Connect with Us

NATO nuk do të krijojë aleatë të klasit të dytë për të qetësuar Rusinë

Bota

NATO nuk do të krijojë aleatë të klasit të dytë për të qetësuar Rusinë

Publikuar

-

/
cna bota lajme

NATO deklaron se është gati për bisedime mbi kontrollin reciprok të armëve me Moskën, duke shtuar se aleanca është e bashkuar kundër rrezikut “real” të agresionit rus ndaj Ukrainës.

Ministrat e Jashtëm të NATO-s u takuan në një video-konferencë për të diskutuar praninë ushtarake të Rusisë në kufijtë e Ukrainës. Moska ka dislokuar ndërkohë afërsisht 100,000 trupa në kufijtë e Ukrainës dhe Sekretari i Përgjithshëm i aleancës Jens Stoltenberg tha se, përqëndrimi i trupave ruse në kufijtë e Ukrainës po vazhdon.

Ne e mbështesim Ukrainën,” tha Stoltenberg, duke shtuar se NATO nuk mund të bëjë kompromis mbi sovranitetin e kombeve dhe do t’i lejojë çdo kombi të zgjedhë rrugën e tij drejt anëtarësimit.

Ne jemi gati të angazhohemi për kontrollin e armëve konvencionale dhe bërthamore me Rusinë, por kjo duhet të jetë reciproke”, tha Stoltenberg. “Ne nuk mund të përfundojmë në një situatë ku të kemi anëtarë të klasit të dytë të NATO-s dhe ku NATO-ja si aleancë nuk i lejohet t’i mbrojë ata.

“Rreziku i konfliktit është real. Veprimet agresive të Rusisë minojnë seriozisht rendin e sigurisë në Evropë,” shtoi Stoltenberg.

LEXO EDHE:  Gjeorgji: Hapet qendra stërvitore e NATO-s

Pretendimet e Rusisë

Në dhjetor Rusia i paraqiti SHBA-sënjë listë të kombinuar me ankesa dhe kërkesa, që përfshinte fundin e dislokimeve të NATO-s në krahun lindor të aleancës si dhe  moszgjerimin e mëtejshëm të NATO-s.

NATO-ja i ka refuzuar formalisht të gjitha këto kërkesa, duke thënë se Rusia nuk ka të drejtën e vetos për vendet që anëtarësohen në aleancë ose nuk mund të diktojë qëndrimet e saj.

Kohët e fundit qeveritë e Suedisë dhe të Finlandës, shtete që nuk janë anëtare të NATO-s, thanë se vendimin e tyre për t’u bashkuar me NATO-n e shohin si të drejtën e tyre për vetëvendosje pas dislokimit të trupave ruse pranë kufirit me Ukrainën.

Zyrtarë rusë dhe përfaqësues të NATO-s do të takohen të mërkurën (12.01) në Gjenevë në kuadër të Këshillit NATO-Rusi. Ky është takimi i parë që prej vitit 2019./ DW

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Mbretëri e Bashkuar, nuk rekomandohet doza e katërt e vaksinës

Publikuar

-

Nga

Këshilltarët e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar kanë rekomanduar se nuk është e nevojshme dhënia e një doze të katërt të vaksinës kundër COVID-19 për banorët e shtëpive të të moshuarve dhe njerëzve mbi 80 vjeç. Ky rekomandim del pasi të dhënat tregojnë se një injeksion i tretë ofron mbrojtje të qëndrueshme kundër shtrimit në spital.

Për personat mbi 65 vjeç, mbrojtja nga shtrimi në spital mbetet në rreth 90 për qind tre muaj pas dozës së tretë, sipas të dhënave të përpiluara nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar.

Si duhet të përdoren pilulat kundër koronavirusit?

Si rezultat, Komiteti i Përbashkët për Vaksinimin dhe Imunizimin të premten më 7 janar, këshilloi qeverinë se nuk kishte nevojë të ofronte një dozë të katërt për njerëzit e cenueshëm në këtë kohë.

Në vend të kësaj, qeveria duhet të fokusohet në dhënien e një doze të tretë për sa më shumë njerëz që të jetë e mundur për të rritur mbrojtjen kundër variantit shumë të transmetueshëm të Omicron.

LEXO EDHE:  SHBA tërhiqet nga marrëveshja bërthamore me Rusinë

LEXO EDHE:  Dyshohet se u helmua/ Udhëheqësi i opozitës ruse përfundon në spitalMbretëria e Bashkuar ka nisur prej kohësh një program për të ofruar doza përforcuese për të rriturit në të gjithë vendin pasi hulumtimi tregoi se dy doza nuk ishin të mjaftueshme për të mbrojtur njerëzit nga varianti Omicron. Ky variant ka nxitur një rritje të infeksioneve me koronavirus dhe shtrimeve në spitale.

OBSH: Omicron nuk duhet të kategorizohet “i butë”

Numri i njerëzve të infektuar që kishin nevojë për tu shtrirë në spital, u dyfishua të enjten e kaluar në Mbretëri të Bashkuar.

Shtimi i rasteve të sëmundjes së rëndë, sfidoi spitalet pasi një numër i madh i stafit në Mbretëri të Bashkuar, mungonte në punë për arsye që lidheshin me infeksionet me COVID-19./rel

LEXO TE PLOTE

Bota

Protesta kundër masave kufizuese në Gjermani dhe vende të tjera evropiane

Publikuar

-

Nga

Në disa qytete gjermane të shtunën u organizuan protesta kundër masave kufizuese për individët e pavaksinuar.

Protestat kryesore u zhvilluan në Duseldorf, Frankfurt dhe Magdeburg, ndërsa “marshime” të qeta pati në shumë qytete të tjera gjermane kundër masave të kufizuese që kanë për synim frenimin e përhapjes së variantit ngjitës të Omikronit.

Kancelari gjerman Olaf Scholz njoftoi të premten se dëshmia e vaksinimit ose një test i fundit negativ për COVID-19 tani do të jenë masa të detyrueshme për të hyrë në restorante.

Çertifikata e vaksinimit për të hyrë në shumë ambiente publike tashmë është kërkuar për disa javë, por masa e re është zgjeruar, duke përfshirë restorantet dhe lokalet që shesin pije alkolike.

Kancelari Scholz njoftoi vendimin para gazetarëve në Berlin pas një takimi mbi strategjinë kundër pandemisë sëCOVID-19 me 16 guvernatorët rajonalë të Gjermanisë.Udhëheqësit ranë dakord gjithashtu të shkurtojnë periudhën e vetëizolimit për njerëzit e ekspozuar ndaj koronovarusit nga 12 në 10 ditë. Individët e vaksinuar plotësisht, të cilët ekspozohen ndaj personave që më pas rezultojnë pozitivë për Covid-19, nuk kanë nevojë vetëizolohen.

LEXO EDHE:  Rusia “lëshoi gjysmë milioni pasaporta në lindje të Ukrainës” për dy ditë

LEXO EDHE:  Rusia “lëshoi gjysmë milioni pasaporta në lindje të Ukrainës” për dy ditë

Kancelari Scholz tha se qeveria e përmbushi objektivin e saj për të administruar 30 milionë doza përforcuese deri në ditën e Krishtlindjes. Ai tha se tani qeveria synon të administrojë 30 milionë doza të tjera përforcuese deri në fund të janarit.

Protestat kundër kufizimeve të qeverisë për koronavirusin u zhvilluan të shtunën edhe në Torino, Paris dhe Bejrut.

Ndërkohë, Britania raportoi një numër rekord prej 146,390 rastesh të reja me Covid-19 të shtunën. Vendi gjithashtu raportoi se numri i vdekjeve nga Covid-19 që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 150,000 njerëz, shifra më e lartë se në çdo vend tjetër evropian përveç Rusisë.

Sekretari i Shëndetësisë Sajid Javid paralajmëroi të premten se shtrimet në spital po rriten dhe tha se sistemi shëndetësor i vendit po përballej me “disa javë të vështira përpara”./rel

LEXO TE PLOTE

Bota

Gjermania pritet të rishikojë strategjinë e vaksinimit

Publikuar

-

Nga

Ministri i Shëndetësisë i Gjermanisë, Karl Lauterbach tha se Gjermania duhet të rishikojë strategjinë e saj të vaksinimit kundër COVID-19 për të trajtuar variantin Omicron dhe për të siguruar që mund të zhvillojë një vaksinë të re me shpejtësi nëse përballet me një variante më vdekjeprurës të koronavirusit në të ardhmen.

Lauterbach, i cili u emërua ministër i shëndetësisë muajin e kaluar, i bëri komentet e tij në një intervistë për gazetën gjermane “Welt am Sonntag”.

“Nëse përballemi me një variant që është po aq ngjitës sa Omicron, por dukshëm më vdekjeprurës, ne duhet të jemi në gjendje të zhvillojmë dhe prodhojmë një vaksinë të re në një kohë shumë të shkurtër,” tha Lauterbach, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Gjermania ashpërson masat kundër pandemisë

Qeveria gjermane po planifikon të vendosë një sistem të përhershëm për të blerë dhe siguruar injeksione me shpejtësi, në çdo kohë sepse mund të ketë shpërthime të reja serioze, tha ai.

LEXO EDHE:  Vritet ne atentat ambasadori i Rusise ne Turqi

LEXO EDHE:  Rusia, Britania dhe BE-ja

“Ne nuk duhet të biem në supozimin naiv se pandemia do të përfundojë së shpejti. Nuk ka mbaruar,” tha Lauterbach.Gjermania mbylli qendrat e mëdha të vaksinimit në disa shtete verën e kaluar, kur kërkesa për vaksina kundër COVID-19 ra për një kohë të shkurtër përpara se të rritej përsëri.

Varianti Omicron tani përbën 44 për qind të infeksioneve me koronavirus në këtë shtet, tha Instituti për Sëmundjet Infektive “Robert Koch”.

Gjermania shpreson që Omicroni do të ulë hospitalizimet

Kancelari Olaf Scholz dhe udhëheqësit rajonalë shtrënguan rregullat për vizitat në restorante dhe lokale të ndryshme, si pjesë e përpjekjeve për të inkurajuar më shumë njerëz për të marrë një dozë të tretë të vaksinës.

Dhoma e ulët e Bundestagut do të diskutojë gjithashtu së shpejti për një projektligj sa i takon vaksinimit të përgjithshëm./rel

LEXO TE PLOTE