Connect with Us

Interi merr fitoren e madhe ndaj Lazios dhe vazhdon kryesimin

Seria A

Interi merr fitoren e madhe ndaj Lazios dhe vazhdon kryesimin

Publikuar

-

/

Inter ka triumfuar në derbin italian ndaj Lazios, në kuadër të xhiros së 21-të në Seria A. “Neurazzurët” triumfuan me rezultat të ngushtë 2 – 1, ndeshje që ishte mjaft e baraspeshuar. Fillimisht, Lautaro Martinez mori një top të shkëlqyer nga Alexis Sanchez dhe realizoi lehtësisht nga afërsia, mirëpo pas rishikimit të VAR-it rezultoi që ishte pozicion jashtë loje.

Ishte Alessandro Bastoni që shënoi një eurogol nga distanca për t’i dhënë epërsinë “Neurazzurëve” (30′). Megjithatë Lazio arriti të barazoi rezultatin vetëm pesë minuta më vonë përmes Ciro Immobile që u asistua nga Cataldi (35′). Më pas, ishte sërish Inter që arriti të shënone, këtë herë përmes Milan Skriniar që realizoi me kokë pas një harkimi të Bastonit (67′). Inter me këtë fitore rimerr kreun me 49 pikë, ndërsa Lazio bie vendin e tetë me 32 pike.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Mourinho i dorëzuar: Mendoja se te Roma do ishte e lehtë

Publikuar

-

Zhoze Murinjo e ka pranuar se mendonte që me lojtarët që ka në dispozicion Roma, puna e tij nuk do të ishte kaq e vështirë. Pas humbjes kundër Juventusit ai nuk e ka fshehur dot zhgënjimin, teksa ka shpjeguar shkaqet e humbjes.

“Për fat të keq më duhet të kritikoj pasi skuadra luajti mirë për pjesën më të madhe të ndeshjes. Kemi bërë 70 minuta kontrolli absolut, me mentalitetin dhe dëshirën për të bërë lojë. Ndërrova Afena-Gian dhe ai që hyri (Shomurdov), pas një minute vetëm gabon. 3 me 2. Nëse ke një mentalitet të fortë nuk ka problem, por këtu ka ndonjë kompleksitet ndaj edhe vitin e kaluar nuk fitonin ndeshjet e mëdha.Në fund të ndeshjes u pa që lojtarët janë të mirë, nëse ndeshja mbaronte në minutën e 70, kishim bërë një sfidë të jashtëzakonshme. Por më pas dolën në pah gjërat negative, përfshirë edhe pankinën. Është e vështirë të punoj me këtë tip skuadre, por jam këtu për këtë.

Mendoja se mund të ishte më e lehtë këtu. Loja që kemi dhuruar sot dhe në ndeshje të tjera, është rrjedhojë e talentit që kemi dhe zgjedhjeve të lojtarëve që luajnë, ka mungesë personaliteti në menaxhimin e lojës. Më janë dhënë në dispozicion tre vite dhe dua të shfrytëzoj këtë kohë deri në ditën e fundit. Është shumë e lehtë të luash për vendin 6-7, duhet të dalim nga zona e komfortit”, tha Murinjo pas duelit.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Ndeshje e çmendur/ Juventusi përmbysje spektakolare ndaj Romës

Publikuar

-

Sfida Roma-Juventus i ka dhuruar të gjitha.E mocione të mëdha dhe spektakël i garantuar nga të dyja ekipet gjatë kësaj ndeshjeje.

Serinë e golave e hapi Roma në minutën e 11-të me një gol me kokë nga Abraham.

Shtatë minuta më vonë, në të 18-tën, Dybala barazon shifrat me një gol shumë të bukur duke e mbyllur pjesën e parë me rezultatin e barabartë 1-1.

Sapo fillon pjesa e dytë, në minutën e 48-të Mkhitaryan kalon në avantazh Romën. Në minutën e 53-të Pellegrini trefishon shifrat me një gol fantastik nga goditja e dënimit.

Dukej sikur loja kishte mbaruar por Juventus zgjohet.Në minutën e 70-të shënon me Locatellin duke rihapur sfidën. Katër minuta më vonë Kulusevski barazon rezultatin në 3-3.

De Sciglio kryen mrekullinë duke përmbysur rezultatin në minutën e 77-të.

Në minutën e 81-të De Ligt ndëshkohet me karton të kuq dhe Pellegrini humbet një 11-metërsh.

Juventus ndodhet tashmë në vendin e pestë me 38 pikë ndërsa Roma në vendin e tetë me 32 pikë.

Shikoni golat këtu:

LEXO TE PLOTE

Seria A

FORMACIONET ZYRTARE/ 2 shqiptarë sfidojnë kampionët e Italisë, njihuni me rreshtimet e sfidës Inter-Lazio

Publikuar

-

Inter dhe Lazio përballen me njëra tjetrën në orën 20.45, për llogari të Serie A.

Kreyqytetasit e nisin nga minuta e parë me 2 shqiptarë. Strakoshës i është besuar porta, ndërsa Hysaj qëndron nga krahët.Në kampin tjetër, kampionët e Italisë luajnë me Sanchez dhe Lautaro në ofensvië. Nuk mungon Perisic, sakaq titullar është edhe Barella e Brozovic.

Interi renditet në vendin e dytë me 46 pikë, 2 ndeshje më pak se Milani. Lazio është e teta.Formacionet:

Inter (3-5-2): Handanovic; Skriniar, De Vrij, Bastoni; Dumfries, Barella, Brozovic, Gagliardini, Perisic; Sanchez, Lautaro.

Lazio (4-3-3): Strakosha; Hysaj, Luiz Felipe, Radu, Marusic; Milinkovic-Savic, Cataldi, Basic; Felipe Anderson, Immobile, Pedro.​

LEXO TE PLOTE