Connect with Us

“Bastard, pjellë bastardi”/ Ibsen Elezi-Ramës: Dje kalove vijën e kuqe

Politikë

“Bastard, pjellë bastardi”/ Ibsen Elezi-Ramës: Dje kalove vijën e kuqe

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish kreu i PD-së Kukës, Ibsen Elezi  kryeministrin Edi Rama e ka quajtur bastard, pasi dje, sipas tij i pengoi demokratët të futeshin në shtëpinë e tyre.

“Ti bastardi i gjatë dje kalove cakun, vijën e kuqe i thonë.

Ti bastard për më tepër dole të na japësh leksion mbi demokracinë, ne demokratëve, nga shtëpia jote e lyer e përlyer me gjak.

Ti bastard ushtrove dhunë e derdhe gjak në oborrin e shtëpisë sonë, themelet e së cilës janë ndërtuar nga sakrificat e burrave që nuk i frikësoi dot yt atë si këlysh i padronit të tij Enverit”, shkruan Elezi në rrjete sociale.

Deklarata e plotë:

Bastard, pjelle bastardi !

Ty bastard po te pergjigjem, se dje mu drejtove mua shume te tjereve si mua qe ishim ne shtepine tone. Une, e shume si une ishim per te mbrojtur parimet per te cilat sakrifikuan te paret tane, fjalen e lire, te drejten per ta vendosur me vullnetin e lire te shumices., nuk ishim as per njerin e as per tjetrin.

Ti bastardi i gjate dje kalove CAKUN (vijen e kuqe i thone).

Ti bastard per me teper dole te na japesh leksion mbi demokracine, ne demokrateve, nga shtepia jote e lyer e perlyer me gjak (PPSH-PS),

Ti bastard, a e di se demokracia eshte çeshtje edukimi ?! Kur shume nga ne qe ishim dje jemi edukuar si njerez te lire, ti je rritur si skllav e i perdal, pjese e mjedisit ku linde e u edukove.

Ti bastard ushtrove dhune e derdhe gjak ne oborrin e shtepise sone, themelet e se ciles jane ndertuar nga sakrifica e burrave qe nuk i frikesoi dot yt ATE, si kelysh i padronit tij Enverit.

LEXO EDHE:  Ftesa e PD-së për LSI-në/Reagon Taulant Balla

Ti bastard dje helmove e gjakose ne orborrin e shtepise tyre, burra te vjeter, njerez te ndershem e demokrat te vertete,

Ti bastard mendon se na frikesove dje ?! Ne ndoshta s’jemi aq burra sa baballaret tane qe sfiduan torturat ç’njerezore te “babait” tend, por jemi aq trima sa te mos frikesohemi nga nje spurdhjak frikacak si ti, sado polic kriminela te kesh futur ne rradhet e policise, sado gaz e plumba te leshosh, si nje pjelle kriminele qe je.

Ti bastard mendon se do perfitosh si babai yt kriminel nga shpirti yne demokrat, ti mendon se kjo pune keshtu e ka, do e harrohet si te tjerat.

Ti bastard mendon se do na ndalosh te futemi dhe do mbash te uzurpuar shtepine tone ?! Gaboshesh bastard !

Ti bastard mendon qe poshterisia jote dhe e Lul uzupatorit do na demoralizoje ?!

Ti bastard gabohesh, do e shohesh se rradhen tjeter do jemi edhe me shume, edhe me te pergatitur per tu perballur me forcat tua paramilitare, edhe me te vendosur per te çliruar shtepine tone nga uzurpimi.

Ti bastard duhet ta kuptosh se padronet tu, brenda e jashte, qe te katapultuan dhe po te mbeshtesin e perdorin, shume shpejt do te hedhin ne rruge si bastard.

Ti bastard do dridhesh me keq seç u dridhe per traun e Kukesit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Video-Demokratët degjenerojnë Ferdinand Xhaferrajn/ “Je legen, injorant”

Publikuar

-

Nga

Bashkia e Durrësit nxori bllof Bashën/ Xhaferraj zbulon mbledhjen urgjente të Këshillit

“Turp, turp, ti nuk je burrë, nuk je demokrat. Je legen, injorant”.

Kështu i janë drejtuar demokratët Ferdinand Xhaferrajn, gjatë protestës së djeshme, ndërkohë që ky i fundit përsëriste, “edhe unë jam demokrat”.

Demokratët protestues nuk e kanë lënë të afrohet në selinë blu, dhe nuk kanë rënë pre e provokimeve të Xhaferrajt, duke e larguar në mënyrë paqësore nga vendi ku ata ishin mbledhur.

LEXO EDHE:  Do lirohen apo shtrëngohen masat?/ Rama tregon çfarë do të ndodhë në muajin e Ramazanit

LEXO EDHE:  Kur do të vijë vaksina anti-Covid në Shqipëri”/ Rama: Nuk ka një kontratë…Disa herë , Xhaferri ka tentuar të nxisë sherr me demokratët, mirëpo ata e kanë larguar duke thërritur vazhdimisht, “turp, turp”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga humbja në 25 Prill tek protesta e 8 Janarit/ Genc Pollo analizon situatën në PD

Publikuar

-

Nga

Humbja e PD në zgjedhjet e përgjithshme elektorale të 25 prillit 2021 ishte debakli i fundit zgjedhor gjatë tetë viteve të kryesisë së Bashës.

Kjo periudhë u shoqërua edhe me vendime personale të diskutueshme, të kontestuara dhe konsekuente personale të Bashës për të braktisur Parlamentin dhe bojkotimin e zgjedhjeve lokale në 2019.

Në vazhdën e zgjedhjeve të 25 prillit 2021 pati një ndjenjë keqardhjeje, dorëheqjeje dhe inercie mes anëtarëve dhe funksionarëve të partisë, si dhe refuzimit pasiv të lidershipit Basha.

Kjo fatmirësisht filloi të ndryshojë vjeshtën e kaluar me ish-kryetarin ( ish-presidentin dhe ish kryeministrin) Berisha, i cili nisi një turne me bazën e partisë dhe diskutoi hapur situatën brenda partisë dhe në vend.

Përcaktimi i zotit Berisha nga Departamenti Amerikan i Shtetit në maj 2021 si “i pakualifikuar për hyrje në SHBA” u pa nga shumica (përfshirë Bashën) si i papërshtatshëm, i papërshtatshëm, selektiv, i motivuar politikisht dhe i pajustifikuar; ka luajtur një rol në dinamikë.

Megjithatë Basha vendosi personalisht, nën presionin diplomatik të SHBA-së, të përjashtonte zotin Berisha nga grupi parlamentar i PD-së, në vend që ta hidhte në votim në këshillin e partisë siç e kërkon statuti.

Basha pretendoi se lëvizja e SHBA-së ishte e gabuar, por ai duhej të respektonte për të ruajtur marrëdhënien e PD-së me administratorin Biden. Kjo nuk e përmirësoi pozicionin e tij si lider partie. Ndërsa zoti Berisha u zotua se do të largonte PD-në nga çështja e përcaktimit, kjo çështje duhet të mbahet e ndarë.

Zhvillimi kryesor ishte se në përputhje me statutin e partisë një shumicë e madhe e delegatëve të kongresit të PD-së (5200 nga 7647 ose 68%) u regjistruan për thirrjen e një kongresi të jashtëzakonshëm të partisë.

Sipas nenit 43/2 të statutit kongresi mund të thirret me kërkesë të 1/4 e delegatëve të tij ose 1/4 e anëtarësimit të partisë.

Basha refuzoi vazhdimisht të merrte në shqyrtim peticionin e delegatëve, i cili u dërgua zyrtarisht me shkrim në selinë e partisë së tij dhe u përpoq ta pengonte proceduralisht.

Megjithatë, sipas rregullave statutore, kongresi i jashtëzakonshëm i partisë u mblodh më 11 dhjetor me rreth 4935 delegatë të pranishëm (ose 65% e tyre) në stadiumin kryesor të Tiranës (përfshirë edhe unë).

Kongresi i PD-së vendosi me votim të fshehtë dhe me 4446 vota (ose 99% të votave të hedhura) shkarkimin e Bashës dhe besimin e drejtimit të partisë në një komision të përkohshëm deri në kongresin e rregullt të partisë më 22 mars 2022.Largimi i Bashës u hodh në votim të fshehtë të anëtarësimit më 18 dhjetor; Në votim dolën 43 879 anëtarë partie nga të cilët 43 385 ose 98,8% e konfirmuan largimin.

Fatkeqësisht Basha nuk pranoi realitetin dhe vullnetin e partisë së tij. Fillimisht ai tentoi të shpërbënte organizatat e Grave dhe Rinisë së PD-së, të cilat kishin shprehur mbështetjen për thirrjen e kongresit të partisë.

LEXO EDHE:  Astrit Patozi flet përpara korçarëve/Zbulon dy mesazhet e fuqishme që ka marrë në Durrës e Vlorë

LEXO EDHE:  Rama në takim me bluzat e bardha: Raporti i mjekëve me publikun, mbetet i vështirë

Duke qenë se organizatat e PD-së Gratë dhe të rinjtë janë anëtare të PPE-së, të dyja, Gratë dhe Studentët e PPE-së (EDS) protestuan dhe i bënë thirrje Bashës që ta ndalojë atë. Ka qarkulluar një letër e eurodeputetëve të EPP që i sugjerojnë Bashës të njohë kongresin dhe votën e anëtarëve.

Basha thirri një tubim më 18 dhjetor në një sallë me 1958 vende duke pretenduar se ishte kongresi i partisë (sic!). Ai nuk mund të shpjegonte se si salla mund të strehonte kuorumin minimal të kërkuar (50% plus një) prej 3824 delegatësh.

Mbyllja nga Basha javën e kaluar, në 31 vjetorin e saj, të gazetës së PD-së “Rilindja Demokratike”, e cila ishte gazeta e parë pa pagesë pas komunizmit, është një tjetër ngjarje e trishtë.

Po vijojnë procedurat për kthimin e selisë së PD dhe përfaqësimit ligjor në Komisionin e Përkohshëm legjitim. Rezistenca ndaj kësaj, siç po shohim nga një grup shumë i vogël ish-zyrtarësh partiakë rreth Bashës, është jodemokratike, e paligjshme dhe kundërproduktive.

Megjithatë gjykatat janë shumë të ndikuara nga qeveria socialiste edhe për shkak të vettingut në vazhdim. Kryeministri Rama ka çdo interes të mbajë grupin e dobët Basha si opozitë zyrtare. Kjo shpjegon edhe pse policia e trazirave i shpëtoi Bashës duke e lejuar atë të mbante selinë e partisë.

Çështja kyçe për zhvillimin demokratik në Shqipëri është një opozitë solide dhe konstruktive, duke mbajtur nën kontroll një qeveri korruptive në rritje. Basha pa mbështetje në bazën e PD-së dhe vlerat e thella në sondazhe nuk mund ta bëjë këtë.

Mbështetja joparimore e votimit për masat problematike të qeverisë javët e fundit, nismat e diskutueshme të përbashkëta me qeverinë për ndryshimin e Kushtetutës dhe akuzat për interesa të errëta tregtare e kanë delegjitimuar më tej Bashën.

Komisioni i Përkohshëm i PD-së përballet me një sfidë të frikshme për të rindërtuar një opozitë të besueshme; ajo duhet të përpiqet të shihet nga publiku si një alternativë e qëndrueshme pushteti.

Ndryshe nga vendet e tjera të rajonit, pas Shqipërisë komuniste, ka zhvilluar një peizazh politik dypartiak rreth partive Demokratike dhe Socialiste të cilat rrotulloheshin në qeveri dhe opozitë. Një forcë e tretë nuk është në linjë.

Ndërsa përleshjet e së shtunës tërhoqën vëmendjen kombëtare dhe evropiane, lufta e vërtetë në vend ka të bëjë me parandalimin e mbytjes së një regjimi që ka fuqinë e centralizuar (dhe ekonominë dhe median) dhe ka shfrytëzuar një rrjet lobimi ndërkombëtar.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha nxori armët nga selia e PD”/ Berisha zbulon skenarin kriminal

Publikuar

-

Nga

cna politike

Lideri historik i PD, Sali Berisha ka akuzuar Lulzim Bashën se ka përgatitur listën e arrestimeve të demokratëve si dhe ka nxjerrë armët jashtë nga selia e Partisë Demokratike me makinën e tij.

Sipas Berishës, këtë Basha e ka bërë në mënyrë që nëse policia hynte në seli të mos gjente vrasësit e tij të armatosur.Lulzim Basha është në armiqësi totale me të gjithë familjen demokrate, me të vdekur dhe të gjallë. Ai ka ndenjur deri në orët e para të mëngjesit për të bërë listat e arrestimit të demokratëve. Ai ka mbajtur në seli vrasësit dhe ka nxjerrë jashtë me makinën e tij, armët në mënyrë që nëse policia do të futej në seli, të mos i gjente vrasësit e tij të armatosur”, tha Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE