Connect with Us

Legjionarët e nisin vitin me “këmbën e mbarë”: Shënojnë Hoxha, Tuci e Gjasula

Sport

Legjionarët e nisin vitin me “këmbën e mbarë”: Shënojnë Hoxha, Tuci e Gjasula

Publikuar

-

/

Viti 2022 duket se ka nisur me këmbën e mbarë për legjionarët. Në ndeshjet miqësore të zhvilluara ditën e sotme, tre lojtarë shqiptarë kanë shënuar gola.

Në sfidën midis Lokomotiv Zagrebit dhe Aluminij shqiptari i Kosovës, Arbër Hoxha dhe 21-vjeçari Indrit Tuci realizuan nga një gol. Ata shënuan respektivisht golin e dytë dhe të katërt të ndeshjes që përfundoi me rezultatin 4-3.

Ndërkohë, në Gjermani, Darmstadt mposhti me rezultatin 4-2 Regensburg. Në këtë sfidë, Klaus Gjasula shënoi golin e dytë të takimit duke e çuar topin në rrjetë në minutën 30.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Vendimi drastik/ Serie A me vetëm 5 mijë tifozë për dy javët e ardhshme

Publikuar

-

Asambleja e Ligës së Futbollit, e mbledhur me urgjencë për të marrë masat në këtë moment të vështirë prej COVID-it dhe ka vendosur që ndeshjet që do të luhem më 16 janar dhe 23 janar do të kenë maksimalisht 5 mijë persona që do të ndjekin ndeshjet në stadium.

Për sa i përket javës së ardhshme, e cila do të luhet nesër ashtu si edhe për Superkupën e Italisë, kapaciteti i stadiumeve do të vazhdojë të jetë 50%. Kjo është përgjigja e futbollit, pas deklaratave të kryeministrit Draghi, i cili tha se futbolli duhet të ndalet. Por Serie A ka vendosur që të mos i mbyllë dyert për tifozët.Megjithatë, reduktimi i numrit të tifozëve është shumë  lartë. Ishte një vendim i aprovuar me unanimitet që të jenë në stadium vetëm 5 mijë tifozë për dy javët pasardhëse. Por gjithashtu duhet theksuar se sektori i miqve do të jetë i mbyllur dhe në stadium do të jenë vetëm vendasit. Në Asamble morën pjesë 20 skuadrat pjesëmarrëse, të lidhura me videokonferencë.

Ky takim u bë menjëherë pas telefonatës së kryeministrit Mario Dragi drejt presidentit të Federatës Italiane, Gabriele Gravina. Mes opsioneve ishte edhe mbyllja e stadiumeve dhe luajtja e ndeshjeve pa tifozë, por ky opsion nuk i pëlqeu shumë botës së futbollit.

LEXO TE PLOTE

Sport

Miqësorja në Durrës, Dinamo mposht Skënderbeun

Publikuar

-

Është mbyllur miqësorja Dinamo-Skënderbeu e zhvilluar ditën e sotme në Kompleksin “Tropikal” në Durrës. Takimi i luajtur mes dy skuadrave të Superligës është mbyllur me fitoren 1-0 për blutë e kryeqytetit.

Golin e vetëm të ndeshjes e shënoi Redon Mihana n pjesën e parë dhe i dha fitoren Dinamos në këtë test miqësor mes dy ekipeve. Blutë e drejtuar nga Bledi Shkëmbi bën një paraqitje të mirë dhe bëhen gati për rinisjen e Superligës. Te Skënderbeu në miqësoren e sotme debutuan edhe afrimet e reja, Gino dhe Frashëri, ndërsa te Dinamo, Lilaj debutoi si titullar.

Postimi i Dinamos:

-Miqësore-KF Skënderbeu 0-1 FC Dinamo

Ka përfunduar me fitore ndeshja miqësore e zhvilluar ditën e sotme në Durrës. Golin për blutë e shënoi Redon Mihana.

Ky ishte testi miqësor final përpara rinisjes së kampionatit fundjavën e ardhshme.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

VIDEO/ Fantastik mesfushori i Shpresave të Shqipërisë, realizon supergol në Angli

Publikuar

-

Mesfushori i përfaqësueses Shpresa, Anis Mehmeti, ka filluar vitin si një protagonist me skuadrën e Uajkomb, ky ai është kthyer në një titullar të padiskutueshëm duke kthyer ekipin në pretendent për ngjitjen në kategori.

Në ndeshjen e Ligës së Parë angleze mes Uajkomb dhe Sandërlend, ai ka gjetur golin në minutën e 13 të duelit, duke barazuar përkohësisht duelin në shifrat 1-1. Futbollisti mori topin në kufijtë e zonës dhe lëshoi një gjuajtje të pakapshme për portierin kundërshtar.Ndeshja përfundoi me shifrat 3-3 dhe nuk ndryshoi pozitat e të dy skuadrave, pasi Sandërlend mbetet në vendin e dytë me 50 pikë, ndërsa Uajkomb në të tretin me 46 pikë. Për Mehmetin ky është goli i katërt i këtij sezoni, ndërsa ka dhënë edhe një asist.

 

LEXO TE PLOTE