Facebook nuk funksionon në pajisjen tuaj?/ 7 mënyra për të zgjidhur problemin

8 Janar 2022, 21:51, Tech CNA
Facebook nuk funksionon në pajisjen tuaj?/ 7 mënyra për të

Për shumë njerëz, Facebook është “Internet Home Base”, ndalesa e parë për të parë se çfarë po ndodh në jetën e miqve dhe familjes. Por nëse hyni në Facebook në një shfletues në kompjuterin tuaj, në telefon ose në një tabletë, ndonjëherë faqja e mediave sociale nuk funksionon ashtu siç duhet. Nëse keni probleme me Facebook, këtu janë shtatë mënyra të zakonshme për të zgjidhur problemin tuaj.

Është e mundur që problemi të mos jetë në llogarinë tuaj, i gjithë rrjeti i mediave sociale mund të jetë jashtë linje, ose të paktën një pjesë e konsiderueshme e tij.

Mund ta zbuloni shpejt statusin e Facebook duke kontrolluar statusin e Facebook në DoënDetector .

Nëse keni probleme me Facebook, ?cache? mund të ketë nevojë të pastrohet. Duhen vetëm disa klikime për të pastruar ?cache-in? e shfletuesit tuaj dhe mund të zgjidhë një problem të lidhjes në Facebook. Megjithatë, kini kujdes: Pastrimi i cache-it do t’ju nxjerrë nga çdo faqe interneti që përdorni, kështu që do t’ju duhet të identifikoheni përsëri herën tjetër kur ta vizitoni.

Nëse jeni duke përdorur aplikacionin Facebook në iPhone, Android, iPad ose tablet tjetër, është e mundur që aplikacioni të vuajë nga një lloj defekti softuerik. Shpesh, mund të ktheheni në rrugën e duhur duke mbyllur aplikacionin dhe më pas duke e rifilluar atë.

Ndonjëherë është e mundur të zgjidhni një problem me Facebook duke rindezur pajisjen tuaj. Një teknikë e zakonshme e zgjidhjes së problemeve mbështetet në faktin se fikja dhe rindizja e pajisjes eliminon çdo defekt që mund të qëndrojë në memorie dhe lejon që i gjithë softueri të fillojë i ri.

Nëse ende nuk mund të përdorni Facebook dhe jeni në një pajisje celulare, mund të provoni të përditësoni aplikacionin. Facebook mund të mos funskionojë sepse aplikacioni është i vjetëruar dhe vuan nga një gabim ose një papajtueshmëri. Është një ide e mirë t’i lini të aktivizuara përditësimet automatike, por nëse duhet të siguroheni manualisht se keni të instaluar versionin më të fundit të Facebook, mund të aktivizoni përditësimet automatike në iPhone ose të përditësoni aplikacionet në telefonin tuaj Android .

Së fundi, një mënyrë e zakonshme për të zgjidhur një problem kompjuterik është të shikoni nëse mund ta riprodhoni të njëjtin problem diku tjetër. Nëse aplikacioni Facebook i iPhone nuk funksionon, për shembull, provoni të përdorni Facebook në shfletuesin Safari të iPhone – ose në një shfletues në kompjuterin tuaj. Nëse nuk funksionon në Chrome në kompjuterin tuaj, provoni ta hapni sajtin në Firefox./ CNA.al

Lajmet e fundit nga