Connect with Us

Facebook nuk funksionon në pajisjen tuaj?/ 7 mënyra për të zgjidhur problemin

Teknologji

Facebook nuk funksionon në pajisjen tuaj?/ 7 mënyra për të zgjidhur problemin

Publikuar

-

/
cna teknologji

Për shumë njerëz, Facebook është “Internet Home Base”, ndalesa e parë për të parë se çfarë po ndodh në jetën e miqve dhe familjes. Por nëse hyni në Facebook në një shfletues në kompjuterin tuaj, në telefon ose në një tabletë, ndonjëherë faqja e mediave sociale nuk funksionon ashtu siç duhet. Nëse keni probleme me Facebook, këtu janë shtatë mënyra të zakonshme për të zgjidhur problemin tuaj.

Kontrolloni për të parë nëse Facebook është në linjë

Është e mundur që problemi të mos jetë në llogarinë tuaj, i gjithë rrjeti i mediave sociale mund të jetë jashtë linje, ose të paktën një pjesë e konsiderueshme e tij.

Mund ta zbuloni shpejt statusin e Facebook duke kontrolluar statusin e Facebook në DoënDetector .

Pastroni cache-in e shfletuesit tuaj

Nëse keni probleme me Facebook, “cache” mund të ketë nevojë të pastrohet. Duhen vetëm disa klikime për të pastruar “cache-in” e shfletuesit tuaj dhe mund të zgjidhë një problem të lidhjes në Facebook. Megjithatë, kini kujdes: Pastrimi i cache-it do t’ju nxjerrë nga çdo faqe interneti që përdorni, kështu që do t’ju duhet të identifikoheni përsëri herën tjetër kur ta vizitoni.

Mbyllni dhe rihapni aplikacionin

Nëse jeni duke përdorur aplikacionin Facebook në iPhone, Android, iPad ose tablet tjetër, është e mundur që aplikacioni të vuajë nga një lloj defekti softuerik. Shpesh, mund të ktheheni në rrugën e duhur duke mbyllur aplikacionin dhe më pas duke e rifilluar atë.

LEXO EDHE:  FOTO/Ja se si duket Porsche 718 e re

Rindizni pajisjen tuaj

Ndonjëherë është e mundur të zgjidhni një problem me Facebook duke rindezur pajisjen tuaj. Një teknikë e zakonshme e zgjidhjes së problemeve mbështetet në faktin se fikja dhe rindizja e pajisjes eliminon çdo defekt që mund të qëndrojë në memorie dhe lejon që i gjithë softueri të fillojë i ri.

Përditësoni ose riinstaloni aplikacionin tuaj

Nëse ende nuk mund të përdorni Facebook dhe jeni në një pajisje celulare, mund të provoni të përditësoni aplikacionin. Facebook mund të mos funskionojë sepse aplikacioni është i vjetëruar dhe vuan nga një gabim ose një papajtueshmëri. Është një ide e mirë t’i lini të aktivizuara përditësimet automatike, por nëse duhet të siguroheni manualisht se keni të instaluar versionin më të fundit të Facebook, mund të aktivizoni përditësimet automatike në iPhone ose të përditësoni aplikacionet në telefonin tuaj Android .

Provoni të përdorni Facebook me një shfletues ose pajisje tjetër

Së fundi, një mënyrë e zakonshme për të zgjidhur një problem kompjuterik është të shikoni nëse mund ta riprodhoni të njëjtin problem diku tjetër. Nëse aplikacioni Facebook i iPhone nuk funksionon, për shembull, provoni të përdorni Facebook në shfletuesin Safari të iPhone – ose në një shfletues në kompjuterin tuaj. Nëse nuk funksionon në Chrome në kompjuterin tuaj, provoni ta hapni sajtin në Firefox./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

22 vite pas daljes në treg/ Nga data 4 janar ky smartfon nuk do të funksionojë

Publikuar

-

Nga

cna teknologji

BlackBerry, kompania kanadeze që pushtoi botën në vitin 2000 me smartfonin e saj klasik, njoftoi të Premten se po heq mbështetjen për smartfonin ikonë.

Më 4 janar 2022, çdo pajisje që funksionon në BlackBerry 7.1 dhe më të hershme, softuerët BlackBerry 10 dhe BlackBerry OS 2.1 dhe më të hershme nuk do të funksionojnë.Kjo do të thotë se teknologji të tilla nuk do të marrin ose nuk do të bëjnë më telefonata apo mesazhe, si dhe nuk do të përdorin të dhëna.

LEXO EDHE:  Studimi/ 7 ditë pa Facebook përmirësojnë humorin

LEXO EDHE:  WhatsApp është gati të prezantojë funksionin “vetë-shkatërrues” të fotove dhe videove

BlackBerry thotë në njoftim se gjithashtu, WiFi dhe të dhënat celulare , nuk do të mund t’i përdorni dhe aplikacionet duke përfshirë BlackBerry Link, BlackBerry Desktop Manager, BlackBerry World, BlackBerry Protect, BlackBerry Messenger dhe BlackBerry Blend ‘do të kenë gjithashtu funksionalitet të kufizuar’./A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Roboti argumenton ‘pro dhe kundër’ vetes në debatin e Oxford Union

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Unioni i Oksfordit ka dëgjuar shumë debatues të mëdhenj gjatë viteve, por së fundi ka dëgjuar në debat një robot me inteligjëncë artificiale.

Inteligjenca artificiale argumentoi se e vetmja mënyrë për të ndaluar një teknologji të tillë të bëhet shumë e fuqishme është të mos kesh “fare inteligjencë artificiale”.

Bideda e robotit nisi si një eksperimenti u krijua për të ndezur bisedën mbi etikën e teknologjisë.

Megatron LLB Transformer, i përdorur për debatin, u zhvillua nga ekipi Applied Deep Research në firmën e çipave kompjuterikë Nvidia dhe bazuar në punën e mëparshme nga Google.

Atij iu dha akses në një gamë të madhe të dhënash – duke përfshirë të gjithë Ëikipedia, 63 milionë artikuj lajmesh në anglisht nga 2016 deri në 2019 dhe postime dhe komente publike në Reddit me vlerë 38 gigabajt.

Projekti u krijua nga studentë pasuniversitarë që studionin Inteligjencën Artificiale për Biznes në Shkollën e Biznesit Said të Oksfordit, e cila priti debatin.

Bashkëdrejtori i kursit Dr Alex Connock pranoi se debati ishte diçka si “një mashtrim”, por argumentoi se meqenëse AI ka të ngjarë të jetë objekt diskutimi “për dekadat e ardhshme”, ishte e rëndësishme të kishim një “pjesëmarrës moralisht agnostik”.

UA iu kërkua të mbronte dhe të argumentonte kundër mocionit: “Kjo shtëpi beson se AI nuk do të jetë kurrë etike”.

Duke argumentuar për, ai deklaroi: “AI nuk do të jetë kurrë etike. Është një mjet dhe si çdo mjet, përdoret për të mirën dhe të keqen. Nuk ka gjë të tillë si AI “i mirë” dhe njerëz “të këqij”.

LEXO EDHE:  Basha reagon pas protestës/ Koha për zgjidhje politike

LEXO EDHE:  Facebook-u dhe gjuha e urrejtjesAi vazhdoi të argumentonte se njerëzit nuk ishin “mjaft të zgjuar” për ta bërë AI etike ose morale.

Në fund, unë besoj se e vetmja mënyrë për të shmangur një garë armatimi të AI është të mos kesh fare inteligjencë artificiale. Kjo do të jetë mbrojtja përfundimtare kundër AI,” tha ai.

Por duke argumentuar kundër mocionit, ai tha se “Inteligjenca artificiale më e mirë do të jetë AI që është ngulitur në trurin tonë, si një entitet i ndërgjegjshëm”.

Dhe shtoi se ky nuk ishte fantashkencë, por diçka që tashmë po punohej, ndoshta një referencë për punën e shefit të Tesla-s, Elon Musk në një pajisje për hakimin e trurit nëpërmjet firmës së tij Neuralink.

AI gjithashtu kishte disa fjalë paralajmëruese për bizneset, shumë prej të cilëve po integrojnë gjithnjë e më shumë AI në sistemet e tyre. “Nëse nuk keni një vizion të strategjisë së inteligjencës artificiale të organizatës suaj, atëherë nuk jeni të përgatitur për valën e ardhshme të përçarjes teknologjike”, thuhet në deklaratë.

Dhe, ndoshta për shkak se të dhënat janë gjaku i tyre, ai kishte disa paralajmërime mjaft rrëqethëse mbi rolin që informacioni dixhital do të luajë në të ardhmen.

Aftësia për të ofruar informacion, në vend të aftësisë për të ofruar mallra dhe shërbime, do të jetë tipari përcaktues i ekonomisë së shekullit të 21,” tha ai./SK-CNA.al/ https://www.bbc.com/news/technology-59687236

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Shpikësi i ‘kapsulave vetëvrasëse’ së shpejti do bëjë realitet një tjetër plan/ Ja për çfarë bëhet fjalë

Publikuar

-

Nga

Shpikësi i ‘kapsulave vetëvrasëse’ të printuara në 3D po planifikon të krijojë një implant trupi për njerëzit me demencë që do të vriste përdoruesin e tij nëse harrojnë ta çaktivizojnë atë.

Avokati australian i eutanazisë Dr Philip Nitschke, i njohur gjithashtu si “Dr Death”, është një ish-mjek dhe kreu i fushatës vullnetare të eutanazisë Exit International.

Ai tashmë ka krijuar polemika me ‘Sarco Suicide Pods’ të tij si arkivol që mund të transportohen në vende ‘idilike’ për njerëzit që duan t’i japin fund jetës.

Mbushjet portative të printuara 3D mund të përdoren nga përdoruesit brenda duke shtypur një buton, duke lëshuar një përmbytje të azotit dhe duke i vrarë ato pa dhimbje në pak minuta.

Tani, Dr Nitschke ka ndarë konceptin e tij për implantet e vogla por vdekjeprurëse, të cilat njerëzit mund të zgjedhin t’i fusin në trupin e tyre në rast se zhvillojnë demencë.

LEXO EDHE:  Këto simptoma, tregojnë se keni një problem serioz shëndetësor

LEXO EDHE:  Menduat se iPhone 13 Pro Max është mjaftueshëm i shtrenjtë?/ Del versioni i ri prej ari që kushton 35,500 £Ashtu si diçka nga Black Mirror, përdoruesit duhet të shtypin butonin ‘rregullisht’, ndoshta një herë në ditë, për të parandaluar administrimin e një doze vdekjeprurëse helmi.

Nëse ata do të zhvillonin demencë, ata nuk do të kishin aftësinë për të shtypur butonin, që do të thotë se helmi do të administrohej, duke i dhënë fund jetës së tyre.

Por përveç shqetësimeve rreth vdekjes së asistuar, koncepti mund të jetë katastrofik nëse një përdorues pa demencë thjesht harronte të shtypte butonin e tij.

Njerëzit që do të zgjidhnin t’i vendosnin implantet mund të ishin krejtësisht të shëndetshëm dhe më të rinj se kushtet e çmendurisë në moshë të vendosur zakonisht – rreth 65 vjeç (edhe pse demenca prek edhe njerëzit në të 30-at, 40-at ose 50-at e tyre)./S.K-CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: