Connect with Us

SPAK kërkoi pushimin e çështjes/ GJKKO kthen për rihetim dosjen e anëtares së KPK, Brunilda Bekteshi

Aktualitet

SPAK kërkoi pushimin e çështjes/ GJKKO kthen për rihetim dosjen e anëtares së KPK, Brunilda Bekteshi

Publikuar

-

/

Rikthehet për plotësim hetimesh çështja penale për fshehjen e pasurisë dhe falsifikimit të dokumentave, nga ana e komisioneres së Vettingut (KPK-së), Brunilda Bekteshi.

Sipas gazetarit Elton Qyno, vendimi për rinisjen e hetimeve ndaj zyrtares së lartë të KPK-së u mor sot nga gjyqtari i Gjykatës së Posaçme, Erjon Bani.

 

Bani refuzoi të pranojë kërkesën e prokurorit Dritan Prençi, që kishte kërkuar mbylljen e hetimeve.
Gjyqtari Bani gjatë shqyrtimit të dosjes penale konstatoi mangësi në zhvillimin e hetimit të kryer nga prokurori Prençi, duke vendosur që mos pranojë kërkesën e tij, për të pushuar procedimin penal ndaj Brunilda Bekteshit.
Bani i cilësoi të drejta argumentat dhe pretendimet e avokates Orgesa Serjani, e cila gjatë zhvillimit të gjyqit, argumentoi para gjykatës një sërë veprimesh hetimore të pa kryera qëllimisht nga përfaqësuesi i akuzës.

 

E për pasojë duke e cilësuar hetimin të paplotë, avokatia Serjani, kërkoi nga gjykata të urdhëronte prokurorinë për vijimin e hetimeve dhe jo pushimin e çështjes.

 

Nisur nga kjo situatë dhe duke konstatuar pasaktësi në hetimin e paplotë, gjyqtari Bani urdhëroi që çështja penale kundër Brunilda Bekteshit, të rikthehet sërisht për hetim në prokurorinë e Posaçme, SPAK.
Avokati i zyrës “Jurisprudenca” Arben Llangozi, që në këtë gjykim përfaqësonte kallëzuesit Bujar Hoti dhe shoqatën

 

“Për Drejtësi”, gjatë një bisede telefonike tha se: “…vendimi i sotëm është i drejtë dhe tregon që ka ende gjyqtarë të guximshëm që përballen me realitetin, edhe pse përballë kanë anëtarë të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit “Vetting”. Unë mbrojtjen e sotme së bashku me avokaten Serjani, e bëra për njerëzit e drejtë, drejtësinë Shqiptare dhe atdheun ku jetojmë. Pasi nëse zonja Bekteshi ka shkelur ligjin duke fshehur një apartament duke të përgjigjet penalisht për këtë gjë dhe jo të fshihet pas detyrës së lartë që ajo gëzon momentalisht. Ligji është i barabartë për të gjithë…”

LEXO EDHE:  “Politikanët të tmerruar”/ Sabit Brokaj tregon kush do jenë “viktimat” e SPAK

 

Tashmë prokurori Prençi duhet të vijojë hetimet për akuzën e Fshehjes së pasurisë dhe Falsifikimit të dokumentave ndaj komisioneres së KPK-së, Brunilda Bekteshi.

 

Në dëshminë e saj dhënë në SPAK, Bekteshi ka sqaruar se e ka blerë apartamentin me kursimet e saj plus një kredi të marrë, por ajo tregon se ka punuar vetëm në OSHEE. Ndërkohë gjatë kohës së qëndrimit të saj në Turqi, pasi burrin e ka diplomat, Bekteshi thotë se ka qëndruar në shtëpi e papunë si sulltaneshë “Hyremi”, duke u marrë vetëm me përkujdesjen ndaj fëmijës.

 

Ndaj Bekteshit kishin paraqitur kallëzim Penal ish-prokurori Bujar Hoti dhe shoqata “Për Drejtësi” ku i kërkuan kryeprokurorit të SPAK, Arben Kraja të hetojë Brunilda Bekteshin në lidhje me një kontratë shitblerje apartamenti në vitin 2007, në shumën 3,100,000 lekë, me lekë në dorë.

 

Dy vite më pas, në 2009 është marrë një kredi në bankë NBG-Durrës, për blerje apartamenti, në shumën 54 mijë euro ndërkohë që në dokumentacion, kuptohet se kredia është marrë për blerjen e apartamentit që në të vërtetë është blerë në vitin 2007.

 

Në lidhje me këtë pronë, në dosjen kallëzuese thuhet se nuk rezulton të ketë një kontratë për blerje të apartamentit pas marrjes së kredisë në vitin 2009.

 

Po kështu huaja bankare e marrë është shlyer brenda një afati 5-vjeçar, duke krijuar dyshime mbi të ardhurat e siguruara për mbylljen e kredisë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha tregon kush janë mbështetësit e Bashës/ “Nuk janë njerëz të lirë”

Publikuar

-

Nga

cna politike

Lideri historik i PD, Sali Berisha ka deklaruar se mbështetësit e kryetarit të shkarkuar Lulzim Basha janë 90 % njerëz jo të lirë dhe se përfaqësojnë interesat e tyre të lidhura me qeverinë.

Në një dalje televizive, Berisha gjithashtu ka thënë se Basha është i zhyer në aferën miliardëshe të Portit të Durrësit.

Zoti Basha është thjesht një deputet i PD. Nga ana tjetër është figura politike më e diskredituar në historinë politike të Shqipërisë në 30 vite. Ka disa njerëz që e mbështesin. Do i mësoni ju shumë shpejt dfelegatët e tij, servir mashtrime të paimagjinushme. Falenderoj gazetarin e Syrit që numëroi karriget dhe ishin 1958 karrige. Por do të mësoni edhe se kush janë emrat. Gjithçka fake. Për të gjitha këto, ati nuk përbën një problem për PD. Çfarë janë mbështetësit e tij? Nuk janë njerëz të lirë. Me analizë të garantoj se 90% e tyre janë njerëz jo të lirë dhe gradualisht ky revolucioin do të sqarojë çdo shqiptar se çfarë përfaqëosjnë, interesa të tyre të lidhura me qeverinë.LEXO EDHE:  Klodiana Lala: SPAK ta ngrejë stekën lart, të nisë puna me tenderat multi-milionëshe

LEXO EDHE:  Nga Klodian Zoto, Stela Gugallja dhe Lefter Koka/ SPAK zbardh hetimet për inceneratorët

Të jap një shembull, kush është komanduar kryetar i PD në Durrës? A keni pyetur? U komandua njeriu që ka tenderin e rimorkiove të Portit, një tender i madh, s’kam asgjë me Luanin që ka tenderin. Por kam diçka shumë më tepër sepse me atë tender kanë marrë pjesë kompani më të mëdha të botës dhe Edi Rama zgjodhi Luanin. Durrësi është shdërruar në aferën miliardëshe.

Aferë që dokumentet faktojnë se është i zhyer edhe Lulzim Basha. Njëherë na tha që menaxheri i kompanisë së arabit kishte përfaqësues në Shqipëri menaxherin e kompanisë së Lulzim Bashës. Ai deklaroi se dhashë dorëheqjen. Kemi të bëjmë në Durrës në një përzierje të neveritshme aksionesh. A mundet që PD të ngelet peng i këtyre?“, tha Berisha./A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Berisha tregon “skenarin”/ Ja çfarë do ndodhë nesër, si do hapen dyert e hekurta të PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish kryeministri Sali Berisha ka treguar se çfarë do të ndodhë nesër në protestën e thirrur prej tij në selinë e PD.

 

Berisha theksoi se nesër do të rivendoset parimi, ‘shumica vendos pakica respektohet’. Ai bëri me dije se do të jetë një protestë e fuqishme paqësore dhe nuk do të pranohet asnjë akt dhune. 

“Morali i protestës nuk ka të bëjë me një zyrë, por ka të bëjë me një parim themelor të demorkacisë dhe pluralizmit. Shumica vendos, pakica respekton dhe respektohet. Këtu është gjithçka. Nesër do rivendoset parimi ‘shumica vendos pakica respektohet’. Do të jetë protestë e fuqishme paqësore. Në mënyrë kategorike nuk pranojmë asnjë akt dhune. Hapja e derës me forcë nuk është dhunë sepse nëse tjetri mbyll derën e shtëpisë atehër cfarë më mbetet mua? Të shtyj derën. Unë po shkoj të hap dyert e shtëpisë sime dhe po shkoj në mënyren më paqësor. Do përdoren mjete që hapin dyert e hekurta, por ajo nuk është dhunë por hapje e derës së shtëpisë tendë. Asnjë qime floku nuk do i preket kujt”, tha Berisha.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident i rëndë në tunelin e Kalimashit/ Dyshohet për një viktimë dhe disa të plagosur

Publikuar

-

Nga

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Tunelin e Kalimashit. Dyshohet për një vijtime dhe disa të plagosur.

Ngjarja ka ndodhur pak minuta më parë brenda tunelit me drejtim Tiranën.Shërbimet e policisë, urgjencës e zjarrëfikësit janë në vendngjarje./CNA.al

LEXO TE PLOTE