Si duhet të sillet Amerika ndaj Kinës gjatë vitit 2022?

5 Janar 2022, 09:01, Politikë CNA
Si duhet të sillet Amerika ndaj Kinës gjatë vitit 2022?

Nga Gordon G. Chang ?Fox News?

Regjimi komunist në Kinë e sulmon Amerikën çdo ditë, dhe po çdo ditë udhëheqësit politikë të SHBA-së, dhe veçanërisht presidenti i saj, refuzojnë që të reagojnë. Po pse ndodh kjo?

?Administrata e Xho Bajden beson se ndryshimi i klimës, dhe jo Kina komuniste, përbën kërcënimin më të madh për sigurinë kombëtare të SHBA-së?- më tha në fund të muajit të kaluar Len Kodorkovski, ish-zëvendës ndihmëssekretar i Shtetit në administratën Trump.

Prandaj, presidenti Bajden ka qenë i gatshëm që t?i japë Pekinit leje për sulme të tilla, për sa kohë që zyrtarët kinezë thonë gjërat e duhura mbi neutralitetin e karbonit. Mjerisht, administrata Bajden e keqkupton tërësisht natyrën e marrëdhënieve me regjimin kinez.

Në fillim të shkurtit 2021, në fjalimin e tij kryesor mbi politikën e jashtme, Bajden tha se Kina është ?rivalja jonë më serioze?. Por nuk është kjo mënyra sesi e sheh raportin dypalësh Partia Komuniste e Kinës.

Për shembull në majin e vitit 2019, ?People?s Daily?, gazeta zyrtare më me peshë e regjimit, botoi një artikull që i shpallte Amerikës një ?luftë popullore?. Fatkeqësisht ajo sjellje armiqësore ka vazhduar deri në ditët e sotme.

Po përse amerikanët duhet të shqetësohen nga propaganda e Pekinit? Sepse me promovimin e vazhdueshëm të një antiamerikanizmi të ashpër, Partia Komuniste Kineze po krijon një justifikim për të goditur Amerikën.

Administrata e Bajdenit ka ngecur në politikat e dështuara të ?angazhimit?, të një epoke që ka mbaruar prej kohësh. Fatkeqësisht, Bajden nuk po e vë re armiqësinë kineze. Përkundrazi ai është bërë një ?mjeshtër? i gjysmë-masave të marra në momentin e fundit.

Padyshim që ai nuk dëshiron t?i kundërvihet regjimit në Kinë. ?Marrëdhënia jonë me Kinën do të jetë konkurruese kur duhet, bashkëpunuese kur ka mundësi që të jetë, dhe kundërshtare kur nevojitet?- deklaroi në marsin e vitit të shkuar Sekretari i Shtetit, Entoni Blinken gjatë një fjalimi me titull ?Një politikë e jashtme për popullin amerikan?.

Sipas tij ?emëruesi i përbashkët është nevoja për t?u angazhuar me Kinën nga një pozitë e fortë?. Por nga ana e tij sundimtari kinez Xi Jinping, nuk mendon se Amerika është e fortë, dhe Shtëpia e Bardhë po i përforcon sjelljet e tij të rrezikshme.

?Politika e Bajden mbi Kinën, tradhtohet nga një butësi e rrezikshme. Presidenti po ia lëshon të ardhmen Pekinit?- thotë Brendon Uajshert nga ?The Ëeichert Report?. Sipas tij, ky vit është shumë me rëndësi mbi raportet SHBA-Kinë, pasi ?balanca e fuqisë mund të ndryshojë në favor të Pekinit.

?Dhe sapo të ndodhë kjo, lëvizja drejt një rendi botëror të dominuar nga kinezët, mund të jetë shumë e vështirë që të ndalet nga çdo lloj lideri amerikan?- theksoi Uajshert. Por paradoksalisht, shteti kinez në dukje i pandalshëm, është shumë i brishtë kohët e fundit.

Ndër shumë probleme të tjera, ky vend po hyn në krizën e borxheve, ekonomia është në stanjacion, ka gjithnjë e më shumë mungesa në ushqime, mjedisi është i varfëruar dhe toksik, ndërsa regjimi nuk po mundet që ta kontrollojë më përhapjen e Covid-19.

Dhe si për t?i përkeqësuar gjërat, Kina është në prag të rënies më të madhe demografike të historisë në mungesë të luftës apo sëmundjeve epidemike. Deri në vitin 2065, ky vend pritet të humbasë gjysmën e popullsisë së tij.

?Arma më e fuqishme që ka Amerika për të sprapsur marshimin e Xi Jinping drejt dominimit global është ajo ekonomike?- thotë Kodorkovski. Partia Komuniste mund ta kërcënojë Amerikën vetëm me konsensusin e Uashingtonit.

Prandaj, mënyra për t?i dhënë fund kërcënimit kinez, është ndalimi i fluksit të parave nga Perëndimit drejt Kinës. Për shembull, kjo do të thotë të ndalen investimet në tregjet e Kinës dhe kapacitetet e saj industriale, diçka që Bajden mund ta bëjë duke iu referuar Aktit Ndërkombëtar të Kompetencave Ekonomike Emergjente të vitit 1977.

Për më tepër, ai mund të inkurajojë prodhimin me kosto të ulët për të stimuluar zhvillimin në vendet e Amerikës Qendrore, duke liberalizuar dispozitat e Marrëveshjes së Tregtisë së Lirë të Amerikës Qendrore, e cila hyri në fuqi në vitin 2006, dhe që përfshin edhe Guatemalën, një vend aleat i SHBA-së.

Presidentët amerikanë e kanë shpëtuar 3 herë përgjatë historisë Partinë Komuniste:Nikson në vitin 1972 gjatë Revolucionit Kulturor, Bush në vitin 1989 pas masakrës së tmerrshme të Sheshit Tiananmen, dhe Klinton në 1999 gjatë një rënieje të ekonomisë kineze.

Uashingtoni duhet të sigurohet që të mos ketë më shpëtime të tilla. Përkundrazi, administrata aktuale duhet të ndjekë shembullin dhe strategjinë e Reganit që e dërrmoi dikur ekonominë sovjetike, dhe çoi në shembjen e Bashkimit Sovjetik 30 vjet më parë.

Siç pyet më të drejtë Kodorkovski:?Pse amerikanët duhet të financojnë aeroplanmbajtësen kineze të radhës, të pranojnë gjenocidin ndaj ujgurëve, apo të investojnë në pandeminë e ardhshme??.

Shënim:Gordon G.Chang, ekspert mbi Azinë në Institutin Gejtstoun, dhe autor i disa librave duke përfshirë ?Rënia e pritshme e Kinës?.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga