Connect with Us

Në nder të zotit antik romar/ Ky është kuptimi i muajit janar

Kuriozitete

Në nder të zotit antik romar/ Ky është kuptimi i muajit janar

Publikuar

-

/

Çdo vit kalendarik nis me muajin janar dhe kjo është një simbolikë që e dinë të gjithë.

Por pse muaji i parë i vitit e ka marrë emrin janar? Ai është emëruar në nder të një zoti antik romak.

Janari është emërtuar në nder të Janus apo Januaris, që nga romakët e lashtë konsiderohej si mbrojtësi i dyerve dhe portave, që simbolizojnë fillimet dhe mbarimet.  Ndryshe nga zotërit e tjerë si Poseidoni, Venusi apo Apollo, Janus ishte më pak i njohuri ndër ta.

Janus njihej si nisësi i jetës njerëzore, i transformimeve mes stadeve të jetës dhe i ndryshimeve nga njëra periudhë historike në tjetrën. Romakët e lashtë besonin se Janus ndikonte në jetët e tyre, në martesa, lindje dhe vdekje. Ai parashihte ngjarje sezonale si mbjelljet, korrjet, ndryshimet dhe vitin e ri. Referuar mitologjisë romake, Janus apo Januaris ka qenë prezent kur filloi bota, si zot i portave. Madje, ai konsiderohej se ishte roja i portës së Parajsës.

LEXO EDHE:  Të formohet gërma M në dorë?/ Zbulo çfarë kuptimi ka 

Duke qenë se ai konsiderohet lidhja mes të shkuarës dhe së ardhmes, mes asaj që ka ndodhur dhe asaj që do të ndodhë, Janus portretizohet me dy fytyra, ku njëra sheh para dhe tjetra pas./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Video-Njihuni me Baftjarin/ Gjelin “VIP” që këndon deri sa i bie të fikët

Publikuar

-

Nga

cna kuriozitete

Në Turqi ekziston një gjel që këndon aq gjatë derisa i bie të fikët.

Ai quhet Baftjar dhe ka marrë ftesa nga disa emisione televizive.

Kështu thotë fermeri turk, 28-vjeçari, Okan Gokbudak, i cili është pronari i gjelit pra i Baftjarit.

Ai thotë se ka marrë ftesa të shumta për të parë shpendin e tij nga të emisione njohura si “Heart Breakfast”, në Angli.

LEXO EDHE:  Keni parë flokë në ëndërr? Zbuloni kuptimin e saj

LEXO EDHE:  Ja se çfarë tregon shkronja M, në pëllëmbën e dorës suaj“Producentët e shfaqjes më kontaktuan në fund të prillit, dhe më thanë se duan ta përfshijnë gjelin tim Baftjar në shfaqje. Kjo është diçka e mrekullueshme dhe për këtë gjë na ftuan në Angli”, shprehet Gokbudak.

Madje pronari i gjelit është detyruar të anulojë turnet në shumë vende të botës, për të masave anti-covid./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nga monitorimi i stuhive tek specat djegës në hapësirë/ NASA ndan imazhet e eksperimenteve më të mira shkencore

Publikuar

-

Nga

cna kuriozitet

NASA ka shpërndarë foto të eksperimenteve më të mira shkencore në bordin e Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS) në vitin 2021.

Në një galeri online, agjencia hapësinore amerikane përfshiu imazhe nga ‘hetimet e reja’ në të cilat anëtarët e ekuipazhit të ISS punuan në 2021.

Këto përfshinin rritjen e perimeve në hapësirë, qelizat inxhinierike për kërkime në rritjen e muskujve dhe përdorimin e realitetit virtual (VR) për të mësuar se si njerëzit e perceptojnë kohën në gravitet të ulët.

Ftonjtë, marule dhe madje edhe lakra kineze, pak choi u korrën në ISS si pjesë e hulumtimit të bimëve duke përgatitur astronautët për misionet në hapësirë ​​të thellë.

Teknologjitë u testuan gjithashtu për misionet e ardhshme të Artemis në Hënë, të cilat do të zhvillohen në vitin 2025, sipas NASA-s. ISS, i operuar nga agjencitë hapësinore të SHBA-së, Kanadasë, Rusisë, Japonisë dhe Evropës, orbiton 250 milje (400 km) mbi Tokë.

Në 24 orë, stacioni hapësinor bën 16 orbita të planetit tonë, duke udhëtuar nëpër 16 lindje dhe perëndim të diellit.Stacioni hapësinor ka qenë i banuar vazhdimisht nga njerëzit për 21 vjet, duke mbështetur shumë zbulime shkencore.

Në një foto nga galeria e NASA-s , astronauti i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) Thomas Pesquet, i cili përfundoi qëndrimin e tij të dytë në ISS në 2021, mund të shihet duke punuar në një studim të quajtur ‘hetimi i muskujve kardinal’.

LEXO EDHE:  E ke kapur orën 12:12?/ Të tregojmë çfarë kuptimi ka

LEXO EDHE:  E ke kapur orën 12:12?/ Të tregojmë çfarë kuptimi kaKy studim teston nëse indet e tilla të inxhinieruara të kultivuara në hapësirë ​​mund të ofrojnë një model për studimin e humbjes së muskujve në gravitet të ulët, gjë që mund të ndihmojë në informimin e misioneve Artemis.

Në hapësirë, mungesa e gravitetit do të thotë që muskujt mezi duhet të punojnë dhe astronautët kanë një rutinë të fuqishme ushtrimesh për t’i ndaluar ata të humbasin sasi të mëdha të masës muskulore.

Një tjetër studim i ngjashëm përdor një model 3D të qelizave të veshkave të njohur si çip indi për të studiuar efektet e mikrogravitetit në formimin e mikrokristaleve në tubulat e veshkave.

“Rezultatet mund të mbështesin hartimin e trajtimeve më të mira për kushte të tilla si gurët në veshka dhe humbja e kockave për astronautët dhe osteoporoza për njerëzit në Tokë”, thotë NASA.

Astronautët e ISS po përdorin gjithashtu pikën e tyre unike të avantazhit mbi Tokë për monitorimin e stuhive dhe mjedisit.

Anëtarët e ekuipazhit fotografojnë Tokën duke përdorur kamera dixhitale për të regjistruar se si planeti po ndryshon me kalimin e kohës, nga ndryshimet e shkaktuara nga njerëzit si rritja urbane te ngjarjet natyrore si uraganet, përmbytjet dhe shpërthimet vullkanike./ A.E-CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Teoria më e besueshme për “Trekëndëshin e Bermudës”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Trekëndëshi i Bermudës është konsideruar si arsyeja që fshihet pas zhdukjet misterioze, të anijeve, avionëve dhe objekteve të ndryshme.

A ka ndonjë shpjegim të unifikuar për këto rrënoja dhe zhdukje të çuditshme?

HIPOTEZA E METANIT

Sipas The New York Times, hipoteza është se fundi i detit rreth Bermudës përmban rezerva të mëdha të gazit metan që herë pas here shpërthen në sipërfaqe. Flluskat nga ky gaz që ngrihen lart mund të shqetësojnë anijet dhe një shpërthim mjaft i madh mund të shkaktojë që uji të largohet nga anija, duke e fundosur atë. Nëse metani shumë i ndezshëm ngrihet në ajër, ai madje mund të ndizet – ndoshta nga një shkëndijë nga një motor aeroplani që kalon.Kjo mund të duket e pabesueshme, veçanërisht kur merrni parasysh shpjegimet më të zakonshme të rrënojave të gabimeve mekanike dhe motit të keq – në fund të fundit, Bermuda ndodh të ulet në një zonë të botës të njohur si Uragani Alley (nëpërmjet The Bermudian). Por ky fenomen natyror ekziston diku tjetër. Në brigjet e Norvegjisë, kratere gjigantë nënujorë – deri në gjysmë milje të gjerë dhe 150 këmbë të thella – mendohet se janë krijuar nga shpërthimi i depozitave të metanit, të njohura si hidratet e metanit, nën sedimentin e detit, sipas National Geographic. Shpërthime të tilla mund të kenë vënë në rrezik anijet aty pranë. Kratere të ngjashme janë gjetur në Siberi, raportoi Live Science.

LEXO EDHE:  Çfarë kuptimi ka dridhja e qerpikut? Ja si perceptohet në kultura të ndryshme botërore

LEXO EDHE:  Ja se çfarë tregon shkronja M, në pëllëmbën e dorës suaj

Megjithatë, shtoi Phrampus, asnjë shpërthim i madh i metanit nuk është raportuar që nga fundi i epokës së fundit të akullit, rreth 20,000 vjet më parë. “Unë personalisht e shoh atë si një teori interesante dhe asgjë më shumë,” tha ai për Live Science.

Por ato shpërthime të metanit mund të bëhen më të zakonshme. Ndërsa planeti nxehet për shkak të ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga karburantet fosile, hidratet e metanit mund të gërryen, sipas Departamentit të Energjisë të SHBA-së. Implikimet e plota të kësaj nuk janë të qarta – departamenti vëren se kjo është një temë e nënstudiuar – por, ndoshta, rreziku i vërtetë i Trekëndëshit të Bermudës është ende për të ardhur./S.K-CNA.al/ www.grunge.com/656280/the-bermuda-triangle-theory-that-changes-everything/

LEXO TE PLOTE