22 vite pas daljes në treg/ Nga data 4 janar ky smartfon nuk do të funksionojë

3 Janar 2022, 13:58, Tech CNA
22 vite pas daljes në treg/ Nga data 4 janar ky smartfon nuk do të

BlackBerry, kompania kanadeze që pushtoi botën në vitin 2000 me smartfonin e saj klasik, njoftoi të Premten se po heq mbështetjen për smartfonin ikonë.

Më 4 janar 2022, çdo pajisje që funksionon në BlackBerry 7.1 dhe më të hershme, softuerët BlackBerry 10 dhe BlackBerry OS 2.1 dhe më të hershme nuk do të funksionojnë.

Kjo do të thotë se teknologji të tilla nuk do të marrin ose nuk do të bëjnë më telefonata apo mesazhe, si dhe nuk do të përdorin të dhëna.

BlackBerry thotë në njoftim se gjithashtu, WiFi dhe të dhënat celulare , nuk do të mund t?i përdorni dhe aplikacionet duke përfshirë BlackBerry Link, BlackBerry Desktop Manager, BlackBerry World, BlackBerry Protect, BlackBerry Messenger dhe BlackBerry Blend ‘do të kenë gjithashtu funksionalitet të kufizuar’./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga