Connect with Us

Roboti argumenton ‘pro dhe kundër’ vetes në debatin e Oxford Union

Teknologji

Roboti argumenton ‘pro dhe kundër’ vetes në debatin e Oxford Union

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Unioni i Oksfordit ka dëgjuar shumë debatues të mëdhenj gjatë viteve, por së fundi ka dëgjuar në debat një robot me inteligjëncë artificiale.

Inteligjenca artificiale argumentoi se e vetmja mënyrë për të ndaluar një teknologji të tillë të bëhet shumë e fuqishme është të mos kesh “fare inteligjencë artificiale”.

Bideda e robotit nisi si një eksperimenti u krijua për të ndezur bisedën mbi etikën e teknologjisë.

Megatron LLB Transformer, i përdorur për debatin, u zhvillua nga ekipi Applied Deep Research në firmën e çipave kompjuterikë Nvidia dhe bazuar në punën e mëparshme nga Google.

Atij iu dha akses në një gamë të madhe të dhënash – duke përfshirë të gjithë Ëikipedia, 63 milionë artikuj lajmesh në anglisht nga 2016 deri në 2019 dhe postime dhe komente publike në Reddit me vlerë 38 gigabajt.

Projekti u krijua nga studentë pasuniversitarë që studionin Inteligjencën Artificiale për Biznes në Shkollën e Biznesit Said të Oksfordit, e cila priti debatin.

Bashkëdrejtori i kursit Dr Alex Connock pranoi se debati ishte diçka si “një mashtrim”, por argumentoi se meqenëse AI ka të ngjarë të jetë objekt diskutimi “për dekadat e ardhshme”, ishte e rëndësishme të kishim një “pjesëmarrës moralisht agnostik”.

UA iu kërkua të mbronte dhe të argumentonte kundër mocionit: “Kjo shtëpi beson se AI nuk do të jetë kurrë etike”.

Duke argumentuar për, ai deklaroi: “AI nuk do të jetë kurrë etike. Është një mjet dhe si çdo mjet, përdoret për të mirën dhe të keqen. Nuk ka gjë të tillë si AI “i mirë” dhe njerëz “të këqij”.

LEXO EDHE:  Tipari i ri i Facebook dhe Instagram/ Karakteristika që do të shfaqet në ditët e ardhshme

Ai vazhdoi të argumentonte se njerëzit nuk ishin “mjaft të zgjuar” për ta bërë AI etike ose morale.

Në fund, unë besoj se e vetmja mënyrë për të shmangur një garë armatimi të AI është të mos kesh fare inteligjencë artificiale. Kjo do të jetë mbrojtja përfundimtare kundër AI,” tha ai.

Por duke argumentuar kundër mocionit, ai tha se “Inteligjenca artificiale më e mirë do të jetë AI që është ngulitur në trurin tonë, si një entitet i ndërgjegjshëm”.

Dhe shtoi se ky nuk ishte fantashkencë, por diçka që tashmë po punohej, ndoshta një referencë për punën e shefit të Tesla-s, Elon Musk në një pajisje për hakimin e trurit nëpërmjet firmës së tij Neuralink.

AI gjithashtu kishte disa fjalë paralajmëruese për bizneset, shumë prej të cilëve po integrojnë gjithnjë e më shumë AI në sistemet e tyre. “Nëse nuk keni një vizion të strategjisë së inteligjencës artificiale të organizatës suaj, atëherë nuk jeni të përgatitur për valën e ardhshme të përçarjes teknologjike”, thuhet në deklaratë.

Dhe, ndoshta për shkak se të dhënat janë gjaku i tyre, ai kishte disa paralajmërime mjaft rrëqethëse mbi rolin që informacioni dixhital do të luajë në të ardhmen.

Aftësia për të ofruar informacion, në vend të aftësisë për të ofruar mallra dhe shërbime, do të jetë tipari përcaktues i ekonomisë së shekullit të 21,” tha ai./SK-CNA.al/https://www.bbc.com/news/technology-59687236

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

22 vite pas daljes në treg/ Nga data 4 janar ky smartfon nuk do të funksionojë

Publikuar

-

Nga

cna teknologji

BlackBerry, kompania kanadeze që pushtoi botën në vitin 2000 me smartfonin e saj klasik, njoftoi të Premten se po heq mbështetjen për smartfonin ikonë.

Më 4 janar 2022, çdo pajisje që funksionon në BlackBerry 7.1 dhe më të hershme, softuerët BlackBerry 10 dhe BlackBerry OS 2.1 dhe më të hershme nuk do të funksionojnë.Kjo do të thotë se teknologji të tilla nuk do të marrin ose nuk do të bëjnë më telefonata apo mesazhe, si dhe nuk do të përdorin të dhëna.

LEXO EDHE:  Tjetër rekord negativ për Shqipërinë/BE: E fundit në rajon për …!

LEXO EDHE:  FOTO/ Apple së shpejti në tregun e makinave

BlackBerry thotë në njoftim se gjithashtu, WiFi dhe të dhënat celulare , nuk do të mund t’i përdorni dhe aplikacionet duke përfshirë BlackBerry Link, BlackBerry Desktop Manager, BlackBerry World, BlackBerry Protect, BlackBerry Messenger dhe BlackBerry Blend ‘do të kenë gjithashtu funksionalitet të kufizuar’./A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Shpikësi i ‘kapsulave vetëvrasëse’ së shpejti do bëjë realitet një tjetër plan/ Ja për çfarë bëhet fjalë

Publikuar

-

Nga

Shpikësi i ‘kapsulave vetëvrasëse’ të printuara në 3D po planifikon të krijojë një implant trupi për njerëzit me demencë që do të vriste përdoruesin e tij nëse harrojnë ta çaktivizojnë atë.

Avokati australian i eutanazisë Dr Philip Nitschke, i njohur gjithashtu si “Dr Death”, është një ish-mjek dhe kreu i fushatës vullnetare të eutanazisë Exit International.

Ai tashmë ka krijuar polemika me ‘Sarco Suicide Pods’ të tij si arkivol që mund të transportohen në vende ‘idilike’ për njerëzit që duan t’i japin fund jetës.

Mbushjet portative të printuara 3D mund të përdoren nga përdoruesit brenda duke shtypur një buton, duke lëshuar një përmbytje të azotit dhe duke i vrarë ato pa dhimbje në pak minuta.

Tani, Dr Nitschke ka ndarë konceptin e tij për implantet e vogla por vdekjeprurëse, të cilat njerëzit mund të zgjedhin t’i fusin në trupin e tyre në rast se zhvillojnë demencë.

LEXO EDHE:  Tjetër rekord negativ për Shqipërinë/BE: E fundit në rajon për …!

LEXO EDHE:  Risi në teknologji/Intervistën tuaj të punës do ta bëni me një...robotAshtu si diçka nga Black Mirror, përdoruesit duhet të shtypin butonin ‘rregullisht’, ndoshta një herë në ditë, për të parandaluar administrimin e një doze vdekjeprurëse helmi.

Nëse ata do të zhvillonin demencë, ata nuk do të kishin aftësinë për të shtypur butonin, që do të thotë se helmi do të administrohej, duke i dhënë fund jetës së tyre.

Por përveç shqetësimeve rreth vdekjes së asistuar, koncepti mund të jetë katastrofik nëse një përdorues pa demencë thjesht harronte të shtypte butonin e tij.

Njerëzit që do të zgjidhnin t’i vendosnin implantet mund të ishin krejtësisht të shëndetshëm dhe më të rinj se kushtet e çmendurisë në moshë të vendosur zakonisht – rreth 65 vjeç (edhe pse demenca prek edhe njerëzit në të 30-at, 40-at ose 50-at e tyre)./S.K-CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Pesë zhvillime teknologjike për t’i ndjekur gjatë vitit 2022

Publikuar

-

Nga

Nëse viti 2021 ishte vit kur bota kaloi nëpër tronditjen e shkaktuar nga COVID-19, viti 2022 do të jetë viti kur bota do të ecën mbi themelet e “normales së re” që e ka krijuar pandemia.

Dy vjet me koronavirus kanë ndryshuar mënyrën se si jetojnë njerëzit nëpër botë, nga të punuarit më të shumtë nga distanca, e deri te natyra e ndryshuar e udhëtimeve ndërkombëtare, dhe varësia në rritje nga komunikimet digjitale.

Brenda javësh, COVID-19 e shtyu botën në një të ardhme shumë të ndryshme, teksa firma globale e këshillimit  McKinsey tha se gjatë tre muajve të parë të pandemisë, bota “bëri pesë vjet përpara për sa i përket përvetësimit të teknologjisë nga konsumatorët dhe bizneset”.

Në shumë mënyra, viti 2022 pritet të bëhet një version më i avancuar i ndryshimeve të shpejta të shkaktuara nga pandemia, teksa parashihen hapa edhe më të mëdhenj në teknologji.

Sipas sipërmarrësit dhe futuristit Peter Diamandis, ne do të përjetojmë progres më të madh në dekadën e ardhshme sesa në 100 vjetët e kaluar së bashku, teksa teknologjia po riformon shkencën e shëndetit dhe atë të materieve, energjinë, transportin, dhe një mori industrish dhe fushash të tjera.

“Në dhjetë vjetët e ardhshëm, ne do ta ndryshojmë çdo industri”, ka thënë Diamandis për  The Guardian, gjatë një interviste të dhënë më 2020. “(Po lëvizet) edhe më shpejt, sepse po rritet numri i njerëzve që kanë qasje në teknologji, prandaj jemi në gjendje të zgjidhim edhe më shumë probleme”.

Implikimet e këtyre ndryshimeve mund të jenë të mëdha, dhe mund të prekin korporata, qeveri, dhe popuj kudo në botë.

Gjatë vitit 2022, bota parashihet të bëhet gjithnjë e më virtuale, dhe rrjedhimisht të ndryshojë gjithçka, nga moda e deri te financat.

Përparimet në teknologjinë e energjisë së pastër dhe në bioinxhinieri janë gjithashtu në horizont, dhe mund të ndihmojnë shumë në luftimin e ndryshimeve klimatike dhe në trajtimin e sëmundjeve.

Hapësira, e cila tashmë po mësohet me një varg lojtarësh privatë, po bëhet gjithashtu një fushë e re për konkurrim ushtarak ndërmjet vendeve, veçanërisht mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës. Tensionet politike ndërmjet Pekinit dhe Moskës gjithashtu kanë shkaktuar mungesë globale të gjysmëpërçuesve, të cilët fuqizojnë një gamë të gjerë të produkteve, dhe mund të prekin edhe zinxhirët globalë të furnizimeve.

Këto janë pesë zhvillimet e mëdha teknologjike për t’i ndjekur gjatë vitit 2022:

Themelet e “metaversit”

Pasi Mark Zuckerberg njoftoi në tetor se Facebook po ndërronte emrin si korporatë në Meta, dhe se organizata do ta përqendronte vëmendjen e saj mbi ndërtimin e të ashtuquajturit metavers, ky koncept fitoi zë, pavarësisht se ideja ka ekzistuar prej dekadash.

LEXONI EDHE KËTË:

Gjithçka që duhet të dini rreth metaversit

Në thelb, metaversi është një imitim hipotetik i internetit, i cili mbështet mjediset virtuale tredimensionale online, nëpërmjet kompjuterit tradicional, si dhe pajisjeve për realitet të simuluar apo të zmadhuar, siç janë realiteti virtual (VR) dhe realiteti i shtuar (AR).

Por, elementet e metaversit dhe një mënyrë gjithnjë e më virtuale e jetës tashmë janë realitet.

NFT-të, apo tokenët e pakëmbyeshëm, tashmë janë paraqitur si valutë për metaversin që po krijohet. Kjo trajektore duket se do të përshpejtohet gjatë vitit 2022 dhe përtej.

 Për më pak se një vit, mbi 400 milionë dollarë janë derdhur në NFT-të, dhe ritmi po shpejtohet. Sipas  Forbes, rreth 40 milionë dollarë në muaj llogaritet se investohen në tokenë, dhe rekordet e fitimeve po vazhdojnë të vendosen çdo muaj.

Konvergjenca ndërmjet personit fizik dhe virtual gjithashtu po zgjerohet, dhe po përdoret gjithnjë e më shumë për përfitime financiare nga kompanitë e mëdha.

Në tetor, Nike i dorëzoi aplikacionet për regjistrim të markës tregtare, si pjesë e përgatitjeve të saj për të  shitur atlete dhe veshje virtuale, ndërsa kompania së fundmi ka blerë një kompani të vogël për të përshpejtuar “transformimin digjital” të saj.

Markat tjera të mëdha të modës gjithashtu po përqendrohen mbi metaversin, teksa së fundmi u shit një  çantë digjitale për 4,115 dollarë dhe një diademë virtuale për 341.000 dollarë.

Gjetkë,  çmimet e patundshmërive digjitale kanë vënë rekorde të reja gjatë javëve të fundit, ndërsa firmat e arkitekturës digjitale po paguhen deri në 300,000 dollarë për dizajne virtuale.

“[Metaversi] është këtu tashmë. Është një koncept i rëndësishëm që njerëzit duhet ta dinë, kur mendohet për perspektivën e zhvillimit afatgjatë për shumë kompani teknologjike”, ka thënë Mark Shmulik, analist i lartë në firmën amerikane të ndërmjetësimit Alliance Berstein, gjatë një bisede me gazetarë. “Ndonëse ende mund të mos ketë ndodhur zhvillimi i madh, për të shtyrë përvetësimin masiv, ne mund të jemi më afër momentit të zhbllokimit sesa që mendojnë njerëzit”.

Teknologjia e pastër, gati për t’u zhvilluar

Në një raport të publikuar më herët më 2021,  Paneli Ndërqeveritar për Ndryshime Klimatike i Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka thënë se varësia e vazhdueshme nga karburantet fosile po e ngroh botën me një ritëm të paprecedentë në 2,000 vjetët e fundit – dhe se efektet e kësaj janë të dukshme, teksa thatësira rekorde, zjarret e egra dhe përmbytjet po i shkatërrojnë komunitetet në mbarë botën.

Sipas raportit, gjërat pritet të përkeqësohen, nëse lirimet e gazrave serrë vazhdojnë, ndërsa vendimet për energjinë gjatë viteve të ardhshme do të jenë faktor i rëndësishëm në përcaktimin e shkallës së ndikimit të tyre në planet.

Një shkak për optimizëm të matur është se energjia e ripërtërishme, transporti ekologjik, ndërtesat që kursejnë energjinë, dhe konsumimi i kujdesshëm i ujit, janë në thelb të trendëve të teknologjisë së pastër, që pritet të marrin hov gjatë vitit 2022.

Energjia e ripërtërishme, duke u prodhuar nga një mulli ere në Afrikën e Jugut.

Sipas  raportit të fundvitit të McKinsey-t, 75 për qind e energjisë globale do të prodhohet nga materialet ekologjike më 2050, dhe, teksa kostot e lidhura me teknologjinë e pastër po vazhdojnë të bien, përdorimi i saj nëpër një varg industrish pritet të rritet.Por, teksa po përparon revolucioni i energjisë së pastër, shumë analistë paralajmërojnë për disa prej efekteve të paqëllimta anësore, të cilat mund t’i sjellë ndryshimi.

Kongoja, për shembull, e cila prodhon më shumë se dy të tretat e kobaltit të botës, po merr rol të rëndësishëm, teksa prodhuesit e mëdhenj të automjeteve po zotohen për luftimin e ndryshimeve klimatike, nëpërmjet kalimit nga automjetet që përdorin lëndë djegëse, në të tillë që fuqizohen nga bateritë, të cilave u duhet minerali për t’u prodhuar.

LEXO EDHE:  “Antipode” aeroplani qe mund te pershkoje Londer – New York ne 20 minuta

LEXO EDHE:  FOTO/ Apple së shpejti në tregun e makinave

Përderisa largimi nga karburantet fosile mund të ndihmojë rreth problemit të rritjes së temperaturave, një hetim i kryer së voni nga  The New York Times ka zbuluar se shumë zgjidhje të teknologjisë së pastër kanë sjellë me vete probleme të natyrës etike, si dhe ende varen nga industrisë e minierave nxjerrëse, që ndjekin “një cikël të njohur të shfrytëzimit, lakmisë, dhe hileve”, gjëra nga të cilat është i prekshëm sidomos një vend në zhvillim, siç është Kongoja.

Një revolucion i bioteknologjisë?

Zhvillimi i shpejtë në krijimin e një vaksine që funksionon kundër COVID-19, dhe aftësia për të identifikuar dhe për të zbërthyer shpejt renditjet e varianteve të reja të virusit, janë rezultat i përparimeve të mëdha në bioteknologji, e cila mund të zhvillohet edhe më shumë në vitin 2022.

Një shkencëtar duke ekzaminuar qelizat e infektuara me COVID-19, nëpërmjet një mikroskopi, gjatë hulumtimit për një vaksinë kundër koronavirusit, në një laborator, në Shën Pjetërburg, Rusi, më 20 maj 2020.

Kostoja e renditjes së gjenit njerëzor është reduktuar 45-fish në dhjetë vjetët e fundit, sipas firmës së këshillimit  Deloitte, dhe kjo analizë e shpejtë e materialeve gjenetike hap mundësi të reja në një varg fushash, nga zhvillimi i vaksinave të reja, deri te medikamentet e personalizuara dhe terapia e gjeneve.

Deloitte parashikon se përparimet në shkencën biologjike mund të kenë “një ndikim të rëndësishëm në ekonominë dhe në jetën tonë, dhe do të prekin industritë, nga shëndetësia dhe bujqësia, deri te mallrat e konsumit, energjia dhe materialet” gjatë vitit të ardhshëm.

Mungesa e gjysmëpërçuesve

Prej kur konfrontimi mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës në fushën e tregtisë dhe atë të teknologjisë u shpërfaq në vitin 2017, pjesa më e madhe e vëmendjes është përqendruar te konflikti tregtar dhe te fushata amerikane kundër Huaweit, flamurtare kineze në ndërtimin e rrjetit 5G, njëherësh kompania globale më e rëndësishme teknologjike e Kinës.

Por, hapat e ndërmarrë nga Shtetet e Bashkuara për të sanksionuar dhe për të bllokuar qasjen në komponentë kyç për gjysmëpërçues paraqesin një problem më thelbësor për Kinën – dhe për zinxhirët  globalë të furnizimeve.

Përpjekjet për të ndalur furnizimin e firmave kineze me gjysmëpërçues të teknologjisë së fundit, dhe për të inkurajuar ndërtimin e fabrikave të çipave të avancuar në tokën amerikane, jo vetëm që kanë përfshirë industrinë e gjysmëpërçuesve në rivalitetin gjeopolitik, por gjithashtu kanë ndikuar që të shkaktohet bllokim i furnizimeve, teksa kërkesat po rriten.

Një person mban një mikroçip.

Gjysmëpërçuesit ndodhen përfund një numër gjithnjë e më të madh të produkteve – nga veturat dhe biçikletat elektrike, deri te rrobalarëset dhe furçat e dhëmbëve. Por, ka mungesa të shumë prej këtyre mikroçipave, teksa kompanitë kineze po grumbullojnë rezerva të çipave të shumëkërkuar, në përpjekje për ta menaxhuar situatën.

“Çështja me të cilën po përballemi është se gjërat e bëra me çipa nuk e përdorin vetëm një çip”, ka thënë Alan Priestley, analist në firmën hulumtuese Gartner. “Telefonat e rinj të mençur kanë shumë, shumë çipa për kontrollimin e energjisë, dhe ka mungesa të po këtyre çipave tani”.

Rezultat i menjëhershëm mund të jetë inflacioni dhe mungesa e përkohshme në treg e disa produkteve, por pasojat afatgjate mund të shihen te zinxhirët e furnizimit në shumë vende, që mund të duhet të varen krejtësisht nga vetja.

Shumica dërrmuese e çipave të botës prodhohen në Kinë, përderisa Shtetet e Bashkuara përbëjnë prodhuesin e dytë më të madh. Por, që të dy vendet varen nga komponentët e njëri-tjetrit, dhe të tregjeve të tjera, për t’i prodhuar gjysmëpërçuesit.

Kina po investon miliarda për të ndërtuar rrjetin e vet të brendshëm të furnizimeve, përderisa Shtetet e Bashkuara gjithashtu  po përpiqen ta bëjnë industrinë më të bazuar në vend.

Komisioni Evropian, dega ekzekutive e Bashkimit Evropian, po ashtu ka thënë se dëshiron të rrisë kapacitetin për prodhimin e çipave në Evropë, si pjesë e një përpjekjeje për ta bërë bllokun më të varur nga vetja për atë që ai e konsideron teknologji kritike.

“Është një lëvizje e madhe, që do të ndihet shumë, dhe përtej vitit 2022”, ka thënë Priestley.

Hapësira e militarizuar

Vetëm pak javë pasi Rusia rrëzoi, pa paralajmërim,  një satelit të vjetruar të komunikimeve, duke vënë në rrezik të mundshëm astronautët amerikanë, Shtetet e Bashkuara testuan më 13 dhjetor qëndrueshmërinë e satelitëve të tyre përballë kërcënimeve nga Kina dhe Rusia, qindra kilometra mbi Tokë, si pjesë e lojërave të luftës në hapësirë.

Përderisa veprimet e SHBA-së ishin simulime të ndihmuara nga kompjuterët, ato përfshinë rrëzimin e mundshëm të satelitëve amerikanë që gjurmojnë raketat, pengimin e valëve satelitore, dhe taktika të tjera elektronike të luftës, që janë të mundshme në hapësirë.

Ritmi i konfliktit në hapësirë po intensifikohet, ka thënë gjenerali David Thompson, zëvendësshef i operacioneve hapësinore në Forcën Hapësinore të SHBA-së, në një prononcim në nëntor për  The Washington Post, duke shtuar se Kina mund t’i kapërcejë Shtetet e Bashkuara për t’u bërë fuqia më e madhe hapësinore deri në fund të dekadës.

Taktikat për beteja, shumë lart mbi Tokë, janë shumë të ndryshme nga ato që shihen në filmat fantastiko-shkencorë, por megjithatë mund të konsiderohen akte lufte.

Lëshimi i një rakete të tipit Falcon 9, nga kompania SpaceX, për të nisur të ashtuquajturin Test të ridrejtimit të dyfishtë të asteroidit, më 23 nëntor 2021.

Ushtria kineze raportohet të jetë duke dislokuar sisteme tokësore për luftë në hapësirë, siç janë laserët që mund t’i dëmtojnë satelitët e komunitetit amerikan të inteligjencës – dhe gjithashtu besohet të jetë duke zhvilluar një satelit që mund ta çjerrë një satelit tjetër, apo ta kapë një satelit tjetër nëpërmjet një krahu robotik apo një çengeli.

Ajo që është më brengosëse, sipas Daniel Porras, zyrtar për siguri hapësinore në Institutin e OKB-së për Hulumtime të Çarmatimit, në Gjenevë, është se ka pak traktate, doktrina, apo norma, për adresimin e konfliktit në hapësirë.

“Nuk ka rregulla të veprimit”, ka thënë Porras. “Nuk ka ndonjë pengesë për dikë që të fillojë të ndërhyjë në sistemin hapësinor të tjetrit”.

Dhe, përderisa gara e armatimit në hapësirë po intensifikohet, aktualisht në horizont nuk duket ndonjë opsion diplomatik.

“Ideja e një gare armatimi në hapësirë po i afrohet realitetit, teksa teknologjia po përparon, në mungesë të zotimeve obliguese për kontrollin e armëve në hapësirë”, ka thënë Porras./rel

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: