Shpikësi i 'kapsulave vetëvrasëse' së shpejti do bëjë realitet një tjetër plan/ Ja për çfarë bëhet fjalë

1 Janar 2022, 21:00, Tech CNA
Shpikësi i 'kapsulave vetëvrasëse' së

Shpikësi i ‘kapsulave vetëvrasëse’ të printuara në 3D po planifikon të krijojë një implant trupi për njerëzit me demencë që do të vriste përdoruesin e tij nëse harrojnë ta çaktivizojnë atë.

Avokati australian i eutanazisë Dr Philip Nitschke, i njohur gjithashtu si “Dr Death”, është një ish-mjek dhe kreu i fushatës vullnetare të eutanazisë Exit International.

Ai tashmë ka krijuar polemika me ‘Sarco Suicide Pods’ të tij si arkivol që mund të transportohen në vende ‘idilike’ për njerëzit që duan t’i japin fund jetës.

Mbushjet portative të printuara 3D mund të përdoren nga përdoruesit brenda duke shtypur një buton, duke lëshuar një përmbytje të azotit dhe duke i vrarë ato pa dhimbje në pak minuta.

Tani, Dr Nitschke ka ndarë konceptin e tij për implantet e vogla por vdekjeprurëse, të cilat njerëzit mund të zgjedhin t’i fusin në trupin e tyre në rast se zhvillojnë demencë.

Ashtu si diçka nga Black Mirror, përdoruesit duhet të shtypin butonin ‘rregullisht’, ndoshta një herë në ditë, për të parandaluar administrimin e një doze vdekjeprurëse helmi.

Nëse ata do të zhvillonin demencë, ata nuk do të kishin aftësinë për të shtypur butonin, që do të thotë se helmi do të administrohej, duke i dhënë fund jetës së tyre.

Por përveç shqetësimeve rreth vdekjes së asistuar, koncepti mund të jetë katastrofik nëse një përdorues pa demencë thjesht harronte të shtypte butonin e tij.

Njerëzit që do të zgjidhnin t’i vendosnin implantet mund të ishin krejtësisht të shëndetshëm dhe më të rinj se kushtet e çmendurisë në moshë të vendosur zakonisht – rreth 65 vjeç (edhe pse demenca prek edhe njerëzit në të 30-at, 40-at ose 50-at e tyre)./S.K-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga