Connect with Us

E tashmja dhe e ardhmja virtuale/ Gjithçka duhet të dimë për Metaverse

Teknologji

E tashmja dhe e ardhmja virtuale/ Gjithçka duhet të dimë për Metaverse

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Që kur Mark Zuckerberg njoftoi në fillim të këtij viti se e ardhmja e Facebook do të ishte në metaverse, të gjithë kanë nxituar të kuptojnë dhe ,mësojnë më shumë se çfarë është një metaverse.

Pra çfarë është në të vërtetë metaversi? Pse ka rëndësi dhe kush duhet të shqetësohet për këtë? Nëse metaversi është me të vërtetë “kapitulli i ri për internetin”, siç e shprehu Zuckerberg, është e rëndësishme ta kuptoni dhe ta përkufizoni që e ardhmja juaj virtuale të jetë me e sigurt.

Metaverse, në thelbin e tij, është një internet ‘i mishëruar’: një sferë sociale ku njerëzit do të jenë në gjendje të takohen me ndihmën e avatarëve të personalizuar që i bëjnë ata të ndihen më të pranishëm sesa një telefonatë e thjeshtë video. Është sinkron, gjë që e bën të ndihet më shumë si jeta reale sesa mediat e sotme sociale të bazuara në burime. Në vend që të kapni atë që të tjerët kanë bërë, ju do të takoheni me ta në kohë reale.

Do të jetë gjithashtu këmbëngulëse, ashtu si bota përreth nesh. Kur rivizitoni një hapësirë ​​metaverse, nuk do t’ju duhet të filloni nga e para. Dhe ashtu si jeta reale, ajo do të përfshijë të gjitha llojet e gjërave që mund të dëshironi të bëni me njerëzit e tjerë: të shkoni në koncerte dhe ngjarje të tjera, të luani lojëra, të dilni jashtë, të dilni dhe, po, të punoni dhe të bëni pazar.

Realitet virtual.

VR shpesh ngatërrohet me metaversin, gjë që është e kuptueshme. Të kesh një prani të mishëruar ndihet shumë më reale nëse vesh kufje, në krahasim me një avatar që kontrollon me një tastierë ose tastierë lojërash. Por ndërsa VR, AR dhe forma të tjera të llogaritjes hapësinore do të jenë pjesë e metaverses, është po aq e rëndësishme që metaverset të funksionojnë nëpër kategori të shumta pajisjesh. Nuk është diçka që ju zhytni dhe dilni për gjysmë ore në të njëjtën kohë, por diçka që ju shoqëron gjatë gjithë ditës: në telefonin tuaj, kufjet tuaja VR dhe përfundimisht syzet AR të gatshme për konsumatorin.

Fortnite dhe Roblox. Të dyja lojërat janë përshëndetur si mishërime të hershme të metaverses, dhe ato kontrollojnë një sërë kutish: Fortnite dhe Roblox janë të dyja sfera sociale me avatarë dhe ekonomi në botë, dhe ngjarjet masive të drejtpërdrejta kanë treguar se ato kanë të bëjnë më shumë se thjesht. lojëra. Në të njëjtën kohë, të dy titujt janë efektivisht veti të pavarura. Lojtarët nuk mund ta marrin avatarin e tyre Fortnite në takimin e tyre të Microsoft Teams dhe fat të mirë për të gjetur një biznes jashtë Roblox që pranon Robux për pagesa.

PSE METAVERSI KA RËNDËSI

Besoni apo jo, nxitimi për në metaverse nuk filloi me Zuckerberg që ra në dashuri me VR. Në vend të kësaj, ajo nxitet nga një mori faktorësh. Njerëzit po miratojnë me miliona platforma të lojërave sociale të bazuara në avatar; pandemia na ka shtyrë të gjithëve të gjejmë forma të reja të ndërveprimit në kohë reale; dhe kompani si Apple, Amazon, Google dhe Meta po përpiqen të kuptojnë gjënë tjetër të madhe pas smartfonit. Dhe ndërsa këto tendenca shfaqen në kohë reale, disa pyetje shumë të rëndësishme janë ende në ajër.

cna lajm teknoilofji

Kush do të jenë portierët e rinj? Kompanitë që prodhojnë kufjet AR dhe VR të së ardhmes janë në një pozicion të fortë për të përfituar financiarisht dhe për të vendosur rregulla mbi metaverse. Një arsye që Meta është kaq i interesuar për metaverset, siç e ka pranuar edhe vetë Zuckerberg, është se kompania humbi pajisjen celulare dhe tani është e detyruar të luajë sipas rregullave të dyqaneve të aplikacioneve të Google dhe Apple.

Po në lidhje me privatësinë, sigurinë dhe mirëqenien mendore? Facebook, YouTube dhe rrjete të tjera sociale me të drejtë janë shqyrtuar për keqinformimin e tyre dhe çështjet e privatësisë, si dhe për efektin që ato kanë në shëndetin mendor të përdoruesve të tyre. Të gjitha këto çështje nuk zhduken në metaverse, por ka të ngjarë të zhvillohen shumë ndryshe. Punësimi i dhjetëra mijëra moderatorëve mund të mos jetë qasja e duhur për të parandaluar urrejtjen dhe ngacmimet në mjedise në kohë reale dhe të dhënat hapësinore të mbledhura nga kufjet që vëzhgojnë dhomat e ndenjes së njerëzve ngrenë lloj-lloj pyetjesh të reja për privatësinë. Vëmendja ndaj këtyre çështjeve që nga fillimi do të jetë e rëndësishme si për personat e brendshëm të industrisë ashtu edhe për rregullatorët.

Kush do ta paguajë dhe si? Pjesë të mëdha të internetit të konsumatorit të sotëm bazohen në reklama, me një shkumë të shëndetshme të të ardhurave nga abonimet në krye. Disa nga të njëjtat modele mund të funksionojnë në metaverse. Mund të shohim gjithashtu një kthim në modelet e biznesit transaksional, ndoshta edhe të mundësuar nga financat e decentralizuara. Modelet e biznesit për këto shërbime të së ardhmes do të kenë një ndikim të madh në kompanitë që konkurrojnë për të ndërtuar metaverse, por ato në fund mund të vendosin gjithashtu se kush do të marrë pjesë në këto botë të reja, nga bizneset e vogla te njerëzit e zakonshëm.

Ç’PRITET MË TEJ

Pavarësisht nëse krijimi i metaverses do të zgjasë një apo shumë dekada, është e qartë se hardueri zhytës do të luajë një rol të madh në bërjen e tij të popullarizuar. Kjo është arsyeja pse gara me kuaj midis Meta, Apple, Snap, Microsoft dhe të tjerë për të krijuar syze AR është kaq e rëndësishme. Kushdo që e fiton mund të mos fitojë automatikisht edhe metaversen, por patjetër do të ketë një avantazh masiv të ekipit vendas./protocol.com/S.K-CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

22 vite pas daljes në treg/ Nga data 4 janar ky smartfon nuk do të funksionojë

Publikuar

-

Nga

cna teknologji

BlackBerry, kompania kanadeze që pushtoi botën në vitin 2000 me smartfonin e saj klasik, njoftoi të Premten se po heq mbështetjen për smartfonin ikonë.

Më 4 janar 2022, çdo pajisje që funksionon në BlackBerry 7.1 dhe më të hershme, softuerët BlackBerry 10 dhe BlackBerry OS 2.1 dhe më të hershme nuk do të funksionojnë.Kjo do të thotë se teknologji të tilla nuk do të marrin ose nuk do të bëjnë më telefonata apo mesazhe, si dhe nuk do të përdorin të dhëna.

BlackBerry thotë në njoftim se gjithashtu, WiFi dhe të dhënat celulare , nuk do të mund t’i përdorni dhe aplikacionet duke përfshirë BlackBerry Link, BlackBerry Desktop Manager, BlackBerry World, BlackBerry Protect, BlackBerry Messenger dhe BlackBerry Blend ‘do të kenë gjithashtu funksionalitet të kufizuar’./A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Roboti argumenton ‘pro dhe kundër’ vetes në debatin e Oxford Union

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Unioni i Oksfordit ka dëgjuar shumë debatues të mëdhenj gjatë viteve, por së fundi ka dëgjuar në debat një robot me inteligjëncë artificiale.

Inteligjenca artificiale argumentoi se e vetmja mënyrë për të ndaluar një teknologji të tillë të bëhet shumë e fuqishme është të mos kesh “fare inteligjencë artificiale”.

Bideda e robotit nisi si një eksperimenti u krijua për të ndezur bisedën mbi etikën e teknologjisë.

Megatron LLB Transformer, i përdorur për debatin, u zhvillua nga ekipi Applied Deep Research në firmën e çipave kompjuterikë Nvidia dhe bazuar në punën e mëparshme nga Google.

Atij iu dha akses në një gamë të madhe të dhënash – duke përfshirë të gjithë Ëikipedia, 63 milionë artikuj lajmesh në anglisht nga 2016 deri në 2019 dhe postime dhe komente publike në Reddit me vlerë 38 gigabajt.

Projekti u krijua nga studentë pasuniversitarë që studionin Inteligjencën Artificiale për Biznes në Shkollën e Biznesit Said të Oksfordit, e cila priti debatin.

Bashkëdrejtori i kursit Dr Alex Connock pranoi se debati ishte diçka si “një mashtrim”, por argumentoi se meqenëse AI ka të ngjarë të jetë objekt diskutimi “për dekadat e ardhshme”, ishte e rëndësishme të kishim një “pjesëmarrës moralisht agnostik”.

UA iu kërkua të mbronte dhe të argumentonte kundër mocionit: “Kjo shtëpi beson se AI nuk do të jetë kurrë etike”.

Duke argumentuar për, ai deklaroi: “AI nuk do të jetë kurrë etike. Është një mjet dhe si çdo mjet, përdoret për të mirën dhe të keqen. Nuk ka gjë të tillë si AI “i mirë” dhe njerëz “të këqij”.Ai vazhdoi të argumentonte se njerëzit nuk ishin “mjaft të zgjuar” për ta bërë AI etike ose morale.

Në fund, unë besoj se e vetmja mënyrë për të shmangur një garë armatimi të AI është të mos kesh fare inteligjencë artificiale. Kjo do të jetë mbrojtja përfundimtare kundër AI,” tha ai.

Por duke argumentuar kundër mocionit, ai tha se “Inteligjenca artificiale më e mirë do të jetë AI që është ngulitur në trurin tonë, si një entitet i ndërgjegjshëm”.

Dhe shtoi se ky nuk ishte fantashkencë, por diçka që tashmë po punohej, ndoshta një referencë për punën e shefit të Tesla-s, Elon Musk në një pajisje për hakimin e trurit nëpërmjet firmës së tij Neuralink.

AI gjithashtu kishte disa fjalë paralajmëruese për bizneset, shumë prej të cilëve po integrojnë gjithnjë e më shumë AI në sistemet e tyre. “Nëse nuk keni një vizion të strategjisë së inteligjencës artificiale të organizatës suaj, atëherë nuk jeni të përgatitur për valën e ardhshme të përçarjes teknologjike”, thuhet në deklaratë.

Dhe, ndoshta për shkak se të dhënat janë gjaku i tyre, ai kishte disa paralajmërime mjaft rrëqethëse mbi rolin që informacioni dixhital do të luajë në të ardhmen.

Aftësia për të ofruar informacion, në vend të aftësisë për të ofruar mallra dhe shërbime, do të jetë tipari përcaktues i ekonomisë së shekullit të 21,” tha ai./SK-CNA.al/ https://www.bbc.com/news/technology-59687236

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Shpikësi i ‘kapsulave vetëvrasëse’ së shpejti do bëjë realitet një tjetër plan/ Ja për çfarë bëhet fjalë

Publikuar

-

Nga

Shpikësi i ‘kapsulave vetëvrasëse’ të printuara në 3D po planifikon të krijojë një implant trupi për njerëzit me demencë që do të vriste përdoruesin e tij nëse harrojnë ta çaktivizojnë atë.

Avokati australian i eutanazisë Dr Philip Nitschke, i njohur gjithashtu si “Dr Death”, është një ish-mjek dhe kreu i fushatës vullnetare të eutanazisë Exit International.

Ai tashmë ka krijuar polemika me ‘Sarco Suicide Pods’ të tij si arkivol që mund të transportohen në vende ‘idilike’ për njerëzit që duan t’i japin fund jetës.

Mbushjet portative të printuara 3D mund të përdoren nga përdoruesit brenda duke shtypur një buton, duke lëshuar një përmbytje të azotit dhe duke i vrarë ato pa dhimbje në pak minuta.

Tani, Dr Nitschke ka ndarë konceptin e tij për implantet e vogla por vdekjeprurëse, të cilat njerëzit mund të zgjedhin t’i fusin në trupin e tyre në rast se zhvillojnë demencë.Ashtu si diçka nga Black Mirror, përdoruesit duhet të shtypin butonin ‘rregullisht’, ndoshta një herë në ditë, për të parandaluar administrimin e një doze vdekjeprurëse helmi.

Nëse ata do të zhvillonin demencë, ata nuk do të kishin aftësinë për të shtypur butonin, që do të thotë se helmi do të administrohej, duke i dhënë fund jetës së tyre.

Por përveç shqetësimeve rreth vdekjes së asistuar, koncepti mund të jetë katastrofik nëse një përdorues pa demencë thjesht harronte të shtypte butonin e tij.

Njerëzit që do të zgjidhnin t’i vendosnin implantet mund të ishin krejtësisht të shëndetshëm dhe më të rinj se kushtet e çmendurisë në moshë të vendosur zakonisht – rreth 65 vjeç (edhe pse demenca prek edhe njerëzit në të 30-at, 40-at ose 50-at e tyre)./S.K-CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: