Publikohen online karta false të vaksinës Covid/ Facebook merr masa, SHBA paralajmëron gjoba

23 Dhjetor 2021, 12:23, Kosova & Bota CNA
Publikohen online karta false të vaksinës Covid/ Facebook merr masa,

Disa njerëz, po i drejtojnë përdoruesit e Facebook në faqet që pretendojnë se shesin karta false të vaksinës Covid, transmeton bbc.

Ndërkohë që Facebook tha se do të heqë përmbajtjen “sa herë që ta gjejmë atë“.

Lejet e NHS Covid u prezantuan në Angli në disa mjedise, si pjesë e masave të planit B të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar pas përhapjes së shpejtë të variantit të koronavirusit Omicron.

“Ne po gjenim leje, certifikata, karta, karta vaksinash, madje edhe në zgjedhjen e vaksinës që dëshironi të regjistroni në kartë,” tha Jonathan Benton, i cili drejton firmën e hetimit kibernetik Intelligent Sanctuary.

Benton, tha se një sërë lejesh ishin në dispozicion për shitje, duke filluar nga disa që janë karta legjitime, por të mbushura me mashtrim, deri te falsifikimet e plota.

Një zëdhënës i qeverisë tha: “Mashtrimi është një krim dhe falsifikimi i provave të statusit të Covid-19 jo vetëm që mund të rrezikojë jetën, por të çojë në një gjobë prej 10,000 £.

“NHS Covid Pass është një mënyrë e sigurt, e sigurt dhe falas për individët që të ndajnë të dhënat e tyre të vaksinimit Covid-19 – ai përfshin veçori rigoroze të sigurisë për të minimizuar rrezikun e mashtrimit dhe për të ndihmuar organizatat të vërtetojnë lejen e Covid-19 që u është paraqitur.

Ne vazhdojmë të punojmë ngushtë me zbatimin e ligjit dhe partnerët për të trajtuar mashtrimet në internet, duke përfshirë mashtrimin e lidhur me Covid-19.”/S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga