DDerbi në statistika/ Partizani lë pas Tiranën, bardheblutë “tregojnë” titujt

21 Dhjetor 2021, 10:40, Sport CNA
DDerbi në statistika/ Partizani lë pas Tiranën, bardheblutë

Partizani dhe Tirana luajnë të enjte në ?Air Albania?. Duke nisur nga ora 19:45, skuadrat diskutojnë sfidën derbi që vlen për javën e 15 të Superligës. Ndeshja më e shumëpritur në Shqipëri flet edhe nëpërmjet statistikave, me Demat e Dajës që kanë numra më të mira se bardheblutë e Shehit.

Ndeshje ? Në gjithë historinë mes tyre, dy skuadrat janë përballur 162 herë. Në këto takime, fitorja ka folur 68 herë për Partizanin, kundrejt 43 fitoreve të Tiranës. 51 herë përballja mes tyre në të gjitha kompeticionet ka përfunduar në barazim.

Golat ? Qysh prej 30 marsit 1947 kur daton takimi I parë derbi, Partizani I ka shënuar Tiranës 223 gola, kundrejt 177 golave që kanë shënuar bardheblutë.

Rezultate të thella ? Partizani e ka mundur Tiranën 8-0 në 30 marsin e 1947, duke shënuar edhe rezultatin më të thellë mes tyre, pikërisht në ndeshjen e parë që dy skuadrat janë përballur në histori.

Në 22 shtator 1985, bardheblutë do ?hakmerreshin? 7-3, për ndeshjen që prodhoi plot 10 gola dhe mbahet mend për lojën sulmuese. Në 28 shkurt 2020, Tirana do mundte 5-1 Partizanin, për sfidën e fundit që ka prodhuar shumë gola mes tyre.

Përballja e javës së gjashtë në këtë sezon foli për bardheblutë, që fituan 1-0 falë golit me penallti të Limaj.

Titujt ? 16 herë e ka fituar titullin kampion në kampionat Partizani, kundrejt 25 herë të bardhebluve.

Lajmet e fundit nga