Studimi/ Përzierja e marihuanës me ilaçe të tjera shkakton dëme serioze në trup

19 Dhjetor 2021, 12:20, Lifestyle CNA
Studimi/ Përzierja e marihuanës me ilaçe të tjera shkakton

Shumë njerëz i drejtohen marihuanës ose kanabidiolit për të lehtësuar dhimbjen e kyçeve dhe për t’i ndihmuar ata të flenë, por një studim i ri sugjeron se kjo mund të shkaktojë dëme me çdo medikament tjetër që ata marrin.

Pse? Për shkak se trupi përdor të njëjtin grup enzimash për t’i përpunuar të gjitha, raportojnë shkencëtarët.

Kimikatet në marihuana, THC, kanabidiol (CBD), kanabinol (CBN) metabolizohen në trup nga të paktën dy familje enzimash që ndihmojnë gjithashtu në përpunimin dhe eliminimin e më shumë se 70% të barnave më të përdorura me recetë, thanë studiuesit.

Kjo do të thotë se ekziston rreziku që kjo mund të përforcojë në mënyrë të rrezikshme efektet e disa barnave me recetë, ose të bëjë që medikamente të tjera të kalojnë në sistemin tuaj aq shpejt sa nuk ju bëjnë asgjë, tha studiuesi kryesor Philip Lazarus.

Disa ilaçe që mund të ndikohen nga përdorimi i marihuanës përfshijnë warfarin, hollues gjaku, ilaçin për kancerin e gjirit tamoxifen, dhe qetësues si acetaminophen, (Tylenol) ose ibuprofen, (Motrin), thanë Lazarus dhe Ed Bednarczyk, një profesor i asociuar klinik i praktikës së farmacisë në Universitet. në Buffalo, në Nju Jork.

THC dhe CBD qëndrojnë në trupin tuaj vetëm për rreth 30 minuta përpara se enzimat t’i shpërbëjnë ato, por kimikatet që rezultojnë nga procesi mund të qëndrojnë në trupin tuaj deri në dy javë, thanë autorët e studimit në shënimet e sfondit.

Në laborator, studiuesit testuan se si kimikatet në marihuanë mund të ndërhyjnë në aftësinë e këtyre enzimave për të zbërthyer ilaçe të tjera, duke përdorur qelizat e kultivuara të veshkave njerëzore për të testuar një enzimë të vetme në të njëjtën kohë.

Hetuesit zbuluan se metabolitët kryesorë të THC frenonin enzimat kryesore të CYP, duke përfshirë disa që shërbejnë në role kyçe në mëlçi.

Dhe të tre kimikatet e kanabisit, por veçanërisht CBD, frenuan dy nga enzimat kryesore UGT në mëlçi.

U zbulua gjithashtu se CBD bllokon tre enzima që përbëjnë rreth 95% të metabolizmit të UGT në veshka, gjë që ndihmon në pastrimin e toksinave dhe disa ilaçeve nga trupi.

CBD, THC bllokojnë enzimat që shpërbëjnë ilaçe të tjera.

Kjo është përpjekja e parë kërkimore për të demonstruar efektet e mundshme të marihuanës në enzimat UGT, thanë studiuesit. Studimi gjithashtu hedh më shumë dritë mbi efektin e marihuanës në enzimat CYP.

Etiketimi i Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së për një formë të THC sintetike të quajtur dronabinol, e cila ka qenë e disponueshme si një ilaç me recetë për më shumë se 30 vjet, tregon se mund të ndikojë në nivelet e CYP, sipas Armentano. Dhe paralajmërimi i agjencisë për Epidiolex, një ilaç CBD me recetë me bazë bimore, trajton gjithashtu se si substanca mund të ndikojë në mëlçi, shtoi ai.

Por Armentano vuri në pikëpyetje se sa të fuqishme mund të ishin këto ndërveprime, duke pasur parasysh se sa kohë është përdorur marihuana si në aspektin rekreativ ashtu edhe medicinal.

Studiuesit tregojnë se problemi qëndron kur përzieni përdorimin e rregullt të marihuanës me ilaçe ose nëse jeni duke marrë një produkt me prejardhje nga marihuana së bashku me recetën tuaj./ A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga