LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Basha të japë dorëheqjen”/ Kikia ‘parashikon’ përplasje fizike: Njerëzit e Berishës ta nxjerrin nga zyra

13 Dhjetor 2021, 18:42, Politikë CNA

Analisti Mentor Kika ishte i ftuar pasditen e sotme në ?Front Line? ku ka komentuar zhvillimet më të fundit në ?frontin demokrat?.

Kikia tha se kryedemokrati duhet të japë dorëheqjen, por sipas tij duke qenë se kjo gjë nuk pritet që të ndodhë, do të sjellë edhe konfrontime fizike mes mbështetësve të Bashës dhe Berishës.

Sipas tij, këto përplasje fizike pritet të ndodhin pasi Berisha ka deklaruar sot se do ta lënë në zyrë Bashën deri më 18 dhjetor, e më pas dita e nesërme pritet të sjellë zhvillime.

?Përplasja unë nuk do doja të ndodhte që ai konfrontimi personal në distancë mes Bashës dhe Berishës, të shkojë deri në bazë ku simpatizantët të shkojnë deri në pikën e konfrontimit fizik me njëri-tjetrin. Duke parë se çfarë ndodhi sot, edhe mund të shkojë. Berisha tha deputetin Bashën po e lëmë në zyrë deri më datë 18. Çfarë do ndodhë me datë 19? Skenarët janë të gjithë njeri më keq se tjetri, por numërohen me disa gishta. Basha duhet të japë dorëheqje gjë që nuk pritet të ndodhë. Njerëzit e Berishës të shkojnë ta nxjerrin Bashën jashtë ose do përplasen me policinë e cila e ka për detyrë ligjore t?i ofrojë mbrojtje një institucioni të rëndësishëm, patjetër që duhet ta kërkojë. Ose do përplasen me mbështetës të Bashës, ose me policinë. Unë shikoj një ndarje të PD-së në dy grupime që për fat të keq po len shumë pak shteg që nesër të mund të ribashkohen?, tha ai./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga