3 vendimet më të këqija që janë ndërmarrë ndonjëherë në histori

13 Dhjetor 2021, 08:18, Kuriozitete CNA
3 vendimet më të këqija që janë ndërmarrë

Pavarësisht nëse jeni dakord ose jo, shumica e vendimeve tuaja kthehen dhe ju ndjekin. Imagjinoni sa të penduar duhet të kenë qenë të gjitha ato shtëpi botuese që refuzuan Harry Potter dhe Gurin Filozofal, pasi kuptuan se refuzuan jo çdo libër – por një nga librat më të lexuar dhe të shitur të shekullit. E njëjta gjë mund të thuhet për disa vendime të tjera të cilat janë ndër më të këqijat në histori. Nga Decca Records që refuzoi Beetles deri te zgjedhjet e tmerrshme që çuan në fundosjen përfundimtare të Titanikut, historia është e mbushur me rrethana të tilla që do të mbeten përgjithmonë si disa nga vendimet më të këqija të marra në të kaluarën.

1.Hindenburg i mbushur me hidrogjen

Shumë kohë përpara se bota të shihte aeroplanin e parë, ideja e një anijeje fluturuese i mahniste inxhinierët nga e gjithë bota. Në 1852, një inxhinier francez, Henri Giffard, ndërtoi me sukses anijen e parë ajrore i cili ishte me një motor me avull dhe tre kuaj fuqi e fluturonte me një shpejtësi prej gjashtë milje në orë. Jo shumë më vonë, Ferdinand von Zeppelin nga Gjermania ndërtoi anijen ajrore të quajtur “zeppelin” që kishin një kornizë më të lehtë dhe përdornin gaz hidrogjen si lëndë djegëse. Hindenburg ishte zepelini më i madh që u ndërtua ndonjëherë. Ishte tre herë më i gjatë dhe dy herë më i lartë se Boeing 747 i sotëm dhe ishte avioni i parë i planifikuar të kalonte Atlantikun. Më 3 maj 1937, Hindenburg u largua nga Gjermania duke transportuar tridhjetë e gjashtë pasagjerë dhe gjashtëdhjetë e një anëtarë të ekuipazhit dhe u nis drejt hapësirës ajrore Detare Lakehurst në Nju Xhersi. Por, për fat të keq, përpara se anija ajrore të mund të ankorohej siç duhet, papritmas shpërtheu në flakë. Flaka përfshiu me shpejtësi të gjithë ?zepelinin? në zjarr, duke vrarë tridhjetë e gjashtë nga udhëtarët e tij dhe një civil. E gjithë fatkeqësia zgjati për më shumë se dyzet sekonda dhe dogji çdo shpresë për industrinë e anijeve ajrore. Sikur ?zepelini? të ishte mbushur me një alternativë më pak shpërthyese si helium dhe jo gaz hidrogjeni, ndoshta katastrofa mund të ishte shmangur.

2.Talidomide për të trajtuar të vjellat e mëngjesit

Në mesin e viteve 1900, u prezantua Thalidomide, një qetësues që konsiderohej i sigurt për të trajtuar të vjellat e mëngjesit tek gratë shtatzëna. Ky trajtim hyri në fuqi në dyzet e gjashtë vende gjatë viteve 1950 dhe 1960. Jo shumë më vonë, në vitin 1961, u vu re se foshnjat e lindura nga nënat që kishin marrë këtë ilaç gjatë shtatzënisë kishin deformime të rënda. Shumica e foshnjave zhvilluan gjymtyrë më të shkurtra dhe të deformuara dhe kishin probleme me sytë, zemrën dhe organet e tjera. Mbi 10,000 fëmijë të lindur gjatë kësaj periudhe vuajtën nga komplikime serioze dhe rreth 40 për qind e fëmijëve të lindur nga nënat që merrnin këtë ilaç vdiqën në foshnjëri. Pavarësisht nga ndërlikimet e lindjes që shkakton talidomidi, ai është miratuar për të trajtuar komplikime të tjera mjekësore si kanceret, lebra, kushtet e lidhura me HIV dhe sëmundjet e Crohn.

 

3.Fiasko e Donner Party

Në prill të vitit 1845, rreth nëntëdhjetë pionierë amerikanë, të quajtur gjithashtu Partia Donner, ndërmorën një udhëtim drejt Kalifornisë me njëzet trena vagonësh nga mesi i Perëndimit. Megjithëse ata filluan udhëtimin e tyre në shtegun e Kalifornisë, ata vendosën të merrnin një rrugë tjetër, të quajtur Hastings Cutoff, të cilën ata supozuan se ishte më e shkurtër. Për shkak se këta njerëz nuk ishin në dijeni të rrugëve të udhëtimit, ata arritën në një zonë të panjohur. Gjithashtu, për shkak të kushteve të ashpra të dimrit dhe maleve të vrazhda rreth tyre, shtegu që ata supozuan se ishte një rrugë e shkurtër doli të ishte një nga udhëtimet më të gjata të jetës së tyre. Udhëtimi i Donner Party do të zgjaste diku nga tre deri në shtatë muaj për të arritur në destinacionin e tyre. Më në fund, ata arritën në Sierra Nevada në nëntor të atij viti përmes rrugës së tyre të re, vetëm për t’u bllokuar nga një reshje e madhe dëbore pranë liqenit Truckee. Fatkeqësisht, edhe furnizimi i tyre me ushqim u bë i pakët dhe nuk gjenin asgjë për të ngrënë. Të bllokuar mes maleve të larta, shumë njerëz nga Partia Donner përjetuan ngrirje, uri dhe përfundimisht vdekje. Madje disa njerëz u nisën në këmbë për të marrë ndihmë. Është spekuluar gjerësisht se Partia Donner iu nënshtrua kanibalizmit për të mbijetuar ndërsa ishin të bllokuar në malet me dëborë të Sierra Nevada. Më në fund, kur ata u shpëtuan për muaj më vonë, në shkurt të 1847, vetëm dyzet e tetë veta nga nëntëdhjetët mbijetuan, duke e bërë atë një nga tragjeditë më mahnitëse në historinë e Kalifornisë. /https://historyofyesterday.com/3-regretful-decisions-in-history/ Përshtatur nga CAN.al.

Lajmet e fundit nga