Connect with Us

VIDEO/ Reali mposht Interin dhe merr kreun e grupit D! Milani nuk ia del, Ajax e mbyll me pikë të plota

Sport

VIDEO/ Reali mposht Interin dhe merr kreun e grupit D! Milani nuk ia del, Ajax e mbyll me pikë të plota

Publikuar

-

/

Supersfida e grupit D, mes Realit të Madridit dhe Interit, që vendoste se kush do të merrte vendin e parë në këtë grup (të dyja skuadrat e kishin siguruar kualifikimin) është fituar nga skuadra e Ancelottit.

Kroos zhbllokon sfidën në minutën e 17-të, pas një gjuajtje të bukur nga distanca. Zikaltërit mundohen që të reagojnë, por nuk arrijnë të vënë në vështirësi portierin Courtois.

Barella largohet me karton të kuq në pjesën e dytë, ndërsa mendon Asensio për të vulosur fitoren e Realit, me golin e shënuar 10 minuta nga fundi i takimit. Reali dhe Interi vazhdojnë aventurën e tyre në Champions, ndërsa Sheriff Tiraspol do të luajë në Europa League. Përfundon këtu aventura e Shakhtarit.

Ajax ka fituar edhe ndeshjen e fundit në grup, pasi ka mposhtur 4-1 Sportingun e Lisbonës, duke mbyllur me pikë të plota aventurën e tij në grupin C. Holandezët kanë shënuar nga dy gola në çdo pjesë në portën e portugezëve, që gjithsesi ishin të kualifikuar për në turin tjetër të turneut.

Në ndeshjen tjetër të grupit, Borussia Dortmund ka shpartalluar 5-0 turqit e Besiktasit. Reus dhe Haaland shënojnë nga një dygolësh, por pavarësisht fitores, gjermanët detyrohen të luajnë në Europa League.

REAL MADRID-INTER 2-0

17′ Kros, 79′ Asensio

SHAKTAR DONJETCK- SHERIF TIRASPOL  1-1

MILAN-LIVERPUL 1-2

29′ Tomori / 36′ Salah, 55′ Origi

PORTO-ATLETIKO MADRID 1-3

AJAKS-SPORTING 4-2

BORUSIA DORTMUND-BESHIKTASH 5-00

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Në fushë ndaj Juventusit, futbollisti i Napolit rezulton pozitiv me Covid-19

Publikuar

-

Nuk kanë të mbaruar problemet tek Napoli. Infektimeve të shumta në skuadër i është shtuar dhe një tjetër. Piotor Zielinksi ka rezultuar pozitiv pas testeve të bëra.Mesfushori është izoluar tashmë nga autoritetet shëndetësore, por ajo që frikëson është fakti që ai luajti titullar kundër Juventusit vetëm tre ditë më parë. Bardhezinjtë nga ana tjetër nuk ka raportuar ndonjë rast të ri për momentin, por gjasat janë që infektimet të rriten dita ditës.

LEXO TE PLOTE

Sport

Përsëritet skena e Eriksen, futbollisti rrëzohet pa ndienja në fushë gjatë ndeshjes

Publikuar

-

Kampionati i futbollit në Katar ka kthyer sot në mendje edhe një herë skenat dramatike kur Kristian Eriksen pësoi infarkt në fushën e lojës gjatë Euro 2020. Në ndeshjen mes Al-Rajan dhe Al-Uakrah, futbollisti i kombëtares së Mali, Ousman Kulibali i cili luan për Al-Uakrah, u rrëzua në mënyrë të papritur në vijën e portës.

Ai u përfshi nga konvulsionet dhe shokët e skuadrës dhe kundërshtarët me shpejtësi kërkuan ndërhyrjen e mjekëve. Këta të fundit, u detyruan që t’i bënin atij masazh kardiak për ta kthyer në jetë pasi nuk kishte puls pas atyre momenteve, ndërsa lojtarët e tjerë përfunduan të dëshpëruar e të përlotur në gjunjë.Për fat të mirë, zemra e Kulibali rifilloi të punonte dhe ai u transportua në spital, ndërsa të dy skuadrat vendosën që të mos vazhdonin më ndeshjen.

LEXO TE PLOTE

Sport

Skënderbeu shton buxhetin, Bashkia e Korçës akordon shifrën e majme për klubin bardhekuq

Publikuar

-

Skënderbeu pret të arkëtojë shumën e përvitshme që bashkia akordon për futbollin korçar përmes buxhetit të vitit miratuar në Këshillin Bashkiak. Klubi bardhekuq çdo vit merr nga Bashkia e Korçës në formën e trajtimit ushqimor dhe dietave e shpenzimeve rreth 400-450 milionë lekë të vjetër, të cilat ndihmojnë klubin në përballimin e sezonit.

Një vit më parë, pas një takimi mes presidentit Takaj dhe kryebashkiakut Sotiraq Filo, bashkia akordoi një rritje të fondit që shkon për futbollin. Nëse një vit më parë në arkat e klubit derdheshin rreth 300 milionë lekë të vjetër, të dedikuar vetëm për Skënderbeun, prej vitit të kaluar shuma është shtuar.Një sforco ekonomike kjo nga ana e bashkisë, që erdhi në momentin më të vështirë të Skënderbeut. Siç dihet, korçarët janë në një situatë të vështirë sepse nuk mund të luajnë në kompeticionet europiane, që janë burimi më i madh i të ardhurave për klubet tona. Ky dënim i UEFA-s e vendosi klubin mes shumë dilemave, teksa u vu në diskutim edhe ekzistenca.

Kanë kaluar disa vite dhe korçarët, ndryshe nga emra të tjerë të mëdhenj, kanë mundur të qëndrojnë në elitë e t’i bëjnë dëme çdo kundërshtari, teksa janë shndërruar edhe në një minierë talentesh, që njëri pas tjetrit transferohen jashtë vendit ose në klubet më me emër në vendin tonë, ku përmendin Rrapajn, i cili është një nga lojtarët më të mirë të Partizanit.

LEXO TE PLOTE