Connect with Us

Ndeshja vendimtare me Liverpoolin, ja si e kalon Milani grupin në Champions League

Seria A

Ndeshja vendimtare me Liverpoolin, ja si e kalon Milani grupin në Champions League

Publikuar

-

/

Renditja e Grupit B ku Milani bën pjesë në Champions është: Liverpuli i pari me 15 pikë dhe tashmë i kualifikuar, Porto në vendin e dytë me 5, teksa Milani dhe Atletiko kanë nga 4 pikë.

Çfarë duhet të bëjnë kuqezinjtë për të marrë vendin e dytë?

Fillimisht duhet të mendojnë për fitoren ndaj Liverpulit dhe më pas të shpresojnë për disa kombinime. Porto do të përballet me Atletikon në shtëpi dhe nuk duhet të fitojë, pasi ndryshe do të siguronte vendin e dytë duke lënë jashtë “Djallin”. Me një barazim në këtë ndeshje dhe me fitoren e Milanit, italianët do të kualifikoheshin (7 pikë Milan, 6 Porto dhe 5 Atletiko).

Opsioni tjetër ka të bëjë me rastin në të cilin Atletiko fiton në Portugali, gjithmonë duke marrë si të mirëqenë fitoren e kuqezinjve. Në atë moment Milani dhe Atletiko do të shkonin në 7 pikë, me përplasjet direkte të barabarta (1-2 për Atletiko në “San Siro”, 0-1 për Milanin në “Wanda Metropolitano”).

Në këtë rast do të vazhdonim të shikonim diferencën më të mirë të golave të përgjithshëm midis dy skuadrave: Milan aktualisht në -2, Atletiko në -3. Pra, Djalli me një gol avantazh që mund të rezultojë shumë i rëndësishëm. Nëse edhe diferenca e golave do të ishte e barabartë, atëherë do të varet nga golat e shënuar në të gjitha ndeshjet e grupit: Milani përpara me 5 gola të shënuar, Atletiko me 4.

Nëse edhe ky kriter do të ishte i barabartë, do të ishte e nevojshme të shiheshin golat e shënuar në transfertë në të gjithë grupin: Milan ka 3, Atletiko në 2, me kuqezinjtë përsëri në avantazh.

Në rast të një barazimi të mëtejshëm, do të duhej të shiheshin fitoret jashtë në të gjithë grupin dhe këtu “Los Colchoneros” do të ishin përpara: aktualisht 1 me 1, por me fitoren ndaj Portos, në Portugali, ekipi i Simeones do t’i kalonte kuqezinjtë në këtë kriter.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

VIDEO/ Interi fiton në “frymën e fundit” ndaj Venezias, i shpëton Dzeko

Publikuar

-

Interi nuk ka ndërmend të ndalet në Seria A, teksa mbrëmjen e sotme ka arritur një fitore në “frymën e fundit” ndaj një rivali modest si Venezia. Skuadra  Simone Inzaghit vuajti jo pak, teksa do të gjendej në disavnatazh që në startin e ndeshjes.

Në mintjën e 19-të, Thomas Henry shënoi një gol të bukur me kokë duke shokuar 5 mijë tifozët në San Siro. Reagimi i Interit vjen në fundin e fraksionit të parë, me Barellan që ndoqi mjaft mirë një aksion të gjatë në zonë.Kur dukeshin se shpresat kishin marrë fund, në minutën e 90-të, Dumfries shërben një top në zonë, atje ku Dzeko me kokë nuk di të gabojë në një pozicion të tillë. Me këtë sukses, Interi ngjitet në krye në kuotën e 53 pikëve, 5 më shumë se Milani.

LEXO TE PLOTE

Seria A

“Verona për titull kampion”, ish-sulmuesi i Milanit befason me deklaratën

Publikuar

-

Nikola Kaliniç në delir! Sulmuesi kroat, i ka surprizuar të gjithë me deklaratën e dhënë pas triumfit 2-1 ndaj Bolonjës mbrëmjen e djeshme. Në prononcimin e dhënë për “Sky Sport”, 34-vjeçari deklaroi se me pikët e grumbulluara, Verona i ka shanset për të fituar edhe titullin kampion.

Në 23 ndeshje veronezët kanë arritur të sigurojnë 33 pikë, teksa diferenca nga kryesuesit e Interit është 17 pikë.  Vlen të theksohet fakti se Kaliniç shënoi golin e fitores ndaj Bolonjës në minutën e 85-të.“Tre pikët ndaj Bolonjës ishin shumë të rëndësishme sepse të gjithë ndeshjet e Serie A janë të vështira. Jam i kënaqur për golin tim dhe fitoren. Kemi grumbulluar shumë pikë, ndoshta fitojmë edhe titullin kampion…

Ku i dihet, por kampionati është i gjatë dhe le të fokusohemi edhe më shumë në mënyrë që të bëjmë edhe më mirë”, deklaroi për Sky Sport ish-sulmuesi i Milanit.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Milani shpëton nga Orsato, ndryshon arbitri i ndeshjes ndaj Juventusit

Publikuar

-

Daniele Orsato, nuk do të jetë arbitri i sfidës Milan-Juventus të dielën mbrëma. Për të zëvendësuar 46-vjeçarin janë zgjedhur tre emra.

Njëri prej Marko di Belo, Davide Masa dhe Paolo Valeri do të drejtojë super sfidën e së dielës. Emri pritet të bëhet me dije në orët në vijim.Pas rastit të Serras në atë që ndodhi me Specian në kampionat, që tani ka krijuar tension përpara sfidës me Juventusin në kampin e Milanit. Kështu në Itali po mundohen të shmangin një gabim tjetër që do t’i nxehte më shumë gjakrat.

LEXO TE PLOTE