Connect with Us

West Ham shtang Chelsean, blutë rrezikojnë vendin e parë

Premier Liga

West Ham shtang Chelsean, blutë rrezikojnë vendin e parë

Publikuar

-

/

Chelsea lëshon pikë të rëndësishme dhe rrezikon vendin e parë në Premier League pasi u mposht në transfertë nga West Ham. Ekipi i Tuchel u mposht me përmbysje në minutat e fundit me rezultatin 3-2.

Pjesa e parë përfundoi në avantazhin e Chelsea me rezultatin 2-1. Të parët në avantazh kaluan blutë e Londrës me anë të Thiago Silva. Mbrojtësi brazilian shfrytëzoi mjaft mirë një krosim të Mason Mount nga këndi dhe shënoi me kokë në cepin e portës. Ndërkohë, baraspesha u vendos nga Lanzini me anë të një 11-metërshi.

Një pasim i gabuar i Jorginhos detyroi portierin Mendy të shkaktonte penallti e cila u shfrytëzua mjaft mirë nga argjentinasi. Në avantazh përsëri Chelsean e kaloi Mason Mount me një goditje fluturimthi në brendësi të zonës.

Ndërkohë, pjesa e dytë ishte edhe momenti i rikthimit të ndeshjes. Bowen shënoi nga limitet e zonës duke baraspeshuar gjithçka. Për përmbysjen e madhe mendoi Masuaku në minutat e fundit të takimit që shënoi një gol mjaft të bukur. Një dalje jo mirë e studiuar nga Mendy u vu re nga Masuaku që shënoi në një goditje-krosim.

Kështu, Chelsea ndodhet me 33 pikë në vendin e parë në pritjet të Manchester City dhe Liverpool që kanë respektivisht 32 dhe 31 pikë. Për sa i përket West Ham, “çekiçët” forcojnë pozitat në vendin e katërt me 27 pikë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Premier Liga

VIDEO/ Broja i pafat, godet shtyllën ndaj Mançester Sitit

Publikuar

-

Armando Broja është i uritur për gola dhe sot ndaj Mançester Sitit, sulmuesi shqiptar i Sauthempton tregoi se është padyshim një lojtar për të cilin duhet pasur shumë vëmendje nga mbrojtësit kundërshtarë.

Pas golit të anuluar, në minutën e 57 erdhi një tjetër rast i artë për sulmuesin, kur pas një goditje nga këndi, ai gjuajti me kokë para portës së Sitit. Por për fat të keq, topi u ndal nga shtylla e portës së Ederson. 

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

VIDEO/ Broja është spektakolar! Shqiptari tund rrjetën ndaj Sitit, por festa kthehet në dëshpërim

Publikuar

-

Armando Broja është i uritur për gola dhe sot ndaj Mançester Sitit, sulmuesi shqiptar i Sauthempton tregoi se është padyshim një lojtar për të cilin duhet pasur shumë vëmendje nga mbrojtësit kundërshtarë.

Në minutën e 23 të sfidës ndaj kryesuesve të kampionatit anglez, ai tregoi me një shpërthim të tijin të gjithë talentin që ka, duke shkuar drejt portës dhe duke dërguar topin me qetësi, në rrjetë.

Por festa e tij zgjati vetëm pak sekonda, pasi më pas sulmuesi kuqezi u sinjalizua në pozicion jashtë loje dhe goli iu anulua, Megjithatë, ai mori duartrokitjet e publikut të Sauthempton për të cilin ai është kthyer në një nga emrat më të dashur.Pak minuta më vonë, sulmuesi shqiptar u fut në zonë dhe u rrëzua nga portieri i Sitit, Ederson. Por për fat të keq, në vend të penalltisë në favor të tij, ai u sinjalizua përsëri për pozicion jashtë loje dhe aksioni i tij ishte i pavlefshëm.

 

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Në skenë për Brojën del edhe skuadra tjetër e Premier Ligës

Publikuar

-

Stiv Siduell, ish-lojtari i Çelsit, duke folur për të ardhmen e Armando Brojës, ka nxjerrë në skenë edhe skuadrën e Uest Hemit. Pas largimit të Haler drejt Ajaksit në janar të 2021-shit, trajneri Dejvid Mojes e ka shprehur qartë se është në kërkim të një sulmuesi potent, që të shtyjë sa më shumë ekipin përpara.

Në lidhje me këtë ka folur edhe Siduell i cili në “BT Sport” përmend emrin e Brojës, si sulmuesin e duhur për Mojes dhe Uest Hemin, nëse do të duhet të bëjnë progres në Premier Ligë.“Unë do të preferoja Armando Brojën, është i ri dhe i uritur, mendoj që duhet të jetë tek Uest Hemit, ai po tregon se mëson shpejt, për mua është i duhuri”, përfundoi ish-lojtari i Çelsit.

Në fitoren 2-3 të Sauthemptonit kundër Uest Hemit, Broja nuk arriti që të shënonte, por sulmuesi nuk doli pa lënë gjurmë nga ajo ndeshje, sepse fitoi një penallti, që i dha avantazhin për herë të dytë ekipit të tij. Gjithsej, shqiptari ka shënuar pesë gola në kampionatin anglez dhe dy në Kupë.

LEXO TE PLOTE