Connect with Us

Transportonin emigrantë të paligjshëm/ Arrestohet “çifti” në Tiranë

Kronika

Transportonin emigrantë të paligjshëm/ Arrestohet “çifti” në Tiranë

Publikuar

-

/
cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme, cna kronike,

Policia e Tiranës, bën të ditur se në kuadër të operacionit të koduar “COUPLE”, për goditjen e veprimtarisë kriminale të dhënies ndihmë shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, janë vënë në pranga dy persona.

Sipas uniformave blu, dy shtetasit në fjalë, u kapën në flagrancë duke transportuar 4 emigrantë të paligjshëm.

Po ashtu, janë proceduar penalisht edhe 4 emigrantët, për kalim të paligjshëm të kufirit.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë operative se disa persona, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, me mjete të marra me qira, kryenin transportin e emigrantëve të paligjshëm, nga Korça drejt Tiranës, e më pas në drejtim të Kosovës dhe me destinacion final vendet e BE-së, organizuan dhe finalizuan operacionin “COUPLE”, për goditjen e kësaj veprimtarie kriminale.

Në kuadër të këtij operacioni u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit D. U., 41 vjeç, i dënuar më parë për veprën penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, dhe i shtetases D. L. (Xh)., 35 vjeçe e dënuar më parë për veprën penale “Dhuna në familje”

LEXO EDHE:  Nëna denoncon zhdukjen e vajzës 15-vjeçare/ Policia: Do jetë në lokal nate ose me ndonjë tutor

Këta shtetas janë kapur nga shërbimet e Policisë, në dalje të tunelit të “Krrabës”, duke transportuar me një mjet të marrë me qira, 4 emigrantë, të cilëve iu kishin premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së kundrejt shpërblimit monetar.

Në vijim të veprimeve u proceduan penalisht dhe 4 shtetasit e huaj, për veprën penale “Kalim i paligjshëm i kufirit shtetëror”.

Po punohet për dokumentimin e plotë të kësaj veprimtarie kriminale dhe identifikimin e personave të tjerë të implikuar në të.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, kryer në bashkëpunim dhe “Kalimi i paligjshëm i kufirit shtetëror”.-thuhet në njoftimin e policisë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Sherr mes të rinjve në Korçë/ Plagoset me thikë 19 vjeçari

Publikuar

-

Nga

cna lajme

Një 19-vjeçar ka mbetur i plagosur me thikë në qytetin e Korçës.

Policia bën me dije se rreth orës 15:30, jemi njoftuar se në Spitalin Rajonal Korçë, ka shkuar shtetasi E. T., rreth 19 vjeç, banues në Korçë, i cili dyshohet se gjatë një konflikti për motive të dobëta, në lagjen nr. 16, Korçë, me shtetasin A. E., është dëmtuar me mjet prerës në këmbë dhe aktualisht ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

 Korçë/Informacion paraprak

LEXO EDHE:  Në kërkim ndërkombëtar për trafik droge/ Prangoset në Morinë 41-vjeçari

LEXO EDHE:  Heroinë, kokainë dhe armë të ftohta/ Durrës, policia aksion në rrugë dhe lokaleMë datë 26.01.2022, rreth orës 15:30, jemi njoftuar se në Spitalin Rajonal Korçë, ka shkuar shtetasi E. T., rreth 19 vjeç, banues në Korçë, i cili dyshohet se gjatë një konflikti për motive të dobëta, në lagjen nr. 16, Korçë, me shtetasin A. E., është dëmtuar me mjet prerës në këmbë dhe aktualisht ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Po punohet për kapjen e autorit të dyshuar dhe sqarimin e rrethanave të ngjarjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Vrasja e ish-policit Santiago Malko/ 25 vite burgim për Blendi Tetën

Publikuar

-

Nga

Gjykata e Posaçme Kunder Krimit te Organizuar dhe Korrupsionit ka dënuar me 25 vite burg Blendi Tetën, personi i akuzuar për vrasjen e ish-policit Santiago Malko, në gusht 2019.

Teta u shpall fajtor nga trupa gjykuese si pjesëmarrës në ekzekutimin e Malkos mbrëmjen e 28 gushtit në rrugën “Xhanfize Keko” në Tiranë.Blendi Teta akuzohet në kuadër të grupit te strukturuar kriminal, ku në rolin e ndihmësit ka ndihmuan në realizimin e vrasjes së Santiago Malkos. Teta ka orientuar pjesëtarët e tjerë të grupit kriminal për lëvizjet e Malkos para ngjarjes.

LEXO EDHE:  Roja u bën rezistencë/ Maskat e godasin me sende të forta dhe grabisin karburantin

LEXO EDHE:  Nëna denoncon zhdukjen e vajzës 15-vjeçare/ Policia: Do jetë në lokal nate ose me ndonjë tutor

Pretendimi se ai nuk është përfshirë direkt në krim dhe nuk ka bashkëvepruar me të tjerë për të kryer krimin e vrasjes, pasi është larguar nga vendngjarja para se të kryhej vrasja është hedhur poshtë nga provat e gjetura nga tabulatet telefonike./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ishte shpallur në kërkim/ “Perimetri” fundos të riun në Korçë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Një shtetas i cili ishte shpallur në kërkim, në kuadër të operacionit policor të koduar “Perimetri”, është vënë në pranga falë bashkëpunimit të Policisë së Korçës me Policinë e Vlorës.

Mësohet se në pranga ka rënë shtetasi N. Ll., 38 vjeç, banues në fshatin Kaninë, Vlorë.Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë me vendimin e datës 20.11.2021, ka caktuar për këtë shtetas masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” dhe “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”, në lidhje me ngjarjen e ndodhur më datë 05.09.2021, në aksin rrugor Korçë-Ersekë, ku shërbimet e Policisë Rrugore konstatuan një mjet tip furgon të markës “Iveco”, drejtuesit të të cilit, i bënë me shenjë të ndalonte, por ai nuk iu bind urdhrit të tyre duke u larguar me shpejtësi e braktisur mjetin në afërsi të fshatit Drenovë, Korçë. Gjatë kontrollit të ushtruar në mjet, u konstatuan 40 emigrantë të paligjshëm të cilëve, kundrejt shpërblimit, iu ishte premtuar kalimi drejt vendeve të BE-së.

LEXO EDHE:  Në kërkim nga Austria për trafik droge/ Prangoset në Tiranë 26-vjeçari

LEXO EDHE:  Në kërkim nga Austria për trafik droge/ Prangoset në Tiranë 26-vjeçari

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Korçë, për veprime të mëtejshme.

LEXO TE PLOTE