Connect with Us

Reforma e Ujit/ Balluku kritika kryetarëve të bashkisë: Jini seriozë, raportohen shifra jo të vërteta

Politikë

Reforma e Ujit/ Balluku kritika kryetarëve të bashkisë: Jini seriozë, raportohen shifra jo të vërteta

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku, ka zhvilluar një takim me kryebashkiakët e qarkut të Durrësit ku ka diskutuar për reformën e ujit.

Ministrja ka cekur se një nga qytetet më komplekse përsa i përket faturave të papaguara është Durrësi, pasi burimet me pompim sjellin fatura të çmendura.

Gjatë takimit, Balluku ka treguar se synimi është që qytetarëve tu ofrohet 24 orë furnizim me ujë.

Qarku i Durrësit është ndër qarqet më të mëdha. Numri i lidhjeve është 95.821.  Në Bashkinë e Durrësit 75.6% ka qenë mosarkëtimi në vitin 2020, ndërsa në vitin 2021 mbi 80%. Kemi një rritje të ujit të papaguar në Bashkinë Durrës me 5.15%.  Sa i përket Krujës është komplet një numër aspak i vërtetë.  88.3% në 2021 si normë arkëtime ndërkohë në verifikimet tona është pak mbi 43% .  Totali i papaguar për qytetin e Durrësit është mbi 70 milionë euro, ndërsa për Krujën është mbi 7 mln euro.

Ne e dimë nga vjen problem për Durrësin vjen nga energjia e papaguar. Burimet janë me pompim që prodhojnë një faturë të çmendur.

Kjo është diçka që do ta zgjidhim. Duhet të gjejmë një zgjdhje për këtë problem, pasi sjell faturat më të larta të faturës së energjisë.

LEXO EDHE:  Alvisa dhe Bashkimi në takim/ "Nxehet" Ritvana

Ne synojmë tu sjellim qytetarëve atë që iu kemi premtuar. Synimi ynë është tu ofrojmë qytetarëve 24 ore me furnimzim me ujë.

Kërkoj që kjo të merret seriozisht nga kryetarët e Bashkisë.

Durrësi për ne është situatë specifike që e trajtojmë në kushte të tjera, për shkak të numërit të banorëve, bizneseve dhe burimeve të larta nga ku vjen dhe zona e pompimit, e kuptoj kompleksitetin, por duhet patur kujdes”, tha Balluku.

Balluku ka kritikuar kryetaren e Bashkisë Durrës, ku ka vënë në dukje se institucioni i bashkisë harxhon më shumë ujë se një biznes, hotel.

Mendoni se harxhoni ju më shumë si institucion i Bashkisë Durrës apo një hotel. Mund të ma sqaroni kryetare. 149 metra kub në muaj ndërkohë që një biznes privat si hotel vetëm 13 metra kub.  Është një situatë që kërkoj të merret seriozisht nga kryetarët e bashkisë. Kjo s’ka më lidhje me drejtorët e ndërmarrjeve.  Unë e njoh dhe e kuptoj shumë mirë problematikën e Durrësit por duhet pasur kujdes“, tha ministrja./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Shpërthim tritoli në shtëpinë e Dukës/ Reagon Basha

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kreu i shkarkuar i PD Lulzim Basha ka reaguar pas shpërthimit me tritol në banesën e Armand Dukës në Durrës.

Në një postim në rrjetin social Facebook, Basha shkruan se pushteti në vendin tonë ka degraduar për aq kohë sipas tij kur përdor çdo formë për të uzurpuar çdo institucion.LEXO EDHE:  Edi Rama ka tradhëtuar shqiptarët/ Nuk mbajti asnjë premtim

Zhvillimet rreth FSHF-së, tregojnë edhe njëherë degradimin e një pushteti të korruptuar që qëllim të vetëm ka zaptimin me çdo mjet, të çdo institucioni. Strategjia e tensionit e shpalosur ditën e sotme, që kulmoi me eksplozivin e vendosur këtë mbrëmje në banesën e familjes Duka”, shkruan Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“6 marsi, test për Foltoren dhe Bashën”/ Mustafaj nuk përjashton një marrëveshje të mundshme

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-ministri i Jashtëm Besnik Mustafaj ka folur për zgjedhjet e pjsshme lokale të 6 marsit, për të cilat u shpreh se , do të jenë një test për “Foltoren” e Sali Berishës si dhe për kreun e PD Lulzim Basha.

I ftuar në “Radarin Informativ” ai tha se ‘këtë test’ nuk po e vlerësojnë sa duhet sepse ende nuk kanë dhënë shenjë nëse do të jenë të bashkuar përballë PS në disa bashki apo nëse do të sfidojnë njëri-tjetrin.

“Ky është test për Foltoren, Berishën dhe për Bashën. Mua më duket që s’po e vlerësojnë sa duhet këtë test, sepse s’po japin shenjë sa janë shanset që në bashki të caktuara të shkojnë me një kandidat”, tha ai.

Por a ka shanse për një bashkëpunim mes Bashës dhe Berishës sipas Mustafaj.“Rruga e bashkëpunimit ka shanse. Në diplomaci nuk ekziston e pamundura kur është fjala për marrëveshje bashkëpunim. Nëse futen në negociata mund të ndryshohen, në këtë kuptim duhet të prevalojë interesi për t’i fituar këto bashki. Refraktar shumë më i madh se Berisha, është Basha. Nëse do t’i drejtoja një thirrje bashkëpunimi, do ia drejtoj Bashës. Nëse shkohet drejt njëri tjetrit të dyja palët të bëjnë lëshime. Ademi është me eksperiencë, u ka rezistuar presioneve të Ramës. Por s’e dimë që anëtarësia e PD kë do votojë si kandidate. Shkodra duhet rifituar nga demokratët në mënyrë të domosdoshme”.

Ish-ministri nuk përjashton as një aleancë mes Berishës dhe LSI.

LEXO EDHE:  Vijojnë negociatat/Donald Lu takim urgjent me Bashën në selinë blu

LEXO EDHE:  Alvisa dhe Bashkimi në takim/ "Nxehet" Ritvana

“Zoti Berisha dhe Meta kanë eksperiencë të rëndësishme bashkëpunimi elektoral. Basha si kryetar bashkie është zgjedh nga një koalicion i PD dhe LSI. Kjo eksperiencë e suksesshme bashkëpunimi mes PD, Berishës, LSI, Metës përbën një bazë që të ketë bashkëpunim intensiv. Sa do jetë i gatshëm duhet parë rast pas rasti”, shtoi ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Marrëdhënia me Berishën/ Meta: Ai i njeh mirë rregullat e lojës

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka treguar marrëdhenien e tij me ish kryeministrin Sali Berisha.

Meta tha në një intervistë për media se ka një marrëdhënie të mirë në distancë. Presidenti theksoi se me Berishën ‘ke dëshirë të bashkëpunosh”, pasi sipas Metës, ai i di rregullat e lojës.“Marrëdhëniet me Berishën janë të mira në distancë sepse kam kohë pa e takuar, por kanë qenë të mira sepse me Brishën ke dëshirë të luftosh, të bashkëpunosh, është një njeri që i njeh rregullate lojës”, tha Meta./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE