Connect with Us

“Rama po fsheh agjendën në SHBA nga frika”/ Anëtari i Vatra-s paralajmëron protesta të mëdha

Politikë

“Rama po fsheh agjendën në SHBA nga frika”/ Anëtari i Vatra-s paralajmëron protesta të mëdha

Publikuar

-

/

Anëtari i shoqatës ‘Vatra’,  Valentin Lumaj ka njoftuar se shqiptarët e Amerikës kanë nisur të planifikojnë për protesta gjatë vizitës së Ramës atje, agjenda e të cilit ende nuk është publikuar për shkak të “frikës” ndaj reagimit të tyre.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Lumaj thekson se Rama e ka ndryshuar disa herë adresën e takimit me mbështetësit e tij.

“Kam marre disa njoftime per nje reagim te madh qe shqiptaret në Michigan, nga shoqata dhe grupime te ndryshme po tentojne te mblidhen per te protestuar kunder vizites së Kryeministrit Edi Rama në Michigan. 

Megjithese flitet per nje organizim te madh askush nuk e ka marre persiper kete proteste. Nga ana tjeter flitet se grupi i pritjes së Kryeministrit Rama, po e mbajne në fshehtesi dhe ilegalitet te plote stacionet e vizitave te Rames. 

Po ashtu flitet se mbreme protestuesit po pregatiteshin qe ta benin protesten perpara Restorantit Besa ku Kryeministri kishte rezervuar nje darke me disa simpatizante te tij, por qe darka ishte anulluar per arsye te nje proteste te mundshme. 

LEXO EDHE:  Batutat/ Rama: Në zonat e veriut më thoshin s’kemi gra kandidate, po me kë ishin martuar?

Flitet se te ftuarve ju eshte thene se to te lajmerohen per vendin e Darkes 30 minuta perpara. Po ashtu, nga biseda me miq, sapo me thone se Rama do te jete per dreke sot në Restorantin Besa, 600 Ëoodëard Avenue, Detroit në oren 1. 

Aty pritet nje proteste e madhe me pjesemarrjen edhe te televizioneve lokale. Miqte me thone se protestuesit qe jane nga te gjitha trevat shqiptare, Shqiperia, Kosova, Mali i zi etj. nuk kane arritur deri tani qe te mbajne protesten e tyre per shkak te ndryshimit te planit te herepashershem te Rames.

Flitet qe Kryeministri  ka kerkuar te vizitoje neser në oren 5 mbasdite Kishen e Shen Palit, por me gjasa nuk do te shkoje vete per arsye te revoltes së komunitetit.

Me poshte jane disa nga pankartat qe kane pregatitur per keto protesta, te cilat mund ti printoni sipas deshires. Ndiej keqardhje qe aktualisht jam në Florida dhe nuk mund te marr pjese”, shkruan Lumaj në facebook./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Bardhi justifikohet para mediave: Çdo person brenda selisë ishte kontrolluar nga policia

Publikuar

-

Nga

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi ka dalë para mediave pas protestës së sotme në selinë blu.

 

Pas përdorimit të gazit lotsjellës nga njerëzit e Bashës, Bardhi u justifikua teksa tha se të gjithë ata që ndodheshin brenda selisë i ishin ushtruar një kontrolli fizik nga policia. 

“Çdo person që ka qenë brenda ka kaluar një procedurë verfikimi nga policia dhe prokuroria. Në një fazë të dytë ka kaluar në një procedurë kontrolli fizik çdo person që ishte brenda selisë së PD. Pas kësaj faze ka kaluar një kontroll i imtësishëm i cdo ambienti i selisë së PD. Janë kontrolluar edhe zyrat e deputetëve edhe pse me ligj kjo nuk mund të ndodhte”, tha Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Protesta në selinë blu/ Topalli: Fillimi i opozitarizmit real!

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish kryeparlamentarja, JozefinaTopalli ka reaguar për protestën e sotme të thirrur nga ish kryeministri Sali Berisha në selinë e PD.

 

Topalli ka publikuar në faqen e saj në Facebook, foto nga protesta ku shfaqen protestues të shtrirë në tokë nga gazi losjellës që u përdor nga njerëzit e Bashës.

 “8 Janar 2022! Fillimi i opozitarizmit real”, shkruan Topalli, bashkëngjitur fotove.

LEXO EDHE:  Ramës i del situata jashtë kontrollit/ Kryeministrit i “ikën zëri”

LEXO EDHE:  Rama apo Basha është problemi?/ Nard Ndoka "sfidon" opozitën

 

Kujtojmë se protësta e sotme ishtë thirrur nga ish kryeministri Berisha i cili e cilësoi njëprotestë paqësore, që kishte synim hapjen e dyerve të blinduara të selisë së PD./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Nuk e pranoja!”/ Paloka: Basha sot tregoi se është kamikaz i Ramës

Publikuar

-

Nga

Deputeti i PD, Edi Paloka thotë se nuk e pranonte se kryetari i PD, Lulzim Basha është peng i kryeministrit Edi Rama.

 

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Paloka shkruan se sot Basha tregoi përfundimisht se është kamikaz i Ramës. 

“Përfundimisht ! Unë kam qenë nga ata që nuk e pranoja se Basha është peng i Ramës ! Sot përfundimisht Basha tregoi se është kamikaz i Ramës”, shkruan Paloka./CNA.al

LEXO TE PLOTE