Connect with Us

Eksperienca në Shqipëri, ndihmësi i Longos jehonë në Itali për Kukësin

Sport

Eksperienca në Shqipëri, ndihmësi i Longos jehonë në Itali për Kukësin

Publikuar

-

/

Ndihmësi i Diego Longos te Kukësi, Amedeo di Late, ka dhënë një prononcim së fundmi për portalin italian “ivig.it”, ku ka folur rreth eksperiencës së tij në Shqipëri. Ai e konsideron si një përvojë shumë të rëndësishme krah Longos, ku iu deshën vetëm 90 sekonda për të pranuar ofertën e parë për të punuar jashtë Italisë.

“Unë po jetoj një eksperiencë të madhe së bashku me një teknik të madh si Diego Longo, ne kemi krijuar një grup të bashkuar në të cilin ka shumë kultura të ndryshme, por magjia e dhomës së zhveshjes, e cila është gjithmonë e njëjtë nga Kategoria e Tretë në nivelet më të larta, siguron që të gjitha dallimet të pranohen dhe të bashkohen së bashku nën flamurin e një qëllimi të vetëm. Qoftë fusha provinciale apo stadiumi i madh, janë vlerat ato që bëjnë gjithmonë diferencën.

Kjo është përvoja ime e parë jashtë vendit dhe m’u desh një minutë e gjysmë për të vendosur. Ka trena që kalojnë vetëm një herë në jetë dhe të jesh në gjendje të punosh krah për krah me një trajner të kalibrit të Diego Longos në top kategorinë shqiptare është vërtetë një nder dhe një kënaqësi”, u shpreh fillimisht Di Late. Më tej, ai është ndalur edhe te situata në futbollin shqiptar, si edhe te trajneri tjetër italian te Kukësi, pikërisht ai i portierëve, Andrea Kardinale.

“Stërvitjet janë shumë intensive. Ne përpiqemi të propozojmë një mentalitet të ri në lidhje me një kulturë futbolli të bazuar kryesisht në agresivitetin dhe fitimin e topave të dytë. Ne duam të propozojmë një futboll ku loja dhe propozimi janë në qendër, një identitet i qartë loje që do të vihet në praktikë pavarësisht kundërshtarit që takojmë. Pa harruar të rrisim veçoritë e lojtarëve që kemi. Ka sportistë interesantë dhe të rinj shumë të mirë.

Presidenti dhe e gjithë kompania janë shumë ambiciozë dhe nuk na bëjnë të humbasim asgjë. Kardinale është një person i bukur që e kam gjetur pas shumë vitesh, një profesionist serioz dhe kompetent. Aksidentet e bukura të jetës”, thotë ai. Në fund, Di Late ndalet edhe te jetesa në vendin tonë.

“Ndihem shumë rehat në Shqipëri. Tirana është një qytet që ofron shumë. Italianët shihen shumë mirë. Ka një afinitet të bukur mes dy popujve. Shqipëria është një komb me rritje të shpejtë: çdo metër ka një kantier në ndërtim. Është gjithashtu një vend me një identitet të madh futbollistik, me një stil luftëtar ashtu si heroi i tyre kombëtar”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Muriqit i besohet vendi i titullarit, shikoni si rreshtohet Lacio në Kupën e Italisë

Publikuar

-

Lazio do të përballet me Udinesen në orën 17.30, në kuadër të 1/8 të Kupës së Italisë. Pak më parë janë publikuar edhe formacionet zyrtare, ku nuk mungojnë surprizat.

Te kryeqyetasit e nis nga minuta e parë Vedat Muriqi. Muriqi ka një punë të vështirë përpara, teksa do i duhet të shfrytëzojë në maksimum një nga shanset e rralla që po i jepen me këtë fanellë.  Mes titullarëve ka emra si Patric, Zaccagni, Marusic apo edhe Savic. Lazio është favorit për të kaluar tutje në Kupë, por futbolli ka treguar se mund të ketë surpriza.Lazio (4-3-3) – Reina; Lazzari, Luiz Felipe, Patric, Marusic; Milinkovic-Savic, Lucas Leiva, Luis Alberto, Felipe Anderson, Muriqi, Zaccagni.

Udinese (3-5-2) – Silvestri; Becao, Perez, Zeegelaar; Soppy, Samardzic, Jajalo, Walace, Udogie; Success, Pussetto.

LEXO TE PLOTE

Sport

Bledar Devolli bashkohet me Dinamon, do jetë zëvendës i Shkëmbit

Publikuar

-

Bledar Devolli është prezantuar sot para mediave si zëvendëstrajneri i ri i Dinamos, duke u vendosur përkrah teknikut Bledi Shkëmbi. Ai ka shpjeguar se pse kishte pranuar këtë ofertë dhe se shpresonte që në këtë detyrë të re, kjo dyshe të bënte po aq mirë sa në vitet kur kishin luajtur përkrah njëri-tjetrit.

“Largimi nga Tirana? E para nuk u largova, e dyta në momentin që më kërkoi Bledi të punoja bashkë, e prita mirë sepse jemi miq të mirë bashkë, kemi 15 vite që jemi miq të ngushtë dhe miku duket në ditë të vështira besoj. Më pëlqeu projekti sepse presidenti po bën një klub që besoj se do të jetë model në Shqipëri dhe dua ta falënderoj që jam këtu se pa miratimin e tij nuk do të isha këtu.

Më pëlqen ekipi, edhe pse ka pasur vështirësi, por emrat janë dhe me lojtarët që kemi marrë në janar besoj se do të bëjmë mirë. Kam shumë besim te stafi, çunat dhe projekti.Do të mendojmë për ndeshjen me Kukësin dhe çdo javë do të shohim ndeshjet që kemi përpara. Pastaj renditjen do ta shohim nga fundi i marsit apo nga prilli. Tani do shohim punën. Në këto 15 ditë kam parë impenjim, angazhim e karakter. Nëse e vendosim në çdo ndeshje si në stërvitje, besoj se do ta kemi shumë të thjeshtë.

Unë dhe Shkëmbi? Kur kemi qenë futbollistë, si te Teuta, ashtu edhe te Partizani, ndoshta kemi qenë mesfushorët më të mirë në Shqipëri dhe shpresojmë që ta bëjmë edhe në këtë pozicion që jemi tani. Në çdo repart kemi ekip të kompletuar dhe kemi lojtarë shumë cilësorë dhe me prurjet e janarit, kemi edhe më shumë cilësi në ekip. Shpresojmë të fillojmë që nga nesër”, tha Devolli.

LEXO TE PLOTE

Premier Liga

Ylli i Arsenalit fillon të flasë shqip, ngacmon Xhakën në TikTok

Publikuar

-

Mesfushori me prejardhje shqiptare, Granit Xhaka, ishte pjesë e një loje në TikTok, me figurën e famshme për shqiptarët Kozak Braçi. Por në këtë live nuk munguan dhe komentet nga lojtarët e Arsenal, ku spikat ai i sulmuesit Aleksandër Lakazet.

Sulmuesi francez me komentet e tij shkruan: “GRANIT!! A JE MIRË??”, duke tërhequr vëmendjen e shumë shqiptarëve që po e ndiqnin.Ky koment u prit shumë mirë nga ndjekësit, por nuk ishte i vetmi. Pas kësaj Lakazet shkruan sërish: “Granit, ha disa Mantija” dhe më pas i përshëndet, ku në përshëndetje vendos dhe një emoji të flamurit të Kosovës.

LEXO TE PLOTE