Connect with Us

Juventusi përgatitet për goditjen e madhe, gati transferimi i Jorginhos

Seria A

Juventusi përgatitet për goditjen e madhe, gati transferimi i Jorginhos

Publikuar

-

/

Juventusi ka nisur kontaktet me Çelsin për mesfushorin Zhorzhinjo për një transferim të italo-brazilianit në Itali verën e ardhshme. “Calcio Mercato” raporton se drejtuesit e Juves kanë kohë që ndjekin kampionin e Europës. Kontrata e 29-vjeçarit në “Stamford Bridge” skadon në vitin 2023 dhe blutë e Londrës nuk i kanë nisur ende kontaktet për rinovimin e marrëveshjes me zëvendëskapitenin.

Këto vonesa i kanë dhënë zë spekulimeve dhe i kanë hapur derën bardhezinjve për të regjistruar interesin e tyre. Kontaktet janë vendosur me menaxherin e futbollistit të cilin e kanë dashur që në vitin 2019, kur transferuan ish-trajnerin e tij, Mauricio Sarrin. Tekniku, sot në stolin e Lacios, u transferua në “Stamford Bridge” një vit më herët dhe e mori Zhorzhinjon me vete nga Napoli.

Që të dy, ata nuk u bënë dot figura të dashura për tifozët e Çelsit, të cilët ndiheshin se Zhorzhinjo trajtohej në mënyrë të preferuar nga mesfushorët e tjerë. Por, me largimin e Sarrit, ai u bë një figurë e rëndësishme në ekipin e Frenk Lampardit. Me uljen e Tomas Tuhelit në stol në fillim të këtij viti, Zhorzhinjo u bë akoma më i rëndësishëm në skuadër.

Dhe pasi fitoi Ligën e Kampioneve dhe Europianin me Italinë në verë, emri i tij u rendit në vend të tretë në listën e fituesve të “Topit të Artë”, vetëm pas Lionel Mesit dhe Robert Levandovskit. Tuhel e konsideron lojtarin motorin e makinerisë së tij njeriun që ka shënuar 21 gola në 159 ndeshje me blutë, të fundit në barazimin 1-1 kundër Mançester Junajtidit të dielën. Por, me klubin që nuk është ulur ende për të negociuar një kontratë të re, Zhorzhinjo mund të tundohet për të bërë një rikthim spektakolar në Serinë A.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

VIDEO/ Interi fiton në “frymën e fundit” ndaj Venezias, i shpëton Dzeko

Publikuar

-

Interi nuk ka ndërmend të ndalet në Seria A, teksa mbrëmjen e sotme ka arritur një fitore në “frymën e fundit” ndaj një rivali modest si Venezia. Skuadra  Simone Inzaghit vuajti jo pak, teksa do të gjendej në disavnatazh që në startin e ndeshjes.

Në mintjën e 19-të, Thomas Henry shënoi një gol të bukur me kokë duke shokuar 5 mijë tifozët në San Siro. Reagimi i Interit vjen në fundin e fraksionit të parë, me Barellan që ndoqi mjaft mirë një aksion të gjatë në zonë.Kur dukeshin se shpresat kishin marrë fund, në minutën e 90-të, Dumfries shërben një top në zonë, atje ku Dzeko me kokë nuk di të gabojë në një pozicion të tillë. Me këtë sukses, Interi ngjitet në krye në kuotën e 53 pikëve, 5 më shumë se Milani.

LEXO TE PLOTE

Seria A

“Verona për titull kampion”, ish-sulmuesi i Milanit befason me deklaratën

Publikuar

-

Nikola Kaliniç në delir! Sulmuesi kroat, i ka surprizuar të gjithë me deklaratën e dhënë pas triumfit 2-1 ndaj Bolonjës mbrëmjen e djeshme. Në prononcimin e dhënë për “Sky Sport”, 34-vjeçari deklaroi se me pikët e grumbulluara, Verona i ka shanset për të fituar edhe titullin kampion.

Në 23 ndeshje veronezët kanë arritur të sigurojnë 33 pikë, teksa diferenca nga kryesuesit e Interit është 17 pikë.  Vlen të theksohet fakti se Kaliniç shënoi golin e fitores ndaj Bolonjës në minutën e 85-të.“Tre pikët ndaj Bolonjës ishin shumë të rëndësishme sepse të gjithë ndeshjet e Serie A janë të vështira. Jam i kënaqur për golin tim dhe fitoren. Kemi grumbulluar shumë pikë, ndoshta fitojmë edhe titullin kampion…

Ku i dihet, por kampionati është i gjatë dhe le të fokusohemi edhe më shumë në mënyrë që të bëjmë edhe më mirë”, deklaroi për Sky Sport ish-sulmuesi i Milanit.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Milani shpëton nga Orsato, ndryshon arbitri i ndeshjes ndaj Juventusit

Publikuar

-

Daniele Orsato, nuk do të jetë arbitri i sfidës Milan-Juventus të dielën mbrëma. Për të zëvendësuar 46-vjeçarin janë zgjedhur tre emra.

Njëri prej Marko di Belo, Davide Masa dhe Paolo Valeri do të drejtojë super sfidën e së dielës. Emri pritet të bëhet me dije në orët në vijim.Pas rastit të Serras në atë që ndodhi me Specian në kampionat, që tani ka krijuar tension përpara sfidës me Juventusin në kampin e Milanit. Kështu në Itali po mundohen të shmangin një gabim tjetër që do t’i nxehte më shumë gjakrat.

LEXO TE PLOTE