Connect with Us

Institucionet vartëse nuk ‘pyesin’ për rekomandimet e DRAP Fier/ Justifikohen se nuk dinë të zbatojnë udhëzimet

Aktualitet

Institucionet vartëse nuk ‘pyesin’ për rekomandimet e DRAP Fier/ Justifikohen se nuk dinë të zbatojnë udhëzimet

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Emisioni Fiks Fare 1 vit më parë trajtoi problematikën e Lindita Topullit , mësuese e shkollës 9-vjeçare “Urani Rumbo “në Gjirokastër.

Ankesa e saj në emision ishte se e kaluan mësuese ndihmëse pas 20 vitesh që jepte mësim në klasën e parë. Dosja e saj nuk u vlerësua në mënyrë korrekte dhe vendin e saj e zunë mësuese me më pak pikë.Mësuesja tregon se pas materialit që Fiks Fare transmetoi, në shkollë erdhën përfaqësues të Drejtorisë Rajonale Arsimore Fier.Duke i dhënë të drejtë mësueses, përfaqësuesit shpallën të pavlefshme proceset e lëvizjeve paralele për vitet akademike 2019-2020 dhe 2020-2021.Gjithashtu edhe DRAP në dhjetor të 2020 rekomandoi që proceset të zhvilloheshin sërish, dhe të merrej masë ndëshkimore për drejtoreshën dhe nëndrejtoreshën e shkollës.

Gazetarët e Fiksit shkojnë në ZVA Gjirokastër-Libohovë-Dropull.Drejtuesja e këtij institucioni thotë se vendimi i marrë nga DRAP për shpalljen e pavlefshëm të proçesit të pavlefshëm ka patur parasysh vlerësimin e dosjeve dhe ZVA ka patur detyrim të bënte në rregull lëvizjen për vitin akademik 2021-2022. Sipas saj ky proçes tashmë është kryer. Ndërsa për vlerësimin e dosjeve drejtuesja e ZVA thotë se është përgjegjësi e shkollës e cila mbikqyret nga DRAP.Përsa i përket masave të marra thotë se për drejtoreshën masa merret drejtpërdrejtë nga DRAP dhe drejtoresha merr masë ndaj nëndrejtoreshës.

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare / Theri komshiun me thikë, gjykata dhe mjekët ligjorë shpëtojnë vrasësin

Gazetarët e pyesin se a ka patur inspektim tjetër pas këtij raporti? Drejtuesja thotë se në raportin e muajit tetor i është ngarkuar ZVA të kryejë procesin e vlerësimit të dosjeve. Udhëzimet kanë ndryshuar ndaj zyra vendore arsimore ka kërkuar ndihmë juridike për të bërë vlerësimin nga DRAP. Në momentin që do merret përgjigje nga DRAP do zhvillohet proçesi i vlerësimit të dosjeve.Gazetarët e Fiksit telefonojnë edhe drejtoreshën e shkollës. Ajo thotë se rivlerësimin nuk e ka bërë pasi nuk dinte ,dhe të njëjtën gjë i ka shprehur edhe DRAP- it. Përsa i përket vërejtjeve ajo thotë se nuk ka marrë dhe nuk i ka dhënë një të tillë as nëndrejtoreshës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Deklarta e fortë e Metës/ Opozitën shqiptare deri më 25 prill e ka dirigjuar Rama

Publikuar

-

Nga

Denoncon Meta/ Pronat e Ushtrisë dhe të Komunitetit Fetar janë dhënë në mënyrë të paligjshme

Presidenti Ilir Meta bëri një deklaratë të fortë sonte në Opinion, ku tha se deri më 25 prill, opozita është dirigjuar nga Edi Rama.

“Do të jem i sinqert, opozitën shqiptare deri me 25 prill e ka dirigjuar Edi Rama. LSI  nuk kishte ku të shkonte.Për LSI mund të them që bëri një vetëvrasje me djegien e mandateve dhe u bë bisht i kësaj opozite të dirigjuar nga Kryeministri. Në nivelet e larta nuk ka gabime, ka tradhëti.”, tha Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta: 25 prilli komplot kundër demokracisë, plan për gjakderdhje

Publikuar

-

Nga

cna politike

Presidenti Ilir Meta e ka konsideruar 25 Prillin komplot kundër demokracisë dhe plan për gjakderdhje. I ftuar në emisionin Opinion, Meta ka kujtuar të gjitha ngjarjet kriminale që ndodhën pikërisht në prag të zgjedhjeve të 25 Prillit, nga plagosja në zyrat e PD në Kavajë e deri te vrasja në Elbasan.Unë deri në 25 prill kisha një shqetësim, të mos kishte gjakderdhje, pasi ky plan është i hershëm në Shqipëri. Pse në Kavajë nuk hynë në zyrën e PD-së u plagosën njerëz, aty mund të ishin vrarë dhjetë veta. Vajta që reagova. Pse në Elbasan nuk u vranë njerëz ndërkohë që emrat ishin dhënë më kohë dhe po të kishte vepruar SPAK me kohë nuk kishte ndodhur kurrë ajo që ndodhi atje. Edhe ai tjetri nuk e kishte humbur jetën. Po nuk i patë ju pamjet që kur vajti kryeministri ditën e verës plasi huri në Elbasan. Unë i  bëra këto? Me çfarë i bëra këto? Nuk dua të flas për disa tema se jam president? Po shikoni sa denoncime kam bërë si president në Prokurori.”, tha Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta: ‘Konfliket me SHBA janë krijuar nga ‘gruaja e Bilalit’

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta është pyetur sonte në Opinion’ nëse i druhet shpalljes non grata nga SHBA pas mbarimit të mandatit si kryetar shtet.

Meta ironizoi duke shtuar se një gjë e tillë e bën për të qeshur. Ai tha  se nuk ka asnjë konflikt me SHBA, dhe se ato janë krijuar nga ‘gruaja e Bilalit, ose Rama, duke iu kthyer cështjes së shumpërfolur së vitit 2012.

“Janë qarqe të ndryshme njerëzisht, të cilët  kanë krijuar një sistem dezinformomi për Presidentin e Republikës për interes të ndryshme të tyre. Unë nuk kam asnjë konflikt me SHBA-të, konfliktet janë krijuar nga gruaja e Bilalit.

LEXO EDHE:  Denoncimi-Fiks Fare/ Policët dhunojnë dhe shajnë qytetarin

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks-Fare/ Zbulohen policët që shitën provat në komisariatin e Kavajës

Ata duan të bëjën lojën e gruas së Bilalit ta bëjnë.Ilir Meta nuk ka asnjë problem me Shtet e Bashkuara të Amerikës.

Ilir Meta nuk ka paguar në të zezë për tu fotografuar me politikan të ndryshëm në Amerikë.

Ilir Meta nuk i është dashur që të paguaj drejtësinë në Amerikë për të mbyllur çështje të drejtësisë”, tha Presidenti./CNA.al

LEXO TE PLOTE