Connect with Us

Historia e logos së PD/ Si Basha arriti të shkatërrojë kalanë e brendshme të partisë

Politikë

Historia e logos së PD/ Si Basha arriti të shkatërrojë kalanë e brendshme të partisë

Publikuar

-

/
cna lajme aktualitet

Ish nënkryetari i FRPD, Lisandër Hoxha ka deklaruar se me 11 Dhjetor do të shporren njëherë e mirë patericat e Edi Ramës nga Partia Demorkatike.

Përmes një statusi në rrjetet sociale, Hoxha shkruan se, pabesia e Lulzim Bashës ndaj demokratëve dhe liderit historik të PD, Sali Berisha është akti i fundit i një mishi të huaj brenda trupit të PD

Hoxha thekson se PD është një thesar vlerash të cilat nuk mund të tjetërsohen përvetësohen apo të jepen si kolateral të tretëve.

Gjithashtu nënvizon se, nuk mendohej kurrë shitja e kalasë nga brenda, nga kupola e saj me 25 Prill.

Partia Demokratike dhe, në veçanti Sali Berisha, kanë qenë për 30 vite në sulme të vazhdueshme. Demokratët kanë rezistuar në kushte të jashtëzakonshme persekutimet e kundërshtarëve politik, duke treguar një forcë dhe qëndresë epike përball vështirësive.

Secili prej nesh ka historinë dhe veprën e tij nën logon e madhe të PD.

Ajo që nuk mendohej kurrë ishte shitja e kalasë nga brenda, nga kupola e saj me 25 Prill.

Pabesia e Lulzim Bashës ndaj demokratëve dhe liderit tonë, Sali Berisha, ishte jo vetëm shokuese dhe e papritur, por ishte akti i fundit i një mishi të huaj brenda trupit te PD.

Demokratët e dinë mirë se rrugëtimi i forcës tonë politike ka qenë i dhimbshëm dhe me kosto, por gjithmonë kemi triumfuar, pasi kemi ditur të tregojmë moral dhe dinjitet.

Sot, pas 30 vitesh rrugëtim politik, jemi përballë një sekti burokratësh dhe teknokratësh që e mendojnë veten pronar të fateve tona politike.

LEXO EDHE:  Ish-deputetja e PD thumbon Bashën/ Faleminderit lideri im, që më dole gjithë ky trim...

Pas 30 vitesh kemi një çete juristësh, që nuk e dinë se kjo forcë politike është ngritur mbi gjakun e dëshmorëve dhe djersën e pishtarëve të demokracisë.

Partia Demokratike është një thesar vlerash të cilat nuk mund të tjetërsohen, përvetësohen apo të jepen si kolateral të tretëve.

Ne jemi të lirë që prej ditës së parë të krijimit të kësaj force dhe do të jemi të lirë deri në fund.

Me 11 Dhjetor, demokratet do te votojne lirisht per te ardhmen e forces tone politike. Vendimet e Kuvendit Kombetar do te percaktojne te ardhmen e Partise Demokratike duke hapur nje epoke te re per te djathten shqiptare.

Me 11 Dhjetor marrim ne dore fatin e forces tone politike dhe shporrim nje here e mire patericat e Rames nga Partia Demokratike.

Demokratet jane te bindur se me 11 Dhjetor fillon fundi i stabilokracise Rama-Basha.

Shqiperia duhet te kete zgjedhje te parakoheshme, pasi per Edi Ramen nuk ka me pazar me sakrificen e demokrateve, siç u be per 8 vite.

Me 11 Dhjetor fillon ndryshimi!

Liri&Demokraci”, shkruan Lisandër Hoxha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Në PD ka një pakicë uzurpuese”/ Kaso: Përjashtimet e Bashës janë nul, është shkarkuar

Publikuar

-

Nga

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit Ivi Kaso u shpreh se selia e PD është uzurpuar nga një pakicë.

Kaso komentoi përjashtimet e deputetëve që janë pjesë e këtij komisioni, ndërsa i ka cilësuar nul këto vendime, pasi sipas tij që nga 11 dhjetori nuk ka një kryesi legjitime.

Është në vijim të veprimeve të paligjshme që një pakicë uzurpuese vijon të kryejë me qëllim që të ushqejë opinionin publik me gjëra që sikur po ndodhin në PD. Ka patur një Kuvend legjitim të thirrur nga anëtarësia në 11 dhjetor”, u shpreh ai në ABC News.Kaso thotë me tej se sipas rregullores së Kuvendit deputetët organizohen sipas përkatësisë partiake ose orientimit politik. Ai thotë se përjashtimet nuk mund të vijnë nga një shkresë e ish-kryetarit të partisë, duke iu referuar shkarkimit të Lulzim Bashës.

LEXO EDHE:  Zbulohen prova të reja/ Saimir Tahiri nuk i shpëton drejtësisë

LEXO EDHE:  Ish-deputetja e PD thumbon Bashën/ Faleminderit lideri im, që më dole gjithë ky trim...

Kryesia në thonjëza e PD është konsideruar nga Kuvendi Kombëtar si e pakonstituar. Që nga data 11 dhjetor e kemi të pamundur të kemi një kryesi legjitime. Të gjithë aspektet e tjera kanë të bëjnë me pjesën ekstraligjore. Pjesa që i takon Kuvendit është që ka vetëm një parashikim në rregullore, neni 15, që parashikon që grupet parlamentare përbëhen nga deputetët që organizohen në dy mënyra, sipas përkatësisë partiake ose orientimit politik.

Është rregullorja e parlamentit që e normon një gjë të tillë. është grupi parlamentar që zgjedh kryetarin. Është Kuvendi që i vë në dispozicion ambientin e Kuvendit. E njeh deputetin si personalitet juridik dhe organizëm të gjallë. Përjashtimi nuk vjen nga një shkresë e ish-kryetarit të partisë”, u shpreh Kaso./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Të dorëzojë detyrën e Presidentit”/ Manjani akuza të forta Metës: Është kompromentuar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka hedhur akuza ndaj Presidentin Meta.

I ftuatr në A shoë, Manjani tha se Meta është kompromentuar në detyrën e kreut të shtetit, kur deklaroi se shtyu zgjedhjet e 30 qershorit me kërkesë të Lulzim Bashës.

“Ilir Meta ka shumë burrni dhe duhet t’i qëndrojë burrnisë së një fjale. Nëse do t’i rrish tezës që nuk do t’i dekretosh zgjedhjet…qëndrimi në raport me zghjedhjet lokale ka qenë i sforcuar. Argumenti që dha së fundmi se kishte qarë Lulzim Basha që të shtynte zgjedhjet, e kompromenton. Cili është qëndrimi? Ky argument ishte nga më të ultit, më i pavlerë. Zhdekretova zgjedhjet se qau Lulzim Basha. Në këtë kuptim presidenti merr përgjegjësi, është institucion.Së treti, a duhen dekretuar apo jo? Unë mendoj që ky president nuk ka më kredo publike për ta çuar dhe mbyllur këtë mandat dhe këto muaj, rruga më e drejtë do të ishte dorëzimi i detyrës dhe lejimi i një presidenti tjetër që të dekretonte zgjedhjet në kushte normale. Kjo është në raport të presidentit me zgjedhjet. Kjo pikëpamje duhet të qëndrojë në raport me publikun, në raport me detyrën.

Kjo sjellje e kompromenton detyrën e presidentit. Unë nuk mendoj se duhet shkarkuar për këtë fakt. Unë pres që kushtetuesja të shprehet jo vetëm në raport me Ilir Metën, por të shprehet se kush janë kriteret kushtetuese si duhet të sillet një president që të quhet kushtetues. Pra, të përkufizohet roli kushtetues i presidentit. Kjo do të ishte më e drejta, Ilir Meta të hapte rrugën dhe t’ia linte dikujt tjetër”, u shpreh Manjani./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ne e bëmë Bashën kryetar partie dhe bashkie”/ Bylykbashi: Do ndërtohet demokracia e brendshme në PD

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Zhvillimet e fundit në Partinë Demokratike kanë qenë në fokus të diskutimit të deputetit Oerd Bylykbashi, i cili ka kundërshtuar veprimet e Lulzim Bashës.

Në një intervistë televizive, ai tha se Basha ka dështuar vazhdimisht, duke shtuar se do të ndërtohet demokracia e brendshme në PD.Duam të rindërtojmë demokracinë në PD. Nëse do ketë sukses, do ketë ndikim edhe më gjerë se Partia Demokratike. Basha premton diçka që nuk është përcaktuar në të ardhmen. Basha është si film me seri, që përsëritjet i ngjajnë njëra-tjetrën. Basha ka dështuar në mënyrë të vazhduar në politikë. Basha sot është i ri, por është i plakur në atë vend, duke mos ndryshuar dot as veten dhe as gjendjen për PD-në dhe vendin.

U kuptua se kush është Basha dhe ai zhgënjeu demokratët. Me Berishën, demokratët janë mësuar që të sulmojnë dhe kanë fituar. Partia janë njerëzit e baza. Rama ndihmon qartësisht Bashën. Ne e bëmë Bashën kryetar partie, me ndihmën tonë absolutisht, fituam ne demokratët Bashkinë e Tiranës. Duhet të shkëputemi nga e shkuara dhe të vazhdojmë përpara”, deklaroi Bylykbashi./CNA.al

LEXO TE PLOTE