Connect with Us

Detajet/ Ku dhe si do të zhvillohet Kuvendi i 11 Dhjetorit

Politikë

Detajet/ Ku dhe si do të zhvillohet Kuvendi i 11 Dhjetorit

Publikuar

-

/
cna lajme politike

“Foltorja” e ish-kryeministrit Sali Berisha tashmë ka siguruar mbi 5 mijë firma, të cilat vazhdojnë dhe mblidhen ditë pas dite dhe organizatorët, qartazi tashmë janë duke përfunduar detajet e fundit të mbledhjes së Kuvendit Kombëtar, në datën 11 Dhjetor.

Ata duket se po punojnë në detaje, që nga mandatet që do t’iu shpërndahen delegatëve, deri tek vendi ku do zhvillohet.

CNA.al ka mësuar nga burime pranë grupit organizator, se Kuvendi Kombëtar i datës 11 Dhjetor, do të mbahet në stadiumin “Air Albania”.

Pra, pjesëmarrja e madhe, numri i madh i delegatëve, por edhe të ftuarit apo pjesa e hapur për pjesëmarrësit që kanë dëshirë të jenë prezent, i ka detyruar organizatorët që të kalojnë nga pallati i Kongreseve në “Air Albania”. Një ambient ku pak kohë më parë mbajti Asamblenë edhe Partia Socialiste.

Ndoshta edhe për shkak të situatës së Covid-it, mbajtja në stadiumin “Air Albania”, është një tjetër faktor mjaft domethënës për Kuvendin e datës 11.

CNA.al gjithashtu ka mësuar se tashmë ka filluar shpërndarja e mandateve për personat që kanë firmosur.

Mandatet janë të përgatitura me emër, mbiemër, dhe kanë një barcod.

Ky barcod, do të skanohet nga personat e stafit dhe lehtësisht më pas nëpërmjet një programi, të gjithë skanimet do të tregojnë saktësisht sesa është numri i personave me mandat prezent në Kuvend dhe emrin e secilit personi që është paraqitur.

Pra, një tjetër proçedurë mjaft e saktë, për të treguar numrin prezent në sallë, për çdo vendim që do të ketë nga ky Kuvend, dhe për të mos ngjallur debate në lidhje me numrin e njerëzve.

LEXO EDHE:  "PD një trup në koma"/ Ylli Manjani shigjeton Bashën

Pallati i Kongreseve është një ambient i vogël dhe ndoshta do të ishte e pamundur futja e mbi pesë mijë personave me mandat apo edhe mijëra të tjerëve që do të kenë dëshirë të jenë prezent.

Detajet janë duke u përfunduar. Mandatet duke u shpërndarë.

Vendosja në “Air Albania” mund të jetë në dy pozicione. Në atë anësor ku mund të jenë delegatët dhe në ballorin ku mund të vendosen të gjithë të ftuarit e tjerë.

Pra, pritet që eventi, pra Kuvendi Kombëtar i datës 11 Dhjetor, të ketë të paktën 10 mijë persona prezentë. Nga të cilët pesë mijë janë personat me mandate dhe rreth pesë mijë të tjerë që do të jenë persona të ftuar, aktivistë, anëtarë, simpatizanë, pjesë të strukturave të Partisë Demokratike, qytetarë, të cilët kanë qënë dhe mbështetësit e “Foltores” në këto tre muaj që ajo ka zhvilluar aktivitetet e saj anembanë Shqipërisë.

Kuvendi i datës 11 Dhjetor, pritet të jetë një akt final i një lëvizje që pritet të sjellë shumë ndryshime në Partinë Demokratike. Që nga largimi i Lulzim Bashës deri tek riformatimi i plotë i partisë më të madhe opozitare në vend./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Pa gjak nuk e lëshojmë selinë”/ Berisha: Zëdhënësit e Bashës kanë kërcënuar se do ketë viktima nesër

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish kryeministri, Sali Berisha ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme, teksa tha se disa prej zëdhënësve më të afërt të Lulzim Bashës kishin kërcënuar se nuk do e lëshonin selinë e PD pa derdhur gjak.

 

Berisha tha se i kishte provat në telefon ku këta persona kanë bërë kërcënime të frikshme ku paralajmëronin se nesër do kishte viktima. 

“Kemi dokumenta ku zëdhënësit më të afërt të Lulzim Bashës kanë kërcënuar se do ketë viktima të nesërmen dhe kanë thënë se pa gjak nuk e lëshojnë selinë. I kam provat në telefon. Ne do shkojmë të hapim dyert e shtëpisë tonë. Po i hapi Lulzim Basha ne nuk përdorim asnjë mjet. Ne nuk dhunojmë kurrë, është shtëpia jonë ajo, ata janë punonjës së PD”, tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Çfarë ndodh nëse Basha nuk del nga zyra e PD? Berisha zbulon planin

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ka treguar se çfarë do të ndodhë nëse Lulzim Basha nuk pranon të dalë nga zyra kur demokratët të jenë futur Brenda.

Berisha thekson se Basha do të shoqërohet butësisht jashtë. Sipas tij, Basha nuk është më kryetar i PD me letra, duke kujtuar se ai është i shkarkuar nga anëtarësia. 

LEXO EDHE:  PD drejt ndarjes/ Paralajmërohet parti e re opozitare

LEXO EDHE:  "PD një trup në koma"/ Ylli Manjani shigjeton Bashën

“Nëse Basha nuk del nga selia? Do ta shoqërojnë butësisht. Ai do të dalë butësisht. Nuk ka asnjë tagër, nuk është kryetar i PD. Nuk është me letra, është i shkarkuar. Nëse deputeti Lulzim Basha është i kërcënuar, Edi Rama është i detyruar ta mbrojë me policë, jo me Gardë, ka status të tjerë personash Garda”, tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha tregon kush janë mbështetësit e Bashës/ “Nuk janë njerëz të lirë”

Publikuar

-

Nga

cna politike

Lideri historik i PD, Sali Berisha ka deklaruar se mbështetësit e kryetarit të shkarkuar Lulzim Basha janë 90 % njerëz jo të lirë dhe se përfaqësojnë interesat e tyre të lidhura me qeverinë.

Në një dalje televizive, Berisha gjithashtu ka thënë se Basha është i zhyer në aferën miliardëshe të Portit të Durrësit.

Zoti Basha është thjesht një deputet i PD. Nga ana tjetër është figura politike më e diskredituar në historinë politike të Shqipërisë në 30 vite. Ka disa njerëz që e mbështesin. Do i mësoni ju shumë shpejt dfelegatët e tij, servir mashtrime të paimagjinushme. Falenderoj gazetarin e Syrit që numëroi karriget dhe ishin 1958 karrige. Por do të mësoni edhe se kush janë emrat. Gjithçka fake. Për të gjitha këto, ati nuk përbën një problem për PD. Çfarë janë mbështetësit e tij? Nuk janë njerëz të lirë. Me analizë të garantoj se 90% e tyre janë njerëz jo të lirë dhe gradualisht ky revolucioin do të sqarojë çdo shqiptar se çfarë përfaqëosjnë, interesa të tyre të lidhura me qeverinë.LEXO EDHE:  “KED të dërgoj pa vonesë listën e kandidatëve”/ Soreca: Funksionimi i Kushtetueses, kusht për tryezën ndërqeveritare

LEXO EDHE:  PD denoncon/ Familja Basha braktiset nga qeveria, tre javë në çadër plastmasi

Të jap një shembull, kush është komanduar kryetar i PD në Durrës? A keni pyetur? U komandua njeriu që ka tenderin e rimorkiove të Portit, një tender i madh, s’kam asgjë me Luanin që ka tenderin. Por kam diçka shumë më tepër sepse me atë tender kanë marrë pjesë kompani më të mëdha të botës dhe Edi Rama zgjodhi Luanin. Durrësi është shdërruar në aferën miliardëshe.

Aferë që dokumentet faktojnë se është i zhyer edhe Lulzim Basha. Njëherë na tha që menaxheri i kompanisë së arabit kishte përfaqësues në Shqipëri menaxherin e kompanisë së Lulzim Bashës. Ai deklaroi se dhashë dorëheqjen. Kemi të bëjmë në Durrës në një përzierje të neveritshme aksionesh. A mundet që PD të ngelet peng i këtyre?“, tha Berisha./A.E-CNA.al

LEXO TE PLOTE