Connect with Us

Dëborë dhe ulje temperaturash/ Parashikimi i motit për sot

Sociale

Dëborë dhe ulje temperaturash/ Parashikimi i motit për sot

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Sipas MeteoAlb, ditën e sotme,  vendi ynë do të jetë në ndikimin e motit të paqëndrueshëm i cili do të sjelli reshje shiu në ultësirën perëndimore, KU herë pas here do të jenë dhe në formë rrebeshi.

Ndërsa zonat malore veriore dhe skaji Juglindor i territorit Shqipëtar do të përfshihen nga reshjet e dëborës. Temperaturat e ajrit do të vijojnë të jenë të ftohta si në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 1°C deri në 18°C. Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 65 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgezim 5 ballë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

COVID mbyll gjimnazin në Korçë, nxënës e mësues të infektuar

Publikuar

-

Nga

Shkolla profesionale bujqësore “Irakli Tërova” prej datës 18 deri në 28 janar do të jetë e mbyllur, shkak infektimet prej COVID-19.

Mësimi do të kryhet online, ndërkohë që përveç rasteve të mësuesve të infektuar janë edhe disa prej nxënëseve.

Drejtori i kësaj shkolle shprehet se kanë qenë të detyruar për këtë vendim, pasi mbi gjysma e stafit pedagogjik është e infektuar.

“Kemi infeksione në stafin mësimor ku nga 11 mësues ose personel mësimdhënës, 5 janë të infektuar duke bërë analizat kanë dalë pozitiv”, tha Adrian Sheremeni.

Te infektuar ka dhe në radhët e nxënësve.LEXO EDHE:  Mot i kthjellët dhe vranësira kalimtare/ Si parashikohen temperaturat nesër

LEXO EDHE:  Mot i kthjellët dhe vranësira kalimtare/ Si parashikohen temperaturat nesër

“Ishin rreth 20 nxënës të cilët ishin me temperaturë por që nuk i identifikojmë dot” shprehet drejtori i shkollës.

Në shkollat e qarkut të Korçës të infektuar me COVID-19 janë 30 mësues dhe mbi 100 nxënës.

Ditët e fundit juglindja e vendit është duke u përballur me një numër të lartë infektimesh jo vetëm në institucionet arsimore, por edhe në administratën publike./euronews 

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rriten temperaturat/ Kthesë e befasishme e motit

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për nesër

Dita nis me kthjellime dhe vranësira të lehta në të gjithë vendin tonë, ku në Luginat e lumenjve do ketë prezencë të dukshme të mjegullës.

Orët e mesditës vijojnë në të njëjtat kushte atmosferike për pjesën më të madhe të vendit vetëm zonën e Alpeve do kenë zhvillim të vranësirave dhe flokë dëbore.

Parashikohet që këto kushte atmosferike të mbeten deri mëngjesin e ditës së martë.

LEXO EDHE:  Mot i kthjellët dhe me vranësira/ Si parashikohet të jetë dita sot

LEXO EDHE:  Moti për sot/ Një masë ajrore nga Arktiku i afrohet ShqipërisëSipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes por rritje më të ndjeshme do ketë gjatë mesditës duke luhatur vlerat ditore nga -3°C deri në 15°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 38 km/h nga drejtimi verilindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vjen zgjidhja për vartësit e drogës/ Shkencëtarët nisin testimin e vaksinës, për çfarë bëhet fjalë

Publikuar

-

Nga

Shkencëtarët prej shumë vitesh kanë punuar për një “vaksinim” kundër opioideve. Por tani ata më në fund arritën në fazën e testimit të plotë.

Shkencëtarët e Universitetit të Kolumbisë prej disa vitesh po zhvillojnë një vaksinë që mbron nga zhvillimi i varësisë serioze ndaj opioideve.

Parimi i veprimit të ilaçit të tyre nuk është aq i ndërlikuar.

Vaksina parandalon bllokimin e oksikodonit në qendër të trurit që është përgjegjës për kënaqësinë.Si rezultat, një person humbet kuptimin e përdorimit të drogës dhe humbet varësinë prej tyre.

“Ideja e një vaksine është që pas njëfarë kohe pas administrimit, trupi do të fillojë të prodhojë antitrupa ndaj kësaj strukture kimike të veçantë ndaj opioideve. Nëse pacienti merr oksikodon, atëherë antitrupat do të lidhen menjëherë me molekulat e kësaj substance, duke e penguar atë të hyjë në tru”, është shprehur Sandra Comer, Profesor i neuroshkencës në Universitetin e Kolumbisë.

LEXO EDHE:  Moti i keq përfshin vendin/ Dëme të mëdha në Shëngjin

LEXO EDHE:  Lajme të këqija nga moti/Mësoni çfarë do ndodhë sot dhe nesër

Aktualisht është duke u testuar te vullnetarët me çrregullime të abuzimit me substancat. Në të ardhmen, ata planifikojnë të zgjerojnë kërkimet e tyre për të përfshirë opioidë të tjerë.

LEXO TE PLOTE