Connect with Us

Nga ikja në Itali me skaf në vitet 90 tek emërimi nga Papa Francesku/ Rrëfehet Arqipeshkvi Dodaj

Kultura

Nga ikja në Itali me skaf në vitet 90 tek emërimi nga Papa Francesku/ Rrëfehet Arqipeshkvi Dodaj

Publikuar

-

/

Imzot Arjan Dodaj, do të jetë Arqipeshkvi i ri i Arqidioqezës Tiranë-Durrës, duke zëvendësuar në këtë detyrë imzot George Frendon.

Dodaj ka rrëfyer në një dalje televizive dhe  jetën e tij, nga ikja në Itali me skaf në vitet 1990 deri tek emërimi nga Papa Francesku në krye të Kishës Katolike Shqiptare.

Arjan Dodaj, familja e të cilit është nga Toka e Katedraleve Mirdita, kujton momentin kur pasi iku me skaf drejt Italisë në vitet 1990, vendosi të ndiqte rrugën e misionarit.

Dodaj e pranon se komuniteti katolik prej vitesh përballet me probleme të shumta, si shpopullimi, kriminalizimi i shoqërisë, përfaqësimi jodinjitoz, ndërsa zotohet se Kisha Katolike do kthehet në një faktor për ta ndryshuar këtë panoramë.

LEXO EDHE:  “Kurba është stabilizuar”/ Ministri Luigi di Maio nuk fsheh entuziazmin e Italisë për mjekët shqiptarë

Kreu i ri i Kishës Katolike ka dhe një përgjigje për ligjvënësit që glorifikojnë diktatorin dhe ata që bëhen pjesë pjesë paradave të krenarisë me foton e diktatorit dhe simbolet e komunizimit.

Dodaj i bën apel klasës politike të ndjekin shembullin e komuniteteve fetare dhe të gjejnë gjuhën e harmonisë. Arqipeshkvi i ri ka dhe një mesazh shprese për shqiptarët. Dodaj u angazhua se do punoj për të faktorizuar komunitetin katolik në mbarë trojet shqiptare.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

Arti në zi/ Ndahet nga jeta aktori i famshëm i humorit

Publikuar

-

Nga

Është ndarë nga jeta në moshën 70-vjeçare aktori i njohur i humorit shqiptar, Arben Shaka.

Lajmin e hidhur e kanë bërë me dije familjarët e tij në rrjetet sociale.

 “Me dhimbje ne zemer njoftojme ndarjen nga jeta te babait tone te dashur  ARBEN SHAKA

Qofsh i parajses zemra Jon!!”

Arben Shaka e filloi karrierën artistike ne vitin 1966, ku interpretoi rolin e shoferit në pantomimën “Shoferi dhe Pasagjeri”, autor i së cilës është Agim Nallbani dhe partneri në rolin e pasagjerit ishte Astrit Ferizaj. Po atë vit Arben Shaka kishte filluar punë si elektro-auto në Parkun e Kamionëve dhe këtë pantomimë e paraqitën në festivalin e estradave amatore. Ishte 16 vjeç dhe u befasua krejtësisht për suksesin absolut të kësaj pantomime dhe kryesisht në suksesin që arriti në rolin e shoferit. Ne moshën 17-vjecare, në muajin Prill të vitit 1968 nis karrierën profesioniste në skenën e teatrit të Estradës së Tiranës, duke e filluar me këtë pantomimë.

Prirjet e artistit Shaka ishin kryesisht për pantomimën aktoriale dhe kupletet muzikore dhe këtu ka një të përbashkët me artin e bukur të cirkut. Ai ne fillim , dëshironte që të luante vetëm në skenën e Estradës, por këmbëngulja e Artistit të Popullit dhe njëherazi krijuesi i cirkut shqiptar, Telat Agolli, në atë kohë ishte udhëheqës artistik i cirkut, e detyroi që te merrte pjese edhe në Cirk edhe në Estradë, pasi ishin në një drejtori. Ustai i cirkut e kishte nuhatur që kishte perspektivë në këtë art të bukur dhe ashtu doli… Me punë të lodhshme, shumë djersë dhe pasion, Arben Shaka arriti të jete i suksesshëm në Cirkun dhe Estradën e Tiranës.

LEXO EDHE:  Vrasja makabre e çiftit shqiptar / Mediat italiane: I biri në kërkim ndërkombëtar, dëshmitar kyç për ngjarjen

LEXO EDHE:  Rama mbërrin në Itali/ Conte e pret me ceremoni shtetërore 

Në shtator të vitit 1998 ashtu si shumë shqiptarë edhe ai largohet së bashku me familjen për të emigruar në Greqi. Arsyeja e largimit në një mënyrë pak të papritur, ishte gjendja e rëndë ekonomike. Arbeni, gruaja dhe nëna jetuan pesëmbëdhjetë vjet në Greqi, ndërsa dy vajzat dhe djali do të vazhdojnë të jetojnë dhe të punojnë normalisht. Pesëmbëdhjetë vjet në një qytezë bregdetare turistike me bukurinë dhe pastërtinë e saj dhe me banorë të respektueshëm të Lutrakit.

Në muajin e parë të vajtjes se Arbenit ne Greqi mendja i sugjeronte se do të aktivizoheshe si aktor komik dhe ne fakt fillon të pyes e të kërkoj me seriozitet, por duke mospasur informacionin e duhur për kolegët grekë, ëndrra dhe pasioni ju venitën menjëherë. Për herë të parë dhe të fundit në Greqi, ai ka dhënë një program me pantomima me muzikë të sinkronizuar së bashku me Herionin (djali) dhe Joridën (vajza e dytë). Shfaqja u dha në një lagje të Athinës në Kifisia, në shtëpinë e një arkitekti ku ishin të pranishëm familja, të afërm dhe miq, rreth gjashtëdhjetë persona. Programi prej një ore e pesëmbëdhjetë minutash doli me sukses dhe të gjithë u shkrinë së qeshuri.

 

 

LEXO TE PLOTE

Kultura

Shoqata patriotike shpall konkursin “Interpretuesi më i madh”

Publikuar

-

Nga

Shoqata,  Kontribuesit Atdhetarë Reformatorë Intelektualë e cila është në proces legalizmi në organet e drejtësisë, menjëherë pas daljes së Ilir Metës në kodrat e Korçës, të cilat i quajti male dhe recitoi një vjershë, kuptoi se detyra e saj tashmë është të marrë një inisiativë dhe të krijojë një grup vlerësuesish për të shpallur një fitues, si interpretuesi më i madh.

Dalja e Ilir Metës në kodrat e Korçës, është pasuar nga dalje të tjera artsitë intelektualë, personazhe publikë.

Menjëherë ka reaguar Agron Llakaj, Gjergj Luca, Nar Koka, Salsano Rrapi  e shumë të tjerë pritet të përfshihen në këtë konkurs.

Shoqata e Kontribuesve Atdhetarë Reformatorë Intelektualë, me një diskutim të bordit themelues, menjëherë ka vendosur që të krijojë grupin që do të bëjë vlerësimin, pra komisionin që do të shpallë fituesin si interpretuesi më i madh dhe deri tani janë tre emra të propozuar Endri Prifti, këngëtar, Elvi Fundo, gazetar, Xhevahir Zeneli nga fusha e artit dhe intepretimit.

Këta tre persona janë autorizuar nga shoqata që të marrin dhe të përpunojnë të dhënat për këta interpretues të rinj dhe të vjetër.

Shumica e vjershave të interpretuara prej tyre janë publikuar në faqen zyrtare të CNA.al, në facebook, mund ti gjeni këtu, ku ka me mijëra reagime, komente dhe vlerësime.Komisioni do të shpallë dy çmime.

Një do të quhet Interpretuesi i madh i popullit, pra atë që kanë ndjekur më shumë, kanë komentuar më shumë dhe ka vlerësuar më shumë publiku dhe një si Interpretuesi më i madh i shoqatës, i cili do të shikohet në bazë kriteresh teknike, nga eksperienca, nga vjersha e zgjedhur, mënyra e interpretimit, si përdor plastikën etj.

LEXO EDHE:  Gazetari i “Le Iene” infektohet nga koronavirusi/ Mediaset mbyll programin

LEXO EDHE:  Shfrytëzonte të miturën për prostitucion/Pranga të riut shqiptar në Itali

Pa lënë mënjanë në vlerësim edhe vetë pikët që do të japë populli plus edhe disa kritere specifike, të cilat komisioni do t’i përcaktojë shumë shpejt dhe t’i bëjë ato publike.

Pritet që fituesi, sipas një diskutimi të parë, të bërë në bordin e  shoqatës të shpallë ditën e  Shën Valentinit me 14 shkurt, por do të ketë çmime për të dy fituesit.

Çmimi do të shpallet në ditët në vijim, pasi të dsikutohet edhe njeherë në bord dhe shoqata ka autorizuar sekretarin e Përgjithshëm të saj dhe disa nga nënkryetarët e komanduar deri në procesin e zgjedhjeve të përgatisin një material të plotë në lidhje me çmimet që do të jepen, ku do të jepen dhe se si do të vlerësohen këta interpretues të rinj apo të vjetër.

Shoqata e Kontribuesve Atdhetarë  Reformatorë Intelektualë, fton publikisht të gjithë politikanët, artistët, dhe personazhet publikë të intepretojnë sa më shumë vjersha, poezi patriotike, në mënyrë që gara të jetë e fortë, të ketë larmishmëri dhe fituesi të jetë vërtet ai që e meriton.

Në pritje të poezive tuaja, stafi i shoqatës i falënderon të gjithë iniciatorët kryesisht Presidentin Ilir Meta dhe është i hapur që në bordin e saj të drejtimit të ftojë edhe personazhe të tjera të jetës politikë apo diplomatike, përfshirë këtu kryeministrin e vendit, ambasadorë e të tjerë, apo individë të cilët duan të bëhen pjesë e komisionit që do të shpallin fituesin e këtij konkursi elitar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

Laura Llozi, violinistja e talentuar përfaqëson Shqipërinë në Worldvision Music Contest

Publikuar

-

Nga

Laura Llozi është një violiniste e re shumë e talentuar që do të përfaqësojë Shqipërinë në Worldvision Music Contest, një konkurs prestigjoz ndërkombëtar online.

Violinisjta e talentuar i ka kaluar dy fazat e para me sukses. Teska konkuron mes 48 muzikantëve nga i gjithë globi, ku secili përfaqson shtetin nga vjen, ajo ka nevojë për mbështetjen e votave të publikut për të shkuar në finale.

Të gjithë shqiptarët që duan ta votojnë duhet të kenë adresë e-maili dhe një passëord të çfarëdoshëm (ndoshta dhe vetëm numra) për tu rregjistruar në ëebsite dhe për të hedhur votën. ( Kliko këtu për të votuar).

Por kush është Laura për të gjithë ata që duan të mësojnë më shumë për violinisten e talentuar.

Laura LLozi, është një violiniste e cila gjithashtu rrjedh nga një familje artistësh.

Ajo ka nisur të studiojë për violin që kur ishte vetëm 5 vjeç. Në vitin 2006 (në moshën 6 vjeçare) filloi shkollën në Liceun Artistik në Tiranë nga i cili u diplomua në vitin 2018 (18 vjeç) me rezultate maksimale.

Nga viti 2018 ajo vijon studimet në Universitetin e Muzikës dhe Arteve Performuese në Vjenë (MDË) në klasën e Stefan Kamilarov dhe nga viti 2019 studion edhe me Maestro Massimo Quarta.

LEXO EDHE:  Trafik kokaine në Itali/ Arrestohen dy shqiptarë dhe një italiane

LEXO EDHE:  Vrasja makabre e çiftit shqiptar / Mediat italiane: I biri në kërkim ndërkombëtar, dëshmitar kyç për ngjarjen

Laura ka interpretuar në një numër të madh koncertesh si soliste, në muzikë dhome dhe orkestra në Shqipëri, Itali, Francë, Gjermani, Austri, Serbi, Maqedoni, Portugali, Holandë. , Bullgari etj.Ajo ka qenë e ftuar në disa Festivale dhe ka fituar shumë çmime në konkurse të ndryshme.

Në vitin 2018 është fituesja e kategorisë së instrumenteve dhe çmimit të madh në konkursin “The Virtuos” (i njohur edhe si “Prodiges”) në Tiranë.

Dhe në vitin 2019, ajo është fituese e çmimit të parë në konkursin “Vasco Abadjiev” në Sofje, Bullgari.

Laura është gjithashtu laureate e disa çmimeve në gara të ndryshme si “Këngët e Tokës”, “Pjetër Gaci”, “Tirana Talent”, “ARS Kosova”.

Ajo ishte gjithashtu një finaliste në Muzikantët e Rinj Shqiptarë (Eurovision Young Musicians).

Në vitin 2019 Laura u vlerësua me “Mirënjohjen e Qarkut Tiranë” nga Kryetari i Këshillit Z. Aldrin Dalipi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE