Connect with Us

Dash Shehi: Për të mundur Ramën duhet një hark i madh opozitar

Politikë

Dash Shehi: Për të mundur Ramën duhet një hark i madh opozitar

Publikuar

-

/

Kreu i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar, Dashamir Shehi në një intervistë për Now me Erla Mëhillin në Euronews shprehet se qëllimi i krijimit të Partisë Demokratike ishte largimi i komunizmit dhe kjo gjë u realizua, por PD ka dështuar në ndërtimin e demokracisë.

Sipas Shehit, në Shqipëri nuk ka të djathtë dhe të majtë pasi shumica identifikohen me pushtetin duke e ilustruar me faktin se “edhe shumica e kapitalistëve vijnë nga shporta e majtë”.

Kreu i LZHK u shpreh kritik me sjelljen e të djathtëve në pushtet duke thënë se ka qeverisur me politika “leniniste” dhe këtu iu referua ligjit për ndarjen e tokave dhe pronave shtetërore pas 1990.

LEXO EDHE:  Basha ju qëndron akuzave/ Zbulon porositësit e 3.4 milion eurove  

“Nuk kemi qenë për arsye elektorale (të djathtë), pasi duhen politika populiste për të mbledh votat. Legalizimi është ‘hajdeni miq merrni tokën e huaj’”, u shpreh Shehi duke shtuar se legalizimin e ka përdorur dhe PS për vota.

Sipas tij nevojitet në grup i djathtë që t’i bashkohet PD pasi për të mundur sot Edi Ramën, nuk mjafton vetëm kaq por nevojitet mbështetje dhe nga e majta progresiste që nuk e mbështet qasjen e kryeministrit.

“Për të mundur Edi Ramën duhet një hark i madh opozitar, kjo ka qenë ideja ime prej vitesh, sidomos pas humbjes së 25 prillit”, deklaroi kreu i LZHK-së./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Berisha, solidaritet me Ukrainën/ Kuvendi nuk mund të heshtë, duhet ndihmuar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri Sali Berisha nga foltorja e Kuvendit shprehu solidaritetin e tij për Ukrainën, që rrezikohet nga një pushtim i mundshëm rus.

Berisha tha ndër të tjera se Kuvendi nuk mund të heshtë për këtë çështje.

Berisha theksoi se Shqipëria duhet të dërgojë fishekë dhe municione në Ukrainë, ndërsa hodhi akuza të rënda ndaj Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, që siç thotë ai heshtin dhe kjo i shërben Serbisë.“A po kërcënohet për puthim një vend sovran? Çfarë është kjo marko-qeveri dhe ky narko-parlament që nuk thotë një fjalë të vetme. A rrihet në këtë parlament apo jo më thoni mua? Jo nuk rrihet. Natyrisht, por jam këtu për t’i shprehur solidaritetin tim të plotë në emër të PD, kombit ukrainas, jam këtu për të ngritur zërin, për të ndihmuar Ukrainën që kërcënohet nga një barbari e Kremlinit.

Shqipëria duhet të bëjë gjithçka për të ndihmuar këtë vend. Të paktën fishekë dhe municione mund tu dërgohen atyre, por argati i Beogradit jo më kot hesht dhe pengu i tij, natyrisht i paqenë, por ju zotërinj deputetë duhet të ngrini zërin se përfaqësoni PD jo Lul bravën.

Nuk mundet këtu të dominojë Beogradi. E kam ngritur dhjetëra herë ‘Ballkani i hapur’ është hegjemoni serbe dhe influencë ruse. Le të vijnë ata të dy njëherë këtu të japin llogari për këtë. Edhe kur mungojnë, mungojnë së bashku”, tha Berisha. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Rama-Basha të zhytur në aferë”/ Berisha zbulon ku janë fshehur Zoto dhe Gugallja

Publikuar

-

Nga

cna politike

Ish kryeministri Sali Berisha, ka hedhur akuza të forta ndaj Lulzim Bashës dhe kryeministrit Edi Rama.

Berisha ka deklaruar se Rama dhe Basha janë të zhytur në aferën e inceneratorëve.

Ndër të tjera Berisha shprehet se Klodian Zoto dhe Stela Gugallaja janë mbajtur fshehur në Lushnje.

E dëgjuat maskaradën me komisionin hetimor për një nga vjedhjet më të mëdha? Pas 3 muajsh, zero hetim, sepse janë të zhytur. Është i zhytur si Edvin Droga, edhe Lulzim Brava.Në këtë krah janë bërë 289 denoncime. Të gjitha mbeten në heshtje sepse Lulzim Brava, i implikuar në këtë aferë, lejoi që të publikohen njëherë apo dy here. Nuk ka aferë më flagrante se kjo.

A e dini që e kanë mbajtur në Lushnje të fshehur kaçak Zoton deri para dy ditësh bashkë me Gugallën dhe i kërcënonte? Kjo aferë duhet të hetohet.

Brava është me dy kahë. Çfarë janë udhëtimet e tij me Zoton? Pse nuk lejonte denoncimet nga aktivistët e PD-së? Të gjitha në ujdi me kreun e Meduzës.

Komisioni ishte një tallje, një përqeshje për shqiptarët. Tre muaj, asnjë hetim. Në hetim do dilte se Teri është vetëm hajduti i dobishëm,” tha Berisha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto-Tomorr Alizoti i shtrëngon dorën Berishës/ Basha në arrati

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri, Sali Berisha, pas katër muajsh, është rikthyer  në Kuvend.

Ndërsa Lulzim Basha ka ikur fshehurazi , deputeti  i qarkut të Beratit Tomorr Alizoti ka shkuar të takojë Berishën menjëherë pasi ka hyrë në sallë.Ai është fotografuar I buzëqeshur duke i dhënë dorën Berishës, në krah të cilit janë ulur deputetë Flamur Noka dhe Albana Vokshi.

LEXO EDHE:  Aleancë e fshehtë?/ Xhafaj shfaqet publikisht në krah të Veliajt  

LEXO EDHE:  Video/ A gënjeu Rama kur foli për Becchettin?

Pas daljes nga Kuvendi Berisha është takuar edhe ne deputetin e Lushnjës, Saimir Korreshi./CNA.al

LEXO TE PLOTE