Connect with Us

Shi dhe borë/ Mot i paqëndrueshëm në të gjithë vendin

Sociale

Shi dhe borë/ Mot i paqëndrueshëm në të gjithë vendin

Publikuar

-

/
cna lajme sociale

Vendi ynë do të ndikohet nga masat ajrore të paqëndrueshme të cilat do të sjellin reshje në territor.

Pritet që ultësira perëndimore të ketë reshje shiu me intesitet të ulët. Ndërsa pjesa më e madhe e zonës malore do të vijojë të jetë në prezencën dëborës.

Por pasditja dhe mbrëmja sjellin përmirësim gradual të motit.

LEXO EDHE:  Temperaturat 40ºC/Sot ndodh e papritura me motin

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen ndieshëm në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -2°C deri në 13°C.

Era do të fryjë mesatare deri e fortë me shpejtësi 60 km/h nga drejtimi verior- verilindor, për pasojë në brigjet detare do ë krijohet dallgëzim 5 ballë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Tërhiqet” acari polar/ “Zbutet” moti, rriten lehtë temperaturat

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Vijon tërheqja e masave ajrore me origjinë nga Poli i Veriut duke larguar gradualisht temperaturat shumë të ulëta nga vendi ynë.

Përsa i përket motit në pjesën e parë të ditës mbetemi në dominimin e kthjellimeve dhe kalimeve të pakta të vranësirave në zonat malore.

Por në pjesën e dytë të ditë vranësirat kalimtare do të përfshijnë gjithë vendin tonë.

LEXO EDHE:  Temperaturat 40ºC/Sot ndodh e papritura me motin

LEXO EDHE:  Temperaturat 40ºC/Sot ndodh e papritura me motinTemperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -10°C deri në 12°C.

Era do të fryjë e fortë me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi verior – veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 – 3 ballë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Temperaturat rriten me 3 gradë/ Largohet i ftohti polar

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Masa ajrore me origjinë nga Poli i Veriut do të filloj të largohet gradualisht duke bërë që temperaturat e ajrit të pësojnë rritje në të dy ekstremet ditore.

Moti i qëndrueshme në Shqipëri do të sjelli dominim të kthjellimeve dhe kalime të pakta të vranësirave, ku më të theksuara do të jenë në pjesën e dytë të ditës, por nuk do të krijojnë mundësi për reshje.

LEXO EDHE:  Temperaturat 40ºC/Sot ndodh e papritura me motin

LEXO EDHE:  Plane për fundjavën?/ Mendojeni dhe një herë, ja çfarë parashikojnë sinoptikanëtSipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë me të paktën 3 gradë duke u luhatur nga -12°C deri në 10°C.

Era do fryjë mesatare në tokë por e fortë në det me shpejtësi 50 km/h nga drejtimi Verilindor duke krijuar ne det dallgëzim 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Temperatura deri në minus 20 gradë/ ARRSh, apel drejtuesve të automjeteve

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Gjatë natës ka pasur temperatura nën 0°C  në të gjithë vendin, ndërsa  në zonat malore temperaturat kanë arritur deri në -20°C  pa krijuar probleme me qarkullimin e mjeteve.

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se kontraktorët me mjetet borëpastruese kanë qenë në terren ku kanë bërë shpërndarjen e kripës në të gjitha akset nacionale për të evituar ngricat .

LEXO EDHE:  Plane për fundjavën?/ Mendojeni dhe një herë, ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

LEXO EDHE:  Temperaturat 40ºC/Sot ndodh e papritura me motinNë akset Qafë-Thore Theth dhe Kukës-Shishtavec qarkullimi bëhet me zinxhirë, po punohet për pastrimin nga dëbora.

“Drejtuesit e mjeteve, duhet të bëjnë kujdes në lëvizje, të respektojnë sinjalistikën rrugore të reduktojnë shpejtësinë, të pajisen me zinxhirë dhe goma dimërore të ndjekin udhëzimet e Policisë Rrugore”, thuhet në njoftimin e ARRSH-së./CNA.al

LEXO TE PLOTE