Connect with Us

Gjermania dënon një militant të IS-it për gjenocid kundër minoritetit Yazidi

Bota

Gjermania dënon një militant të IS-it për gjenocid kundër minoritetit Yazidi

Publikuar

-

/

Një gjykatë në Gjermani e shpalli fajtor një 29-vjeçar irakian për gjenocid ndaj minoritetit Yazidi dhe e dënoi me burgim të përjetshëm.

Taha Al-Jumailly u shpall fajtor për gjenocid, krime kundër njerëzimit që kanë rezultuar me vdekje, krime të luftës, ndihmë për kryerjen e krimeve të luftës dhe lëndim trupor që ka shkaktuar vdekje, pasi ai iu bashkua grupit militant, Shteti Islamik më 2013.

Seanca u ndërpre pasi të akuzuarit i ra të fikët teksa po kumtohej lajmi për dënimin e tij.

Ky vendim është historik, pasi për herë të parë në botë është shpallur një vendim për gjenocid ndaj një militanti të IS-it, grupit që më 2014 mori nën kontroll pjesë të mëdha të Irakut dhe Sirisë. Ky grup më pas u zmbraps nga ofensivat e mbështetura nga Shtetet e Bashkuara.

Militantët e IS-it raportohet se kanë vrarë mbi 3,000 pjesëtarët të minoritetit Yazidi dhe kanë skllavëruar 7,000 gra dhe vajza më 2014-2015.

Prokurorët thanë se Al-Jumailly dhe ish-gruaja e tij, me shtetësi gjermane, më 2015 kishin “blerë” një grua dhe një fëmijë Yazidi për t’i mbajtur si “skllevër”. Ai e kishte lidhur me zinxhir vajzën pesëvjeçare dhe e kishte lënë jashtë në temperaturë deri në 50 gradë Celsius që kishte bërë që vajza të vdiste nga etja.

LEXO EDHE:  Shqetësimet për variantin Delta/ Gjermania dhe Britania zbusin masat mbrojtëse

Yazidit, një grup etnik nga veriu i Irakut që flasin gjuhën kurde, janë ndjekës të besimit, që fillimisht u shfaq para 4,000 vjetësh në Iran dhe ka rrënjët në Zoroatrianizëm, por që ka absorbuar elemente të Islamit dhe Krishterimit.

Një muajin maj, hetuesit e posaçëm të Kombeve të Bashkuara raportuan se kanë mbledhur “dëshmi të qarta” për gjenocidin e kryer nga IS-i kundër pjesëtarëve të minoritetit Yazidi.

Fituesja e Çmimit Nobel për Paqe më 2018, Nadia Murad është Yazidi dhe është e mbijetuar e mizorive të kryera nga IS-i. Ajo e ka mirëpritur vendimin e gjykatës në Gjermani.

“Ky vendim është fitore për të mbijetuarit e gjenocidit, për të mbijetuarit e dhunës seksuale dhe për gjithë komunitetin Yazidi”, tha Murad, duke falënderuar Gjermaninë për këtë “dënim historik”./rel

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Rusia paralajmëron hakmarrje nëse kërkesat e saj nuk plotësohen

Publikuar

-

Nga

Rusia paralajmëroi sot se do të hakmerret, nëse Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre kundërshtojnë kërkesat e saj të sigurisë.

Perëndimi është i shqetësuar se Rusia po planifikon të pushtojë Ukrainën. Rusia e mohon një gjë të tillë, ndonëse ka grumbulluar mbi 100 mijë trupa në kufi me Ukrainën dhe po kryen një sërë manovrash të tjera ushtarake në rajon.

Në qendër të kërkesave të Moskës është e ardhmja e Ukrainës. Moska kërkon garanci që Ukraina dhe vendet e tjera ish-sovjetike nuk do të lejohen të anëtarësohen në NATO dhe që aleanca të tërheqë trupat nga vendet e tjera të ish-bllokut sovjetik.

Disa prej këtyre kërkesave, si garancitë për mos anëtarësim, janë të papranueshme për NATO-n.

Qëndrimet e kundërta kanë bërë që shumë të frikësohen se po shkohet drejt një lufte. Duke folur sot me ligjvenësit rusë, Ministri i Jashtëm Serrgei Lavrov tha se nëse Perëdnimi vazhdon me këtë kurs agresiv, “Moska do të marrë hapat e duhur hakmarrës”.

LEXO EDHE:  A po merr fund populizmi në Evropë?

LEXO EDHE:  Covid-19/ Gjermania fajëson shqiptarët për rritjen e numri të të infektuarve

Moska po pret për përgjigjen amerikane, tha ai, “por nuk do të presë pafundësisht”.NATO njoftoi këtë javë se do të përforcojë forcat në rajonin e Detit Balltik dhe Shtetet e Bashkuara kanë urdhëruar 8,500 trupa në gadishmëri për dislokim të mundshëm në Evropë.

Qeveritë perëndnimore po ashtu po ndihmojnë Ukrainën me armë dhe mjete ushtarke për të forcuar mbrojtjen e saj.

Disa raunde takimesh diplomatike të nivelit të lartë deri tani nuk kanë sjellë ndonjë përparim.

Kjo nuk është hera e parë që Rusia ndërhyn në Ukrainë. Në vitin 2014, pas rrëzimit me protesta të presidentit pro-rus të Ukrainës, Rusia pushtoi gadishullin ukrainas të Krimesë, si dhe mbështeti një kryengritje separatiste në rajonin lindor industrial të Ukrainës.

Luftimet mes forcave ukrainase dhe rebelëve të mbështetur nga Rusia në këtë rajon kanë lënë të vrarë 14 mijë vetë dhe përpjekjet për një zgjedhje paqësore deri tani nuk kanë patur rezultat./voa

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Foto+video/ Pasojat katastrofike nga shpërthimi në Athinë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur Athinën, mëngjesin e sotëm.

Sipas mediave greke, shpërthimi i fuqishëm në Avenue Syggrou 3 ndodhi pak pas orës 06:00 dhe sinjalizoi alarmin në zonë, por krijoi edhe një skenë “lufte”.

Tashmë kanë nisur edhe hetimet për shkakun e shpërthimit ndërsa nga vlerësimet fillestare duket se bëhet fjalë për rrjedhje gazi.

LEXO EDHE:  A po merr fund populizmi në Evropë?

LEXO EDHE:  Gjermania shtrengon masat per dhenie azili

Si pasojë e shpërthimit mbeti i plagosur një 78-vjeçar, i cili është dërguar menjëherë në spital ku i është nënshtruar edhe një operacioni.I moshuari ka lëndime në gjymtyrët e sipërme dhe të poshtme.

Ndërkohë mediat kanë publikuar edhe foto dhe video, që tregojnë pasojat katastrofale të shpërthimit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Itali, fonde të fshehura megjithë regjistrin e transparencës

Publikuar

-

Nga

Italia është përmirësuar në Indeksin e Perceptimit të Korrupsionit të Transparency International. Por ekspertët dyshojnë që ryshfetet janë me të vërtetë në rënie – ato kanë gjetur rrugë të reja.

Beppe Grillo fillimisht punoi si aktor, më pas themeloi lëvizjen Pesë Yjet. Lufta kundër korrupsionit në politikë – ky ishte slogani që i siguroi atij dhe mbështetësve të tij një fitore dërrmuese në zgjedhjet parlamentare të vitit 2018. Ai vetë tani është i dyshuar për korrupsion: ai me sa duket loboi për një kompani transporti për gati një çerek milion euro, prokuroria e Milanos po heton.

Alberto Vanucci, autor librash dhe politolog në Universitetin e Pizës, është i bindur se korrupsioni është i përhapur. “Korrupsioni është një fenomen që nga natyra është sekret. Duke qenë se është pothuajse gjithmonë diçka e paligjshme, protagonistët e tij priren ta mbajnë të fshehur.”

Më shumë transparencë në prokurimet publike

Zbulimi i kësaj të panjohure – ky është misioni i autoritetit antikorrupsion ANAC, i cili e ka nisur punën që nga viti 2012 dhe është pajisur me shumë para dhe pushtet. Autoriteti duhet të sigurojë që në administratën publike të respektohen të gjitha rregullat. Pikërisht në dhjetë vitet e fundit, Italia ka miratuar një sërë ligjesh kundër korrupsionit, që kanë lehtësuar kontrollet dhe kanë përforcuar sanksionet.

Transparency International e konsideron Italinë në rrugën e duhur: sipas Indeksit të saj të Perceptimit të Korrupsionit, vendi ka përjetuar përmirësim të vazhdueshëm dhe të ndjeshëm. Për ANAC, transparenca është kryefjala, bashkëpunëtorët e saj këshillojnë dhe monitorojnë. Pra, korrupsioni as që duhet të jetë i mundur.“Ne kemi një element kyç: bazën e të dhënave të prokurimeve publike. Pjesa më e madhe e shpenzimeve publike bëhet përmes kontratave. Ne jemi gjithashtu autoriteti që e rregullojmë këtë dhe falë digjitalizimit të tenderave kemi mundësinë të kontrollojmë të gjithë tenderat. Këtë mund ta bëjnë edhe të gjithë qytetarët”, shpjegon presidenti i ANAC, Giuseppe Busia, duke iu referuar faqes në internet së autoritetit: të gjithë qytetarët mund të ndjekin aty se çfarë ndodh në bashkinë e tyre dhe si shpenzohen paratë publike.

Koloseu, Romë

LEXO EDHE:  Bllokada e Berlinit/ Fitorja e parë e Perëndimit kapitalist, përballë Lindjes komuniste

LEXO EDHE:  Bllokada e Berlinit/ Fitorja e parë e Perëndimit kapitalist, përballë Lindjes komuniste

Korrupsioni u përshtatet rrethanave

Me këtë strategji, Italia po përpiqet të frenojë më tej abuzimin me pushtetin. Por në të njëjtën kohë, natyra e korrupsionit po ndryshon. Ai përshtatet me rrethanat e reja dhe ndryshon fytyrën e tij, beson Vanucci: për shembull, ryshfeti nuk u paguhen më politikanëve personalisht, por fondacioneve politike si financim formal dhe i rregullt – “Aty politikani ka një funksion kontrolli dhe për këtë arsye mund të përdorë fonde për karrierën e tij, suksesin e tij. Dhe më pas ndodh rastësisht që këta sipërmarrës përfitojnë mjaft rregullisht nga vendimet e këtij politikani”.

Kjo është ajo që e vështirëson punën e hetuesve. Kreu i ANAC Busia përmend vazhdimisht rrezikun e infiltrimit kriminal: duke pasur parasysh fondet evropiane nga fondi i rindërtimit të koronas, rreziku është veçanërisht i lartë. Italia merr rreth 200 miliardë euro.

Edhe këtu Busia insiston për parandalim. Në të njëjtën kohë, ai sheh në këtë rrezik një shans për punë panevropiane kundër korrupsionit, sepse Italia mund të aplikojë këtu modelin e zhvilluar për luftën kundër korrupsionit: “Tashmë kemi mundësinë të garantojmë transparencën se si shpenzohen paratë. Dhe kjo, përtej kufijve”./DW

LEXO TE PLOTE