Connect with Us

FOTO- Kamera me përmasat e një kokrre kripe/ Kap imazhe të qarta dhe me ngjyra të plota

Teknologji

FOTO- Kamera me përmasat e një kokrre kripe/ Kap imazhe të qarta dhe me ngjyra të plota

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Pavarësisht se është në madhësinë e një kokrre kripe, një kamerë e re mikroskopike mund të kapë imazhe të qarta, me ngjyra të plota në të njëjtin nivel me lentet normale që janë 500,000 herë më të mëdha.

Pajisja optike ultra kompakte u zhvillua nga një ekip studiuesish nga Universiteti Princeton dhe Universiteti i Uashingtonit.

Kapërcen problemet me dizajnet e mëparshme të kamerës me madhësi mikro, të cilat kanë tendencë të marrin imazhe të shtrembëruara dhe të paqarta me fusha shikimi shumë të kufizuara.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kamera e re mund të lejojë robotët super të vegjël të ndiejnë mjedisin e tyre, apo edhe të ndihmojë mjekët të shohin problemet brenda trupit të njeriut.

Brenda një aparati fotografik tradicional me përmasa të plota, një seri lentesh të lakuar qelqi ose plastike përdoren për të përkulur rrezet e dritës hyrëse në fokus në një copë filmi ose një sensor dixhital.

Në të kundërt, kamera e vogël e zhvilluar nga shkencëtari kompjuterik Ethan Tseng dhe kolegët e tij mbështetet në një ‘metasipërfaqe’ të veçantë të mbushur me 1.6 milionë shtylla cilindrike secila me madhësinë e një virusi të vetëm HIV që mund të modulojë sjelljen e dritës.

LEXO EDHE:  Mos përdorni më lente, mund të humbisni shikimin

Secili prej shtyllave në sipërfaqen 0,5 milimetra të gjerë ka një formë unike që e lejon atë të funksionojë si një antenë.

Më pas, algoritmet e mësimit të makinës interpretojnë ndërveprimin e çdo postimi me dritën, duke e shndërruar atë në një imazh.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Fotografitë që merr pajisja e vogël ofrojnë imazhet me cilësi më të lartë me fushën më të gjerë të shikimit për çdo aparat fotografik metasipërfaqe me ngjyra të plota të zhvilluar deri më sot.

Modelet e mëparshme kanë prirje të kenë shtrembërime të mëdha imazhi, fusha të kufizuara të shikimit dhe probleme me kapjen e spektrit të plotë të dritës së dukshme të njohur si  imazhe “RGB”, sepse mbështetet në përzierjen e ngjyrave kryesore të së kuqes, jeshiles dhe blusë për të krijuar të tjera ngjyrat, ashtu si përzierja e bojrave të kuqe, të verdhë dhe blu në shkollën fillore./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

8 mënyra për të zgjidhur problemet nëse ekrani me prekje i iPad-it nuk funksionon

Publikuar

-

Nga

cna teknologji

Nëse ekrani juaj me prekje i iPad-it nuk funksionon, zgjidhja mund të jetë e thjeshtë. Sigurohuni që të mos ketë asgjë që e pengon ekranin me prekje të lexojë majat e gishtave, si dorezat ose lagështia.

Më poshtë do të gjeni 8 mënyrat që do t’iu ndihmojnë të zgjidhni problemin.

Hiqni dorezat

Shumica e dorezave nuk punojnë mbi ekranin me prekje të iPad. Ndërsa ka doreza speciale që janë krijuar posaçërisht për të punuar me ekranet me prekje.

Pastroni dhe thani plotësisht ekranin

Përveç kësaj, përpara se të provoni rregullime më të ndërlikuara, sigurohuni që ekrani juaj të jetë absolutisht i pastër dhe i thatë . Përdorni një leckë mikrofibër ose një lloj tjetër lecke të butë, pa garzë për të hequr çdo mbetje nga ekrani dhe — kjo është pjesa më e rëndësishme — sigurohuni që të jetë plotësisht i thatë.

Rinisni iPad-in tuaj

Fikni iPad-in, prisni disa minuta dhe ndizeni përsëri. Rindezja e një kompjuteri mund të zgjidhë një sërë problemesh, duke përfshirë një ekran me prekje me probleme. Megjithatë, nëse ekrani me prekje nuk funksionon, nuk do të mund ta rrëshqitni butonin për ta fikur. Zgjidhja? Ekziston një mënyrë për ta fikur duke përdorur vetëm butonat në iPad.Sigurohuni që të mos jetë shumë ftohtë (ose nxehtë)

Ekranet me prekje mund të jenë të ndjeshme ndaj temperaturës dhe nëse po përdorni iPad-in tuaj në kushte ekstreme të temperaturës, të tilla si në temperatura të ngrira ose në nxehtësinë e verës, ekrani me prekje mund të mos funskionojë mirë. Prisni derisa të mund ta përdorni iPad-in në kushte më të temperaturës nominale dhe shikoni nëse kjo e zgjidh problemin.

LEXO EDHE:  Si të shkrepni fotografitë mbresëlënëse për Krishtlindje

LEXO EDHE:  Nasa zbulon çfarë fshihet pasi fotos së "ylberit" në Mars

Shkëputni çdo aksesor

Në raste të rralla, një aksesor që nuk funksionon ose një softuer me probleme mund të bëjë që ekrani me prekje i iPad të ndalojë së punuari kur ka një aksesor të lidhur. Lajmi i mirë është se ndryshe nga një kompjuter, nuk ka shumë vende për të kontrolluar, thjesht shkëputni çdo gjë që lidhet me Lightning-in e iPad-it ose  USB-C port, edhe nëse është thjesht një kabllo karikimi. Është një ide e mirë që gjithashtu të rindizni iPad-in pasi të keni shkëputur çdo aksesor.

Izoloni aplikacionin që shkakton problemin

Nëse ekrani me prekje i iPad-it tuaj ndalon së punuari vetëm me ndërprerje, mund të jetë që një aplikacion i veçantë po e shkakton problemin. Nëse mund të verifikoni që ekrani ndalon së punuari vetëm kur filloni një aplikacion të caktuar, kontrolloni nëse ekziston një përditësim i disponueshëm për atë program . Nëse jo, do të dëshironi të fshini aplikacionin ose të ndaloni përdorimin e tij derisa të përditësohet dhe defekti të zgjidhet.

Hiqni mbrojtësin e ekranit

Nëse keni një mbrojtës ekrani në iPad, një film i hollë plastik i krijuar për të mbrojtur iPad-in nga gërvishtjet dhe dëmtimet e tjera është e mundur që kjo të pengojë aftësinë e tabletit tuaj për të lexuar gishtat. Hiqni filmin dhe provoni të përdorni sërish ekranin me prekje.

Kontaktoni mbështetjen e klientit të Apple

Nëse asnjë nga këto opsione nuk funksionoi, problemi ka të ngjarë të jetë i lidhur me harduerin dhe do t’ju duhet të kërkoni ndihmë nga shërbimi i klientit të Apple./ CNA.al 

LEXO TE PLOTE

Blog

Si funksionon radari/ Teknologjia që u bë e famshme nga Lufta e Dytë Botërore

Publikuar

-

Nga

cna lajme blog

Radari ishte ndër zbulimet më të rëndësishme teknike të Luftës së Dytë Botërore. Kjo teknologji e ndihmoi Britaninë dhe aleatët e saj që të dilnin fitimtarë gjatë Betejës së Britanisë, luftës ajrore të zhvilluar mbi qiellin britanik midis aleatëve dhe Gjermanisë naziste në vitin 1940.

Radar, që është një shkurtesë e “Radio Detection and Ranging”, është një sistem zbulimi që përdor valët e radios për të lokalizuar objektet. Kjo pajisje përdoret gjerësisht ende sot, por ndërsa teknologjia ka avancuar, radarët shpesh përdorin mikrovalët.

Këto të fundit gjenden në skajin më të lartë të frekuencës së spektrit të radiovalëve, dhe ofrojnë lexime më të sakta. Edhe pse u bë shumë e njohur gjatë Luftës së Dytë Botërore, kjo teknologji nisi të ekzistojë shumë më herët, dhe u përqendrua rreth studimit të valëve elektromagnetike (EM).

Rrezatimi EM, është një formë e energjisë që gjendet kudo dhe mund të marrë forma të ndryshme, si radio-valët, mikrovalët, rrezet X, rrezet gama dhe ultravjollcë (ato të Diellit).

Po ashtu, valët EM përbëjnë edhe bazën se si funksionojnë telefonat celularë dhe rrjetet kompjuterike me valë.

Dhe në vitin 1885, ishte fizikani skocez Xhejms Maksuell, ai që hodhi i pari idenë se ndoshta valët e radios mund të reflektoheshin nga objekte metalike, ashtu siç bënin valët e dritës. Disa vite më vonë, fizikani gjerman Hajrih Herc u përpoq që ta vërtetonte këtë hipotezë.

Në një eksperiment që ai kreu në vitin 1888, zbuloi se ato reflektonin vërtet duke u kthyer pas. Si personi i parë që zbatoi teoritë e Maksuell, njësia e frekuencës së një valë EM u emërua 1 Herc sipas emrit të tij.

Në vitin 1904, inxhinieri gjerman Kristian Hulsmajer mori një patentë për atë që u quajt “një detektor pengesash dhe një pajisje për lundrimin e anijeve”. Nuk ishte një emër tërheqës, megjithatë kishte lindur një lloj sistemi i hershëm i radarëve.

Pavarësisht kësaj, vetëm në vitet 1930 lindi një nevojë e madhe për përdorimin e kësaj teknologjie, kryesisht për shkak të shpikjes së avionëve bombardues me rreze të gjatë, gjë që i shtyu vendet të investonin shumë mbi një sistem që mund të zbulonte afrimin e tyre dhe të jepte paralajmërim të hershëm.Të gjitha fuqitë e mëdha botërore në atë kohë vazhduan kërkimet për këtë qëllim, por ishin SHBA dhe Britania e Madhe, ato që arritën ta përsosnin këtë teknologji. Fizikanti skocez, Sër Robert Uotson-Uot, i njohur edhe si “babai i radarit”, krijoi sistemin që përbën bazat e radarëve të sotëm.

LEXO EDHE:  Mos përdorni më lente, mund të humbisni shikimin

LEXO EDHE:  Si të shkrepni fotografitë mbresëlënëse për Krishtlindje

Një sistem tipik i radarëve ka 4 elementë kryesorë. Së pari transmetuesin, pra burimin e valës së radios. Së dyti është antena, e cila nevojitet për ta dërguar impulsin në hapësirë, dhe për ta kapur atë kur të reflektohet mbi një objekt. Elementi i tretë është ndërprerësi, një pajisje që i tregon antenës se kur duhet të transmetojë apo marrë impulset.

Elementi i katërt është marrësi, që zbulon dhe kthen pas impulset, të cilat shndërrohen në një format vizual që lexohet nga një operator. Procesi i drejtimit të valëve artificiale të radios drejt objekteve quhet ndriçim, edhe pse në fakt valët e radios janë të padukshme për syrin e njeriut si dhe kamerat optike.

Sipas NASA-s, ato dërgohen me një shpejtësi rreth 300 mijë km në sekondë, pra sa shpejtësia e dritës. Sipas Byrosë Australiane të Meteorologjisë, disa nga valët e radios të reflektuara (jehona) drejtohen sërish drejt radarit ku merren dhe amplifikohen, dhe të dhënat interpretohen nga operatorët me ndihmën e kompjuterave.

Valët e radios mund të kalojnë përmes borës, mjegullës dhe janë të sigurta për njeriun ndryshe nga rrezet gama dhe X. Radari mund të përdoret për të zbuluar anijet, avionët dhe satelitët. Ato përdoren nga policia për të llogaritur se sa shpejt po ecin makinat.

Edhe meteorologët e përdorin radarin për të hartuar dhe gjurmuar sistemet e motit në mbarë botën. Gjatë Betejës së Britanisë, radari i dha mundësoi RAF-it, Forcës Ajrore Mbretërore, të zbulonte avionët gjermanë që po vinin duke përdorur radiovalët.

Nga kullat e radarëve të vendosura në jug dhe në lindje të vendit, sistemi i dërgonte këto valë larg. Ato do të vazhdonin të udhëtonin derisa të ndeshnin diçka, si për shembull një avion. Duke llogaritur se sa kohë u nevojitej valëve për t’u rikthyer, operatorët e aftë mund të kuptonin lartësinë, rrezen dhe numrin e avionëve të armikut. Të qenit në vendin dhe kohën e duhur e ndihmoi Britaninë e Madhe të fitonte betejën, dhe t’i jepte një goditje të rëndë planeve pushtuese të Rajhut të Tretë.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Po i përdorni gabim kufjet/ Tre truke që duhet t’i dini të gjithë

Publikuar

-

Nga

cna teknologji

Nëse jeni duke thyer vazhdimisht kufjet ose cilësia e zërit në kufjet tuaja thjesht nuk është e njëjtë, me siguri po bëni gabime të zakonshme.

Këtu janë tre këshilla për të përfituar sa më shumë nga kufjet tuaja që shpresojmë se do t’ju shpëtojnë nga zëvendësimi i tyre.

Mos i ngatërroni telat e kufjeve

Ju mund të mos e konsideroni një gabim nëse pasi përfundoni së dëgjuari muzikë me to, t’i bashkoni telat e kufjeve dhe t’i vendosni në një xhep, por ky gabim mund t’ju kushtojë.

Tensioni në tela mund të dëmtojë pikat e lidhjes ose të shkëpusë ligamentet e brendshme.

Kjo mund të bëjë që telat e kufjeve të duken mirë nga jashtë, por shumë të thyera nga brenda.Provoni të përdorni një kufje ose të lini lirshëm telat dhe t’i lidhni ato me një lidhëse kablloje Velcro.

LEXO EDHE:  Nasa zbulon çfarë fshihet pasi fotos së “ylberit” në Mars

LEXO EDHE:  Mos përdorni më lente, mund të humbisni shikimin

Preferohet një këllëf i fortë pasi do të ndalonte shtypjen e tyre në çantën ose xhepin tuaj.

Mos e ngreni volumin deri në maksimum

Mundohuni ta mbani volumin në nivele të moderuara kur të mundeni dhe do të ruani gjithashtu veshët tuaj.

Mos harroni të pastroni kufjet

Dylli i veshit në kufje mund të bëjë një dëm të vërtetë. Disa modele kufjesh janë rezistente ndaj ujit dhe mund të shpëlahen nën rubinet.

Provoni të përdorni një leckë të thatë me mikrofibër ose një mjet për pastrimin e dyllit të veshit që nuk do ta shtyjë më tej dyllin në altoparlantë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE