Connect with Us

16 mijë jetë të humbura nga Covid/ Dasho: Mund të ishte shmangur, qeveria vazhdon të mos marrë masa

Shëndeti

16 mijë jetë të humbura nga Covid/ Dasho: Mund të ishte shmangur, qeveria vazhdon të mos marrë masa

Publikuar

-

/
Nga Erion Dasho/ Sa paguan shqiptarët për Covid-in dhe ku shkuan paratë?!

Dimri i këtij viti do të jetë i qetë krahasuar me atë të një viti më parë, sa i takon situatës së koronavirusit në vendin tonë, por qeveria duhet të marrë masa për vaksinimin. Kështu u shpreh në studion e ‘Debat’ me Alba Alishanin në A2, mjeku Erion Dasho, sipas të cilit Shqipëria vazhdon të mos marrë masa ndaj situatës epidemiologjike

“Shqipëria fatkeqësisht vazhdon të mos marrë masa. Ka muaj që kur u ndërpre karantina e muajve të parë. Dhe sot që flasim nuk ka zbatim të mbajtjes së maskës në publik nuk ka respektim të distancimit e pasaportës së gjelbër. Kjo është shqetësuese se kjo nuk ndodh në Europë. Dimri është më i lehtë se nëse e krahasojmë me Europën të dhënat janë më të stabilizuar se një vit më parë. Sot 50 vdekje në javë mund të ketë edhe më tepër se kaq, por nuk kanë të krahasuar më një vit më parë. Nëse i mëshojmë vaksinimit me një dozë të atyre që kanë kaluar vaksinimin me dy doza më parë dhe Covidin, Shqipëria do të jetë në pozita komode dhe do e kalojë dimrin në pozita komode në të kundërt do të kemi transmetim të Covid tek të pavaksinuarit dhe do të kemi qindra raste të infektuar në ditë. Një situatë më e qetë se e vitit të kaluar por me një fushatë vaksinimi intensive mund të shmanget”.

Për Dashon, 16 mijë jetë njerëzore të humbura nga koronavirusi në Shqipëri janë një shifër e jashtëzakonshme, që mund të ishin shmangur, nëse do të kishte fushatë informuese dhe sot vendi mund të ishte në pozita të njëjta me Izraelin, thotë ai.

“Vaksina që është përdorur ka qenë kineze dhe nuk kemi të dhëna të besueshme për mbrojtjen që ofron por në Shqipëri kemi mbi 70% të popullatës që është imunizuar nga varianti Alfa dhe ai bazë. Dimrin e kaluar u pagua me çmim jetësh njerëzore të jashtëzakonshme. Rreth 16 mijë shqiptarë kanë humbur jetën nga Covid dhe nuk është fitore. Imuniteti ndaj varianti Alfa mbron edhe nga variantet e tjera. Nëse do kishte fushatë informuese e vaksinimi që do të bindte qytetarët Shqipëria do të ishte në situatë komode dhe këto raste nuk do t’i kishim sot. Do të ishim në situatën e Izraelit”.

LEXO EDHE:  Uragani ‘Laura’ në SHBA/ Humbin jetën 4 persona, mijëra amerikanë pa energji elektrike

Masat që ai sugjeron janë mbajtja e maskës në ambiente të mbyllura respektimin e distancimit fizik, kufizimin e grumbullimeve dhe aplikimin e pasaportës së gjelbër, ndërsa ora policore, sipas Dashos, nuk ka asnjë vlerë.

“Ora policore nuk ka vlerë për mendimin tim. Mbajtja e maskës në mjedise të mbyllura, maskë kirurgjikale, kosto mund të përballohet nga të gjithë qytetarët.  Respektimi i distancimit fizik, kufizimi i grumbullimeve në mjedise të mbyllura, dhe të marrim shembull nga Europa për pasaportën e gjelbër”.

Në lidhje me variantin e ri të koronavirusit, Dasho thotë se duhet qetësuar publiku pasi është ende në studim dhe nuk dihet çfarë klinike ka dhe si reagon ndaj personave të vaksinuar.

“Në radhë të parë duhet qetësuar publiku, sepse varianti i ri ndryshon nga të tjerët ende nuk duhet çfarë klinike ka dhe si reagon ndaj personave të vaksinuar. Është më e udhës që deri sa të kemi të dhëna nga autoritetet europiane, të mos e cilësojmë si të tmerrshëm, se ende nuk e dimë si do të sillet ky variant. Ndryshimet janë të shumta që prekin edhe proteinën spike dhe shqetësimet ekzistojnë, por është variant në studim”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Mbeten të larta infektimet me Covid/ Ja sa raste të reja janë regjistruar sot

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e 24 orëve të fundit të situatës epidemiologjike.

Sipas MSH,  nga 5779 testime në 24 orë, janë regjistruar 1562 raste pozitive me Covid, ndërsa kanë humbur jetën 6 qytetarë.

Rastet pozitive jane konfirmuar në këto bashki:671 në Tiranë, 69 në Vlorë, 66 në Shkodër, 62 në Berat, 59 në Durrës, 54 në Gjirokastër, nga 50 qytetarë në Fier, Lushnje, 34 në Elbasan, 32 në Sarandë, 26 në Kamëz, 25 në Kuçovë, nga 24 qytetarë në Korçë, Krujë, 20 në Lezhë, 17 në Kurbin, 16 në Pogradec, nga 15 qytetarë në Vau i Dejës, Dimal, nga 14 qytetarë në Vorë, Mallakastër, Tepelenë, Gramsh, nga 12 qytetarë në Kukës, Divjakë, nga 11 qytetarë në Peqin, Devoll, Patos, 10 në Tropojë, 9 në Malësi e Madhe, 8 në Mirditë, nga 7 qytetarë në Kavajë, Delvinë, Kolonjë, Skrapar, Cerrik, 6 në Dibër, nga 5 qytetarë në Shijak, Belsh, nga 4 qytetarë në Librazhd, Libohovë, Has, nga 3 qytetarë në Pukë, Bulqizë, Mat, Roskovec, Përmet, Memaliaj, nga 2 qytetarë në Poliçan, Himarë, Selenicë, Rrogozhinë, nga 1 qytetar në Fushë Arrëz, Finiq, Maliq, Prrenjas.

Janë 23,419 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 127 pacientë, nga të cilët 9 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetare nga Kruja 65 vjeçe, dy qytetarë nga Tirana të moshave 67-73 vjeç, një qytetare nga Kavaja 71 vjeçe, një qytetar nga Saranda 74 vjeç, një qytetar nga Elbasani 85 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 1642 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 225,835 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  “Boom” rastesh të reja me Covid/ Numër rekord të infektuarish në 24 orë, shënohen dhe dy viktima

LEXO EDHE:  Sa na mbrojnë maskat?/ Profesor Pecnikaj shpjegon llojet dhe pse ato të bëra vetë nuk kanë asnjë efektStatistika (26 Janar 2022)
Raste të reja ditore 1562
Të shëruar në 24 orë 1642
Të shtruar në spitale 127
Humbje jete në 24 orë 6
Testime ditore 5779

Testime totale 1,643,091
Raste pozitive 252,577
Raste të shëruara 225,835
Raste Aktive 23,419
Humbje jete 3,323

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 10896
Fier 1902
Shkodër 1861
Elbasan 1514
Vlorë 1419
Durrës 1338
Gjirokastër 1241
Korçë 937
Berat 925
Lezhë 824
Kukës 305
Dibër 257

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Si ndikon Covid-19 në traktin tretës?/ Flet doktoreshë Lindita Shosha

Publikuar

-

Nga

cna lajme shendet

Dr. Shk. Lindita Shosha, kirurge e përgjithshme në Spitalin Amerikan ka folur ditën e sotme për ndikimin e Covid-19 në traktin tretës.

E ftuar në emisionin “ABC e Mëngjesit”, ajo u shpreh se pothuajse 19-20% e pacientëve që kalojnë Koronavirusin kanë ankesa të traktit tretës, si aneroksi, humbje të shijes apo intolerancën ndaj një kategorie të caktuar ushqimesh.

Trakti tretës është një prej atyre sistemeve që ka përjetuar dëme nga infektimi me Covid. Edhe pothuajse 19-20% e pacientëve që kalojnë Covidin kanë ankesa të traktit tretës, që me aneroksin, humbjen e shijes, mosushqimin në mënyrën e duhur, intolerancën ndaj një kategorie të caktuar ushqimesh. Mund të manifestohet me ndjenjën e të vjellave dhe një nga shenjat më tipike është diarreja. Në 10% të pacientëve ne gjejmë diarren, e cila është konstante, është shumë e shprehur në pacientët të cilët kalojnë forma shumë të rënda të Covidit”, tha Shosha.

LEXO EDHE:  “Boom” rastesh të reja me Covid/ Numër rekord të infektuarish në 24 orë, shënohen dhe dy viktima

LEXO EDHE:  Gjermania arrin kuotën 60% të vaksinimit të popullsisëMë tej, doktoresha theksoi se diarreja është një sindromë shumë e rëndë, shkruan ABC.

Diarreja është një simptomë që dehidraton organizmin dhe shton debulesën e organizmit, edhe bëhet precedent për çrregullime të tensionit, u bie të fikët, nuk kanë më fuqi as të ushqehen. Është sindromë shumë e rëndë diarreja. Kjo e rëndon situatën dhe rehabilitimin e pacientëve, të cilët natyrisht duhet të marrin serume në mënyrë që të marrin elektrolitët e njevojshëm, të dehidratohet organizmi, pasi krijon balanca shumë të theksuara. Sigurisht, që në fillim u mendua se ky virus prek vetëm mushkrinë, më pas u pa që goditesh truri. Më pas u pa që kishe edhe komplikacione kardiake”, deklaroi ajo./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Efektshmëria e vaksinave ndaj “Omicron”/ Mjeku publikon studimin e pabesueshëm

Publikuar

-

Nga

cna lajm shendet

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti ka publikuar një studim të dy institucioneve kërkimore në Itali dhe në Rusi, në lidhje me efektshmërinë që kanë ndaj variantit Omicron, vaksina ruse Sputnik V dhe Pfizer.

Sipas këtij studimi, Sputnik V është më e efektshme ndaj Omicron se Pfizer.

Në një postim në rrjetet sociale, mjeku shkruan se studiuesit vunë re se gjashtë muaj pas vaksinimit 74.2% e personave të vaksinuar me Sputnik V kishin antitrupa neutralizues kundër Omicron, ndërsa vetëm 56.9% e personave të vaksinuar me Pfizer kishin antitrupa neutralizues kundër Omicron.

Postimi i plotë:

“Kërkimi shkencor do të thotë të shohësh atë çka ka parë gjithkush dhe të mendosh atë që s’ka menduar askush.”

Cit.: Prof. Albert Szent-Györgyi (Nobel 1937)

Kundrejt vaksinës Pfizer, vaksina Sputnik V rezulton të jetë më e efektshme në kohë për sa i përket neutralizimit të variantit Omicron!

Studimi i prepublikuar më 19 Janar 2022 është kryer nga dy institute kërkimore prestigjioze:

Instituti Kombëtar i Sëmundjeve Infektive “Lazzaro Spallanzani” (Itali) dhe

Qendra Kombëtare e Kërkimit për Epidemiologjinë dhe Mikrobiologjinë “N F Gamaleya” (Rusi).

Pas krahasimit të antitrupave neutralizues të prodhuara ndaj Omicronit nga secila vaksinë dhe vëzhgimit se si ndryshon niveli i tyre në kohë, studiuesit vunë re se:

LEXO EDHE:  Gjermania arrin kuotën 60% të vaksinimit të popullsisë

LEXO EDHE:  Uragani ‘Laura’ në SHBA/ Humbin jetën 4 persona, mijëra amerikanë pa energji elektrike

Gjashtë muaj pas vaksinimit:

74.2% e personave të vaksinuar me Sputnik V kishin antitrupa neutralizues kundër Omicron.

56.9% e personave të vaksinuar me Pfizer kishin antitrupa neutralizues kundër Omicron.

Rënia e antitrupave ndaj variantit Omicron në krahasim me variantin origjinal (Ëuhan-Hu1) ishte:8.1 herë rënie te personat e vaksinuar me Sputnik V, kundrejt

21.4 herë rënie te personat e vaksinuar me Pfizer.

Si rrjedhojë, mund të konkludohet se, në krahasim me Pfizer:

Sputnik V prodhon rreth 2.1 herë më shumë antitrupa neutralizues në total

Sputnik V, pas 3 muajve, mban 2.6 herë më shumë antitrupa neutralizues pas 3 muajve.

Përfundimet e autorëve:

Ulja e antitrupave neutralizues kundër Omicron është vënë re në shumë vaksina anti-COVID-19, disa prej të cilave nuk demontrojnë fare neutralizim.

Sot duket se nevoja për dozat e treta (booster) duket qartë.

Qasja më efektive është përdorimi i vaksinimit me booster heterolog, që është përdorur në mënyrë pionere nga Sputnik V.

Dr. Shk. Ilir Alimehmeti

Epidemiolog Klinik

Fakulteti i Mjekësisë, UMT

Akademia e Shkencave të Shqipërisë

Për detaje:

https://www.medrxiv.org/con…/10.1101/2022.01.15.22269335v1 /CNA.al

LEXO TE PLOTE