Connect with Us

Zyrtarisht në dimër/ Zbuloni surprizat që rezervon moti gjatë kësaj jave

Sociale

Zyrtarisht në dimër/ Zbuloni surprizat që rezervon moti gjatë kësaj jave

Publikuar

-

/
cna lajme sociale

Sipas MeteoAlb, vendi ynë gjatë kësaj jave do të jetë nën mbizotërimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike, të cilat do të sjellin rreshje shiu në pjesën më të madhe të vendit tonë por në vijim pritet që të kemi prezente edhe rreshjet e dëborës.

Në një pjesë të mirë të zonës malore temperaturat e ajrit gjatë kësaj jave do të pësojnë ulje të ndjeshme duke bërë që në zonat malore të zbresin edhe në – 8 gradë Celsius, ndërsa maksimumi nuk pritet të shkojë më shumë se 17 gradë Celsius.

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Po ashtu parametri i erës pritet që të jetë probematik këtë javë duke bërë që në det të hapur të shkojë në shpejtësi deri në 100 km/orë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Rriten temperaturat/ Kthesë e befasishme e motit

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat për nesër

Dita nis me kthjellime dhe vranësira të lehta në të gjithë vendin tonë, ku në Luginat e lumenjve do ketë prezencë të dukshme të mjegullës.

Orët e mesditës vijojnë në të njëjtat kushte atmosferike për pjesën më të madhe të vendit vetëm zonën e Alpeve do kenë zhvillim të vranësirave dhe flokë dëbore.

Parashikohet që këto kushte atmosferike të mbeten deri mëngjesin e ditës së martë.

LEXO EDHE:  Moti për sot / Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

LEXO EDHE:  Kapriçot e motit/ Pasditja sjell suprizaSipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes por rritje më të ndjeshme do ketë gjatë mesditës duke luhatur vlerat ditore nga -3°C deri në 15°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi 38 km/h nga drejtimi verilindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Vjen zgjidhja për vartësit e drogës/ Shkencëtarët nisin testimin e vaksinës, për çfarë bëhet fjalë

Publikuar

-

Nga

Shkencëtarët prej shumë vitesh kanë punuar për një “vaksinim” kundër opioideve. Por tani ata më në fund arritën në fazën e testimit të plotë.

Shkencëtarët e Universitetit të Kolumbisë prej disa vitesh po zhvillojnë një vaksinë që mbron nga zhvillimi i varësisë serioze ndaj opioideve.

Parimi i veprimit të ilaçit të tyre nuk është aq i ndërlikuar.

Vaksina parandalon bllokimin e oksikodonit në qendër të trurit që është përgjegjës për kënaqësinë.Si rezultat, një person humbet kuptimin e përdorimit të drogës dhe humbet varësinë prej tyre.

“Ideja e një vaksine është që pas njëfarë kohe pas administrimit, trupi do të fillojë të prodhojë antitrupa ndaj kësaj strukture kimike të veçantë ndaj opioideve. Nëse pacienti merr oksikodon, atëherë antitrupat do të lidhen menjëherë me molekulat e kësaj substance, duke e penguar atë të hyjë në tru”, është shprehur Sandra Comer, Profesor i neuroshkencës në Universitetin e Kolumbisë.

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Aktualisht është duke u testuar te vullnetarët me çrregullime të abuzimit me substancat. Në të ardhmen, ata planifikojnë të zgjerojnë kërkimet e tyre për të përfshirë opioidë të tjerë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rritja e fëmijëve/ Gabimet e prindërve që i bëjnë ata më “egoistë”

Publikuar

-

Nga

Kur bëhet fjalë për rritjen e fëmijëve të suksesshëm, të kujdesshëm dhe të drejtë, gjithçka fillon me familjen. E rëndësishme është që zërat dhe ndjenjat e fëmijëve të jenë përparësi për prindërit.

Studimet tregojnë se në moshën tre vjeçare, fëmijët fillojnë të tregojnë dhembshuri dhe ndjeshmëri të vërtetë dhe janë në gjendje të kuptojnë se ndjenjat dhe përvojat e tyre mund të jenë të ndryshme nga ato të të tjerëve.

Si psikologe prindërimi, Traci Baxley ka treguar disa nga gabimet toksike të prindërimit që ka vënë re që mund t’i bëjnë fëmijët më egoistë dhe të mendojnë se “gjithë bota sillet rreth tyre” ndërsa rriten.

T’i thuash ‘po’ pothuajse çdo gjëje

Studimet tregojnë se fëmijët që rriten me prindër hipervigjilentë, gjë që sjell edhe mendimin e fëmijëve se janë më të mirët dhe qendra e botës, janë më të shqetësuar për veten, tregojnë më pak ndjeshmëri për të tjerët, nuk kanë një etikë të fortë pune dhe mund të sillen sikur rregullat nuk ekzistojnë.

Prandaj fëmijët duhet të dëgjojnë ndonjëherë dhe përgjigje negative.

Dhënia e pasojave për veprimet e gabuara të tyre do të mbështesë aftësinë e tyre për të parë situatat nga këndvështrime të ndryshme.

Dështimi për t’u krijuar situata ku mund të mësojnë

prindërit mund të mendojnë se ata nuk po i kushtojnë vëmendje, por fëmijët vëzhgojnë shumë dhe shohin gjithmonë se si prindërit reagojnë në situata të caktuara.

Edhe fëmijët më të vegjël mund të mësohen me idenë për ta vënë veten në vendin e dikujt tjetër por këtë e mësojnë vetëm duke parë prindërit.

Të mos u tregojnë se çfarë po ndodh në botëNë kohën kur fëmijët janë tetë vjeç, ata janë në gjendje të kuptojnë se ndjenjat e një personi mund të mos bazohen në atë që po ndodh me ta në këtë moment, por përkundrazi mund të jenë një nënprodukt i rrethanave të tyre të përgjithshme të jetës.

LEXO EDHE:  Mbërrin i nxehti afrikan/ Java e ardhshme sjell temperatura përvëluese

LEXO EDHE:  Moti për sot / Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Gjatë kësaj periudhe zhvillimi, fëmijët gjithashtu zhvillojnë një kuptim dhe ndjeshmëri më konkrete për njerëzit. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të flisni me ta për atë që mund të shohin në lajme, dëgjojnë jashtë shtëpisë ose lexojnë në mediat sociale.

Prindërit mund t’i përdorin këto momente për tu treguar fëmijëve se si të tregojnë kujdes të vërtetë, mbështetje ose të flasin për të tjerët.

“Sa më shumë fara dhembshurie të mbillni, aq më shumë fëmijët tuaj do të korrin një jetë shërbimi për të tjerët”.

T’u japësh gjithçka pa u imponuar mirënjohje

Fëmijët mësojnë të jenë mirënjohës kur nuk marrin gjithçka që kërkojnë. Lejojini ata të duan ato gjërat shtesë. Mësojini të thonë “faleminderit” (edhe kur bëhet fjalë për një dhuratë që nuk e duan). Bëjini fëmijët të jenë mirënjohës për çdo person që mundohet tu dhurojnë diçka.

Mos futja e tyre në punë vullnetare

Ne nuk mund të përjetojmë gjithmonë atë që ka kaluar dikush tjetër, por ne mund të lidhemi në një nivel njerëzor përmes vullnetarizmit.

Të bëjë një punë vullnetare, sado e vogël të jetë ajo, është një hap i mirë për të lidhur fëmijën me komunitetin, për t’i treguar se interesi kolektiv është shumë i rëndësishëm.

Një punë vullnetare mund të jetë edhe të ndihmojnë një të moshuar për të zbritur shkallët thjeshtë duke i mbajtur dorën./si

LEXO TE PLOTE