Connect with Us

Rreziku nga varianti i ri i Covid/ Sulçebe: Nuk do të ngelet njeri pa u infektuar, keni vetëm një zgjidhje

Shëndeti

Rreziku nga varianti i ri i Covid/ Sulçebe: Nuk do të ngelet njeri pa u infektuar, keni vetëm një zgjidhje

Publikuar

-

/
Sulçebe: Jemi drejt fundit të epidemisë në Shqipëri

Mjeku i njohur Genc Sulçebe është i ftuar mbrëmjen e sotme në ‘Log’, ku po diskutohet për variantin e ri të Covid-19, Omicron që ka shkaktuar shqetësim të madh te të gjitha vendet, pasi po përhapet me shpejtësi.

Ai u shpreh se rreziku nga varianti i ri ka rrezik të zëvendësojë Deltën, dhe të infektojë potencialisht, nuk do të ngelet njeri pa u infektuar.

Zgjidhja e vetme sipas tij është vaksina.

“Janë variante të pritshme. Mutacioni i ri është i pesti, i cili ka shumë mutacione, mbi 30 ndryshime në strukturën e tij krahasuar me variantin origjinal. Jo vetëm ata që janë me HIV por edhe mangësi të tjera, virusi do kohë të eliminohet, me javë, në organizëm dhe rrit mundësinë të pësojë ndryshime, bëhet më i përshtatshëm dhe shpërndahet në individë të tjerë.

Omicron duket se ka aftësi ngjitëse më të mëdha se Delta. Ka rrezik të përhapet, të zëvendësojë Deltën, dhe të infektojë potencialisht, nuk do të ngelet njeri pa u infektuar. Këtu del puna te vaksina. E vetmja zgjidhje është vaksinimi. Nuk shpëton dot. Tani a do ta marrësh me sëmundje apo vaksinim, zgjidheni vetë” tha Genc Sulçebe./CNA.al

LEXO EDHE:  Covid-19/ Ndërrojnë jetë 3 pacientë në Kosovë

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

MSh publikon shifrat/ Rriten sërish rastet pozitive me Covid 19, asnjë humbje jete  

Publikuar

-

Nga

cna shendet

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e 24 orëve të fundit të situatës epidemiologjike në vend.

Sipas MSH, në 24 orë janë kryer  8,105 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID , 1,781 qytetarë, në këto bashki: 919 në Tiranë, 93 në Durrës, 68 në Shkodër, 60 në Fier, 59 në Vlorë,  55 në Gjirokastër, 41 në Lushnje, 34 në Berat, 32 në Sarandë,  29 në Lezhë, 25 në Mat, 26 në Kamëz, 70 në Elbasan, 17 në Mallakastër, Korçë, Pogradec, 14 në Skrapar, 13 në Krujë, Kavajë, Patos, Divjakë, 11 në Peqin, 10 në Vorë, Gramsh, Librazhd, 9 në Tepelenë, 8 në Përmet, Kolonjë, Dimal, 7 në Kurbin, 6 në Tropojë,  Kuçovë, 5 në Malësi e Madhe, Himarë, Memaliaj, 4 në Pukë, Shijak, Delvinë, Konispol, 3 në Fushë Arrëz, Devoll, Belsh, 2 në Vau i Dejës, Kukës, Has, Mirditë, Klos, Rroskovec, Selenicë, Dropull, Këlcyrë, 1 në Dibër, Cërrik.

Janë 10,789 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

LEXO EDHE:  Bie ndjeshëm numri i të infektuarve/ Dy viktima në 24 orë

LEXO EDHE:  Mjeku Beltoja: S’ka të dhëna shkencore për rrezikshmërinë e Omicron

Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 111 pacientë, nga të cilët 12 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit nuk ka humbje jete me SARS-COV2 pozitiv. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 278 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 202,664 që nga fillimi i epidemisë.

 

Statistika (07 Janar 2022)

Raste të reja ditore         1,781

Të shëruar në 24 orë       278

Të shtruar në spitale       111

Humbje jete në 24 orë    0

Testime ditore                 8,105

 

Testime totale              1,516,613

Raste pozitive                 216,686

Raste të shëruara           202,664

Raste Aktive                      10,789Humbje jete                         3,233

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 

Tiranë           5,155

Fier                 1009

Durrës             914

Elbasan           757

Shkodër          690

Vlorë                688

Berat               380

Gjirokastër     392

Lezhë              308

Korçë               261

Dibër                145

Kukës               90

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Omicron” në Shqipëri/ Epidemiologu ngre alarmin: Do të kemi rritje të numrit të infektuarve

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktuale

Festat e fundvitit duket se kanë lënë edhe pasoja, padsi është vënë re një rritje e numrit të përsonave të infektuar me Covid.

 

 

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, thekson se Shqipëria sapo e ka nisur përballjen me valën e re të koronavirusit e cila sipas tij, do të vijojë përgjatë gjithë muajit janar.

 “Nga ky moment deri nga fundi i janarit në do të kemi rritje rastesh dhe humbjet e jetës do të reflektohen disa ditë më vonë. Pra, me Deltën ishte 10 ditë – 2 javë ndërsa me Omicronin mund të jetë 5 deri 10 ditë. Do të shohim nëse do të ketë efekt spitalor”, deklaroi Alimehmeti në një dalje për mediat.

LEXO EDHE:  Mjeku Beltoja: S’ka të dhëna shkencore për rrezikshmërinë e Omicron

LEXO EDHE:  Tre mundësi/ Pse COVID-19 ka të ngjarë të qëndrojë me ne për një kohë të gjatë

 

Megjithatë duke iu referuar studimeve nga shtete të ndryshme Alimehmeti thotë se Omicron është një variant më i butë sesa delta, e më një risk me të ulët për fatalitet.

 

“Risku për t’u shtruar në spital është rreth 80% më i ulët sesa me Deltën, Në Skoci dhe në Angli u konfirmua një shifër rreth 67% dhe e njëjta nga Kanadaja. Kjo ka të bëjë me individin. Indikatori spitalor është i rëndësishëm, megjithatë deri tani nuk ka sinjale të forta risku”, tha Alimehmeti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Epidemilogia franceze: Harrojeni imunitetin e tufës, duhen shtuar testimet

Publikuar

-

Nga

Të mërkurën, më 5 janar, Franca regjistroi një rekord prej më shumë se 332,000 raste të reja infektimesh me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit, dhe 246 vdekje. Varianti Omicron, mjaft infektiv, fajësohet për numrin e madh të rasteve në të gjithë botën. Epidemiologia franceze Catherinë Hill thotë se imuniteti i tufës është ende teori, ndërsa varianti Omicron ka bërë që njerëzit të jenë tejet të rrezikur nga përhapja e tij.

 

Mes shtimit të infektimeve nga varianti Omicron, ekspertja franceze e mjekësisë, Catherine Hill, thotë se imuniteti i tufës është ende një teori.

 

“Vaksinimi nuk mbron nga mos-infektimi. Pra, nuk mund ta llogarisim imunitetin e fituar përmes vaksinimit, sepse varianti Omicron depërton. Për momentin le të harrojmë imunitetin e tufës”, thotë ekspertja Hill.

 

Të enjten, parlamenti francez miratoi planet e presidentit Emmanuel Macron për pasaportën e vaksinimit, për të ndihmuar në frenimin e përhapjes së variantit Omicron. Epidemiologia Hill shpreh rezervat e saj.

 

“Pasaporta e vaksinimit është mjet për të nxitur vaksinimin e njerëzve që nuk e kanë bërë atë. Nuk mendoj se kjo do të funksionojë, sepse situata është mjaft e tensionuar”.

LEXO EDHE:  Vala e dimrit me infeksione/ Alimehmeti, sugjeron një linjë të dytë mbrojtëse për të pavaksinuarit

LEXO EDHE:  Maqedonia e Veriut nuk gjen qetësi/ 7 viktima dhe 115 të infektuar me Covid në 24 orë 

Ekspertja rekomandon testime të shpeshta dhe më strategjike në shkolla, shtëpi të kujdesit shëndetësor dhe zyra, dhe të mos lihet testimi në dëshirën e vetë njerëzve.

 

“Duhet të kemi një strategji për të gjetur dhe izoluar njerëzit që janë të infektuar. Që nga fillimi testimi është kryer në mënyrë tejet të paorganizuar”, thotë specialistja.

 

Gjatë një përshendetje me rastin e vitit të ri, Presidenti Macron tha se ndoshta 2022 do të shënojë fundin e pandemisë. Specialistja Hill shprehet me skepticizëm ndërsa thotë se nuk mund të parashikohet fundi i pandemisë.

 

“Ne e lamë virusin që të qarkullonte në mbarë botën. Nëse vërtet duam të kontrollojmë pandeminë, do të duhet të ndihmojmë vendet e Afrikës që kanë popullsitë e tyre të pavaksinuara, ku virusi po përhapet gjerësisht. Nuk do të kemi një fund të pandemisë”, thotë mjekja franceze Catherine Hill./VOA

LEXO TE PLOTE