Connect with Us

Pse duhet të ndërroni patjetër rrobat pasi ktheheni nga puna?

Life Style

Pse duhet të ndërroni patjetër rrobat pasi ktheheni nga puna?

Publikuar

-

/

Kur më në fund kthehesh në shtëpi pas një dite të ngarkuar në punë, shpesh je aq i rraskapitur sa thjesht nuk ke energji për të ndërruar as rrobat. Por rezulton se ky zakon nuk është edhe aq i padëmshëm në fund të fundit, dhe përfundimisht mund të prishë shëndetin dhe pamjen tuaj.

Nuk bën mirë për venat tuaja.

Xhinset tuaja të preferuara të ngushta me siguri mund t’ju bëjnë të dukeni mahnitëse, por nëse nuk i hiqni ato kur të ktheheni në shtëpi, nuk do t’i bëjnë asnjë favor shëndetit tuaj. Rrobat që veshim kur dalim janë shumë më të ngushta se ato të rehatshme në shtëpi dhe mund të ndikojnë negativisht në qarkullimin tuaj të gjakut. Veshjet kufizuese mund të ngadalësojnë rrjedhën e gjakut dhe nëse i vishni vazhdimisht mund të dëmtojnë venat tuaja.

Ju mund të sillni baktere në shtëpinë tuaj.

Ndonëse nuk mund të sëmureni thjesht duke qëndruar me të njëjtat rroba gjatë gjithë ditës, ekziston ende mundësia që të sillni mikrobe në shtëpinë tuaj që mund të shkaktojnë infeksione të ndryshme. Disa nga këto baktere përfshijnë Acinetobacter që shkakton infeksione të frymëmarrjes dhe Staphylococcus aureus që mund të shkaktojë inflamacion në pjesë të ndryshme të trupit dhe që është rezistent ndaj shumë ilaçeve.

LEXO EDHE:  Cilat janë rroba banjet më “cool” dhe që duhet t’i veshim këtë verë?

Mund të shkaktojë puçrra në trup.

Nëse keni puçrra të bezdisshme në shpatulla ose në shpinë, mund të dëshironi të shikoni më nga afër mënyrën e veshjes. Ndërsa rrobat e bëra nga pëlhura sintetike mund të duken tërheqëse, ato nuk e lejojnë lëkurën tuaj të marrë frymë dhe bllokojnë nxehtësinë kundër trupit, duke shkaktuar këputje.

Një arsye tjetër për puçrrat në qafë ose gjoks mund të jetë zakoni juaj për të qëndruar merrobat e palestrës pasi të ktheheni në shtëpi. Veshjet atletike janë të dizajnuara për t’ju bërë të ndiheni mirë gjatë stërvitjes, por nëse nuk i hiqni pas përfundimit të seancës së palestrës, mund të çojë në bllokimin e poreve dhe pikat e zeza.

Mund të çojë në probleme me stomakun.

Rrobat e ngushta që shtyjnë në belin tuaj mund të shkaktojnë probleme shëndetësore që shkojnë shumë përtej shqetësimit. Rrobat që bëjnë presion në bark mund të shkaktojnë probleme të ndryshme të tretjes, duke përfshirë refluksin e acidit, një nga ankesat më të zakonshme të zorrëve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Dagz eleminohet nga shtëpia e Big Brother Vip/ Einxhel nuk ndal lotët, përqafon jastëkun e të dashurit

Publikuar

-

Nga

cna showbiz

Dj Dagz ka qenë i eleminuari i radhës nga shtëpia e Big Brother Vip së bashku me Xheisarën.

Pas një nominimi zinxhir, në një përballje me partneren e tij Einxhel, publiku vendosi të nxirrte nga shtëpia Dagzin.

Dalja e tij nuk u prit aspak mirë nga Einxhel, e cila shpërtheu në të qara, dhe ia plasi në sy Beatrix dhe Donaldit faktin që ata nuk zgjodhën të shpëtonin Dagzin.

LEXO EDHE:  Puna, dashuria dhe financat/ Horoskopi javor, 25-31 Janar 2021

LEXO EDHE:  Stili i viteve ‘90/ Veshjet që të famshmit i rikthyen sërish dhe shkëlqyen

Edhe sot dita për Einxhel ka nisur me lot në sy dhe duke përqafuar jashtëkun e partnerit të saj Dagz, mungesën e të cilit po e ndjen shumë./ CNA.al

  

View this post on Instagram

 

A post shared by Big Brother Alb VIP Edition (@bigbrotheralb_vip)

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Ti ishe ajo që the se do dal po iku Dagz”?/ Einxhel i mbyll gojën Trixës

Publikuar

-

Nga

cna lajme show

Pas mbylljes së spektaklit live, Einxhel nuk pushonte dot së qari për daljen e Dj Dagz.

Beniada i qëndroi gjatë gjithë kohës afër duke u munduar ta qetësonte, por Einxhel u shpreh se është shumë e mërzitur me Trixën dhe Donaldin që nuk e shpëtuan, ata ishin shokët e tij.

Edhe Trixa u afrua te Einxhel në oborr, por fjalët e saj e stopuan menjëherë.

“Ti ishe ajo që the se do dal po doli Dagz”? i tha Einxhel, Trixës.

LEXO EDHE:  Kate Middleton tregon si të visheni në festat e fundvitit/ Kombinimet më perfekte

LEXO EDHE:  Cilat janë rroba banjet më “cool” dhe që duhet t’i veshim këtë verë?“O jeta, po ti e di sa e dua Dagzin…”, u shpreh Trixa.

 “Ik, në qoftë se nuk do të dëgjosh ndonjë gjë që nuk nuk do të pëlqejë”, ia preu Einxhel.

“Pasha kryt e mamit, mos e merr kështu”,  vazhdoi Trixa.

“Si do ti që ta marr, e kryet detyrën me larjen e ndërgjegjes për sonte? Bravo ju qoftë”, ishin fjalët e Einxhel e cila nuk pushonte së qari./lajmetshqip24

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Donaldi hakmerret ndaj Einxhel/ E godet tek Dagz

Publikuar

-

Nga

cna lajme show

Duke qenë se Beatrix Ramosaj e ka kryer me sukses misionin e fshehtë që i kishte dhënë “Vëllai i Madh”, ajo kishte një detyrë mjaft të rëndësishme për nominimet.

Këngëtarja nisi një zinxhir shpëtim dhe dy të fundit që do ngelnin do dilnin menjëherë në televotim. E ishin pikërisht Dj Dagz dhe Einxhel, dy banorët që nuk u shpëtuan.

Dhe nga ky televotim u eliminua Arbëri, i cili la përfundimisht shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Beatrix nuk është ndjerë mirë nga ky fakt dhe është ndjerë fajtore.Nga ana tjetër, Donaldi ka zbuluar se pse nuk ka shpëtuar mikun e tij, pasi e dinte se do të shpëtonte Einxhel.

LEXO EDHE:  Puna, dashuria dhe financat/ Horoskopi javor, 25-31 Janar 2021

LEXO EDHE:  Foto/"Madamë" Kryemadhi, si ka ndryshuar në vite

“Tani të jem i drejtë, ta them tamam, kupton? Kur ka qenë herë të tjera unë e kam zgjedhur, PM dhe Dagz i kam zgjedhur gjithmonë. Po nuk ka se si kërkon Einxhel llogari se pse nuk shpëtuam Dagz. Sepse unë prej saj nuk e kam zgjedhur. Kaq. Plus thashë të dalë sërish Tani në nominim, pse? Dagz ishte çun fantastik, por kur bëja debat me Einxhel ai ndërhynte, e ndjeja veten në siklet. Mundohesha të ruaja marrëdhënien”, thotë Donaldi teksa bisedonte me Beatrix./Shqip

LEXO TE PLOTE