Connect with Us

Masat anti-Covid/ Njihuni me rregullat e udhëtimit për në Angli

Aktualitet

Masat anti-Covid/ Njihuni me rregullat e udhëtimit për në Angli

Publikuar

-

/
cna lajme aktualitet

Ambasada Britanike ka përditësuar rregullat e udhëtimit për në Mbretërinë e Bashkuar do të ndryshojnë duke filluar nga ora 04.00 e ditës së martë 30 nëntor.

Të gjithë personat që hyjnë në Britani, përfshirë ata nga Shqipëria, do të duhet të kryejnë një test PCR atë ditë ose përpara ditës së dytë dhe të izolohen derisa të marrin një rezultat negativ.

 Çfarë duhet të bëni nëse mbërrini në Angli pas orës 4 të mëngjesit të 30 nëntorit

LEXO EDHE:  Referendumi britanik do të përcaktojë fatin e Bashkimit Europian

Nëse jeni plotësisht i vaksinuar dhe mbërrini në Angli pas orës 4 të mëngjesit të së martës 30 nëntor, ju:

  • duhet të izolohen
  • bëni një test PCR përpara fundit të ditës 2 pas mbërritjes (testet e rrjedhës anësore nuk do të pranohen)
  • mund të largohet nga vetëizolimi nëse rezultati i testit PCR është negativ/CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Bashën “s’ e mban vendi” para protestës: Boll është boll!

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Kryetari i shkarkuar i PD, Lulzim Basha ka dalë sot në një deklaratë për mediat, një ditë para protestës së thirrur nga ish kryeministri Sali Berisha.

 

Basha e cilësoi këtë si një protestë kundër demokratëve dhe SHBA.
Në një dalje publike për mediat ai theksoi se Berisha ka mashtruqar shqiptarët  pas shpalljes së tij “non grata” nga SHBA.
“Protesta e thirrur nga Sali Berisha është protëstë kundër demokratëve dhe kundër SHA. Ka një pikë ku boll është boll.Unë dua tu drejtohem sot të gjithë demokratëve, e sidomos atyre që kanë dashur me sinqeritet thirjen e një Kuvendi të jashtëzakonshëm të Partisë Demokratike, të cilin Kryesia e PD-së e thirri në datë 18 dhjetor edhe në reflektim të kerkesave të tyre.

LEXO EDHE:  Sulmi kimik ndaj civilëve/ SHBA, Britania dhe Franca bombardojnë me raketa Sirinë

LEXO EDHE:  Referendumi britanik do të përcaktojë fatin e Bashkimit Europian

Pa dashur të përsëris çfarë kam thënë disa herë rreth përpjekjeve të mia për të gjetur bashkë me Sali Berishën zgjidhjen me të mire për PD në  radhë të parë, por në  bindjen time edhe për atë vetë, përpjekje që rezultuan të pasuksesshme, e  ndjej si detyrim politik  e njerëzor tju them:

-Sali Berisha ju ka mashtruar kur në nisje të lëvizjes së tij për të marrë e shndërruar Partinë Demokratike në bunker antiamerikan pas shpalljes së  tij non grata, ju tha se unë kam shkelur statutin sepse nuk e kam votuar në Kryesi dhe në Këshillin Kombëtar vendimin e pezullimit të tij”, tha Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Protesta e demokratëve/ Gaz Bardhi i përgatitur për gjakderdhje

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Nesër mbahet protesta e radhës e thirrur nga ish kryeministri Sali Berisha. Ndonëse nga organizatorët është lajmëruar se do jetë një protestë paqësore, Basha dhe Bardhi kanë nisur “përforcimet”.

Përveç bunkerizimit të PD, brenda selisë është edhe një grup paramilitar që mesa duket e ka ngritur Gaz Bardhi.

Të njëjtën gjë bëri edhe në Elbasan për zgjedhjet e 25 prillit ku ngriti një grup paramilitar gjë që shkaktoi edhe një viktimë, Pjerin Xhuvani.

Në një deklaratë për media Bardhi tha se jemi të pergatitur për çdo gjë.

PD ka marrë çdo masë teknike organizative për të shmangur çmendurinë në të cilën ka arritur Sali Berisha për të përplasur demokratët me demokratët.

Është përgjegjësia jonë të mbrojmë demokratët, që kjo seli mos kthehet në një arenë ku përplasen demokratët me demokratër për t’u bërë dhurata më e çmuar e Ramës.

Ky është qëllim i protestës që ka thirrur nesër Sali Berisha e përgjegjësia jonë është të bëjmë maksimumin që kjo të mos ndodhë.Sali Berisha kërkon siç thonë njerëzit e tij nesër gjakderdhje në selinë qendrore të PD-së.”, tha Bardhi.

LEXO EDHE:  Sulmi kimik ndaj civilëve/ SHBA, Britania dhe Franca bombardojnë me raketa Sirinë

LEXO EDHE:  ‘I përmbys gjithë rregullat e lojës”/ Meta: Rama i tmerruar nga Berisha

Mesa duket skenarin me gjakderdhje do ta përdorë Bardhi, ku deklaron se do te jetë i përgatitur për çdo gjë dhe do të marrë masa./CNA.al

Vrasja e Pjerin Xhuvanit/ Kur do të thirret Gazment Bardhi në ProkuroriKris arma në Elbasan/ Vritet një person

Vrasja e Xhuvanit si hije mbi votuesit në lagjen 5 Maji të Elbasanit

Vrasja e Pjerin Xhuvanit/ Prokuroria kërkon arrest me burg për të akuzuarit

Vrasja e Pjerin Xhuvanit në Elbasan/ Arbër Paplekaj mbetet në burg, lirohen 10 të akuzuar të tjerë

Bardhi mohon skandalin në PD/ Kërkon të gënjejë publikisht

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Omicron” në Shqipëri/ Epidemiologu ngre alarmin: Do të kemi rritje të numrit të infektuarve

Publikuar

-

Nga

cna lajme aktuale

Festat e fundvitit duket se kanë lënë edhe pasoja, padsi është vënë re një rritje e numrit të përsonave të infektuar me Covid.

 

 

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, thekson se Shqipëria sapo e ka nisur përballjen me valën e re të koronavirusit e cila sipas tij, do të vijojë përgjatë gjithë muajit janar.

 “Nga ky moment deri nga fundi i janarit në do të kemi rritje rastesh dhe humbjet e jetës do të reflektohen disa ditë më vonë. Pra, me Deltën ishte 10 ditë – 2 javë ndërsa me Omicronin mund të jetë 5 deri 10 ditë. Do të shohim nëse do të ketë efekt spitalor”, deklaroi Alimehmeti në një dalje për mediat.

LEXO EDHE:  Referendumi britanik do të përcaktojë fatin e Bashkimit Europian

LEXO EDHE:  Pas Boris Johnson, koronavirusi prek edhe ministrin e Shëndetësisë

 

Megjithatë duke iu referuar studimeve nga shtete të ndryshme Alimehmeti thotë se Omicron është një variant më i butë sesa delta, e më një risk me të ulët për fatalitet.

 

“Risku për t’u shtruar në spital është rreth 80% më i ulët sesa me Deltën, Në Skoci dhe në Angli u konfirmua një shifër rreth 67% dhe e njëjta nga Kanadaja. Kjo ka të bëjë me individin. Indikatori spitalor është i rëndësishëm, megjithatë deri tani nuk ka sinjale të forta risku”, tha Alimehmeti./CNA.al

LEXO TE PLOTE