Connect with Us

Leku zhvlerësohet, euro bie pikiatë/ Kursi i këmbimit, 29 Nëntor 2021

Ekonomi

Leku zhvlerësohet, euro bie pikiatë/ Kursi i këmbimit, 29 Nëntor 2021

Publikuar

-

/
cna lajme ekonomi

Dollari amerikan blihet me 105.3 Lekë dhe shitet me 111.3 Lekë.

Euro blihet me 119.1 Lekë dhe shitet me 124.1 Lekë.

Paundi britanik blihet me 141.5 Lekë dhe shitet me 146.5 Lekë.

Franga zviceriane blihet me 114 Lekë dhe shitet me 119 Lekë.

Dollari kanadez blihet me 82.5 Lekë dhe shitet me 87.5 Lekë.

LEXO EDHE:  Të hënën në serialin “Kudo bashkë”/ Demir përfundon në spital

Më poshtë po sjellim të dhënat e këmbimi valutor, sipas Credins Bank./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Sa këmbehen sot Euro, Dollari dhe Paundi?/ Këmbimi valutor, 27 janar 2022

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Sipas Credins Bank, Dollari amerikan sot blihet me 104.3 Lekë dhe shitet me 110.3 lekë.

Euro blihet me 119.3 Lekë dhe shitet me 124.3 Lekë.

Paundi britanik blihet me 142.1 Lekë dhe shitet me 147.1 Lekë.Franga zviceriane blihet me 114.9 Lekë dhe shitet me 119.9 lekë.

LEXO EDHE:  E hëna superbombë/Çfarë pritet të ndodhë sot

Dollari kanadez blihet me 82.4 Lekë dhe shitet me 87.4 Lekë.

LEXO EDHE:  Këmbimi valutor/ Ja me sa shiten dhe blihen sot monedhat

Më poshtë po sjellim edhe monedhat e tjera, me sa këmbehen sot në tregun valutor./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

25 markat më të vlerësuara në botë për vitin 2022/ Ja kush e mban “fronin”

Publikuar

-

Nga

Sapo është publikuar lista me 25 markat më të vlerësuara në botë, në të cilën përshihen 9 brande amerikane, 11 brande kineze, dy gjermane, një britanike, një koreane dhe një japoneze.

Brandi më i vlerësuar ka rezultuar Apple. Apple mban vendin e parë si një nga markat me vlerësimin rekord. Kompania ka patur një rritje me 35%, me vlerën që arrin deri në 355.1 miliardë dollar, e cila është vlera më e lartë e regjistruar ndonjëherë.

Pas Apple, Amazon dhe Google janë në nivele të larta dhe në rritje, duke u renditur përkatësisht Amazon në vendin e dytë dhe Google në vendin e tretë si markat më të vlerësuara në botë.

Amazon është rritur me 38 %, dhe kap vlerën e 350.3 miliardë. Amazon ndiqet nga Google, e cila ka patur një rritje me 38% dhe kap vlerën e 263.4 miliardë dollarë.

Pas tyre vjen Microsoft dhe Walmart. Microsoft ka një rritje me 31% dhe kap vlerën e 184.2 miliardë dollarë, ndërsa Walmart ka një rritje me 20 % dhe kap vlerën e 111.9 miliardë dollarë.

Samsung renditet në vendin e gjashtë me një rritje 6% dhe vlerë prej 107.3 miliardë.

LEXO EDHE:  Euro, Dollari, Paundi bien brenda 24 orëve/ Njihuni me kursin e këmbimit, 20 Tetor 2021

LEXO EDHE:  Euro, Dollari, Paundi bien brenda 24 orëve/ Njihuni me kursin e këmbimit, 20 Tetor 2021Pas tij vjen Facebook me një rritje 24 % dhe kap vlerën e 101.2 miliardë dollarë.

Më pas vijnë dy brande kineze, ICBC me një rritje prej 3% dhe me vlerë 75.1 miliaardë dollarë, dhe ndiqet nga Huawei, me 25% rritje dhe me vlerë 71.2 miliardë dollarë.

E 10 renditet një brand amerikan Verizon, me një rritje 1% dhe vlerë 69.6 miliardë dollarë.

Në vendin e 11 renditet China Construction bank me një rritje 10 % dhe kap vlerën e 65.5 miliardë dollarësh. Ne vëndin e 12, është marka e makinave Toyota që ka një rritje me 8% dhe kap vlerën e 64.3 miliardë dollarë.

Në këtë listë përfshihen edhe dy marka gjermane,  Mercedes-Benz dhe Deutsche Telekom shkojnë ballë për ballë për vlerën më të lartë të markës. Me një vlerë prej 60.8 miliardë dollarësh, Mercedes-Benz është sërish marka më e vlefshme në Evropë, e ndjekur nga afër nga Deutsche Telekom, me 60.2 miliardë dollarë.

Gjithashtu edhe Tik Tok, brandi kinez, ka një rritje me 215% dhe kap vlerën e 59 miliardë dollarësh./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Të larguarit nga Shqipëria/ Shifër rekord përgjatë vitit 2021

Publikuar

-

Nga

Udhëtonte drejt Turqisë me 20 mijë euro/ Kapet gruaja në Rinas

Numri i shtetasve shqiptarë dhe të huaj që kanë hyrë në territorin shqiptar, në muajin Dhjetor 2021, është 667.432 dhe krahasuar me Dhjetor 2020, ky tregues rezulton me rritje 50,7 %.

Në Dhjetor 2021, numri i shtetasve të huaj që kanë hyrë në territorin shqiptar është 267.409, krahasuar me Dhjetor 2020, ky numër është rritur me 47,9 %.

Numri i shtetasve të huaj të hyrë në Shqipëri gjatë vitit 2021 është 5.688.649, duke u rritur me 2,1 herë, në krahasim me vitin 2020.

Numri i shtetasve shqiptarë të dalë nga Shqipëria në vitin 2021, është 4.190.786, duke u rritur 44,2 %, krahasuar me vitin e mëparshëm.

LEXO EDHE:  Euro, Dollari, Paundi bien brenda 24 orëve/ Njihuni me kursin e këmbimit, 20 Tetor 2021

LEXO EDHE:  Horoskopi për ditën e sotme, 29 nëntor 2021Gjatë vitit 2021, nga vendet që kanë hyrjet më të larta të shtetasve në Shqipëri, Polonia ka pasur rritjen më të madhe me 4,6 herë, Spanja me 4,5 herë dhe SHBA me 3,9 herë, krahasuar me vitin 2020.

Daljet e shtetasve shqiptarë nga territori i Shqipërisë gjatë muajit Dhjetor 2021 janë 342.909. Krahasuar me Dhjetor 2020, ky numër është rritur 59,0 %.

Daljet e shtetasve të huaj nga territori i Shqipërisë gjatë muajit Dhjetor 2021, janë 279.987. Krahasuar me Dhjetor 2020, ky numër është rritur 79,5 %./CNA.al

LEXO TE PLOTE