Connect with Us

Demokratët paralajmërojnë Bashën/ “Do na njohësh në 11 Dhjetor”

Politikë

Demokratët paralajmërojnë Bashën/ “Do na njohësh në 11 Dhjetor”

Publikuar

-

/

Sekretari Organizativ i Partisë Demokratike në Degën Nr.6, Florin Kurmekaj ka kritikuar me tone të ashpra kreun e PD, Basha, duke e cilësuar si armikun e partisë.

Ai thekson se Basha partinë e përdor për hesape të tjera dhe jo për demokratët dhe se 11 Dhjetori do të jetë dita kur do t’i bëjnë ballë.

 “Miq të dashur!

Nuk e kisha menduar ndonjëherë se armikun mund ta kisha në krah, por ja që ish-kryetari ynë, po na bën të shohim dhe të paimagjinueshmen.

Pasi në vrau shpresën se mund të vinim në pushtet, tani Lulzim Basha luftën që duhet ta kishte bërë me Edi Ramën ndër vite, në mënyrë tinëzare po e bën me demokratët tani. Që kur Lulzim Basha ka ardhur në krye të PD-së, më shumë kam fjetur në selinë e PD në Kombinat sesa në shtëpinë time.

E kam mbështetur në çdo zgjedhje, e kam thithur gazlotësjesëll pafund, vetëm e vetëm që PD të vinte në pushtet. Sa njerëz kam mbledhur për t’i çuar në protestë për të ndjekur Lulzim Bashën, se na premtonte se do të rrëzonte Ramën.

Sa herë jemi kthyer të zhgënjyer në shtëpi, se Rama nuk u rrëzua edhe këtë herë. E prapë e kemi ndjekur nga pas, e prapë jemi zhgënjyer. Kam ndenjur pa bukë dhe ujë si komisioner në zgjedhje, dhe cfarë merr në fund? Ofendim, zhgënjim, mosmirënjohje!

Kryetari i pa parti doli të enjten e tha se nuk më njihte mua, se ne nuk ishim delegate, se ne nuk ishim të degës së Kombinatit. Po zoti, Basha, ke të drejtë.

Nuk na njeh. Se t’i partinë e ke part-time. E mban për hesape të tjera dhe jo për demokratët. S’ka gjë zoti Basha. Do na njohësh të gjithëve me 11 dhjetor. Koha është e demokratëve”, shkruan Kurmekaj në rrjetin social facebook./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Basha ka shtuar me mijëra kundërshtarë”/ Grupimi “Dhjetor 90”: Do qëndrojmë në sheshe, liria nuk vjen nga bunkeri

Publikuar

-

Nga

Grupimi “Dhjetor 90”  ka komentuar situatën e rëndë që u krijua në PD, ku pas bunkerizimit të selisë, Basha dhunoi demokratët.

Në një deklaratë, thuhet se Basha me veprimet e tij tashmë ka shtuar me mijëra kundërshtarë ndaj vetes së tij, ndërsa i ka bërë thirrje se nuk ka për të ndodhur më që ta mbrojë Edi Rama bashkë me policinë e tij, siç ndodhi dje.

Grupini “Dhjetor 90” thekson më tej se do të vazhdojnë të qëndrojnë nëpër sheshe sepse e kanë bindje që liria dhe demokracia vijnë nga sheshet dhe jo nga bunkerat.

Deklarata e plotë:

Liria dhe demokracia fitohen dhe mbrohen vetëm nëpër sheshe, ky konstatim na vjen nga historia.

Nëpër bunkere mbrohet krimi dhe fshihen diktatorët.

Ne anëtarët e Grupimit “Dhjetor 90” si një bashkësi idealistësh i përkasim atij grupi që lirinë dhe demokracinë e kërkojmë dhe e fitojmë nëpër sheshe.

Këtë përvoj për të parën herë e kemi krijuar në Dhjetor të vitit 90, kur nga Sheshi Demokracia në Qyteti Studenti e nisëm betejën për  shëmbjen e diktaturës komuniste.

Këtë përvoj e kemi konsoliduar ndër vite dhe e kemi shndërruar në bindje.

Demokracia dhe liria nuk mund të ngujohen nëpër seli partish dhe aq më pak në bunker të blinduar.

Me vullnetin pozitiv u munduam dhe bëmë cdo përpjekje deri në fund që të shtrinim urat e dialogut me Lulzim Bashën dhe grupin e tij të bunkerit, duke përdorur fjalën dhe çdo lidhje njerezore, por nga bunkeri morëm përgjigjen e ftohtë: s’ka bisedime me shumicen e demokratëve.

S’kërkuam asgjë më shumë veç asaj që e kemi bërë publike në letrën që u detyruam ta publikojmë  rreth orës 17.00 në datën 7 Janar 2022 kur ndeshëm me jo-në e tij të prerë.

Në atë letër dhe në tentativat tona për dialog nënvizohej:

1-Hapi dyert e selisë së PDSH-s.

2-Hiqi bravat nga zyrat e atyre që janë kundërshtarët tuaj të përkohshmë në PDSH.

3-Ulu në bisedime me Grupin për Rithemelimin e PDSH-s

Kaq… asgjë më shumë, por në nuk e dinim dhe nuk e besonim që ai kishte plane djallëzore, plane kriminale.

Ne si idealist nuk e besonim se pengmarrja kishte shkuar deri në përmasat e prodhimit të një krimi nazist që do ti çonte ciftin Basha-Bardhi të përdornin gazin mbytës kundër demokratëve që donin të vizitonin shtëpinë e tyre.Ne nuk e besonim që ata të dy dhe 20-30 përsona të tjerë rreth tyre kishin ndërtuar bunker në selinë e demokratëve njëlloj si Hitleri, si Sadam Hyseini apo Gedafi.

LEXO EDHE:  Politikë e re me ide të vjetra/ Luli i vjedh sloganin Berishës

LEXO EDHE:  Dy standartet e Lulit/ “Një të “nënës, e një të njerkës”

Ngjarjet e djeshme në Selinë e demokratëve  ku drejtuesit dhe anëtarët e grupimit tonë morën pjesë masive na trishtuan pa masë, përvec trishtimit  na sollën në mendje Ramiz Alinë, Spiro Kolekën, Xhelil Gjonin dhe Hekuran Isain.

Vecse dhuna, egërsia dhe intoleranca e treguar dje ndaj demokratëve ishte më monstruoze, më e ligë dhe më bizare se ajo e Ramiz Alisë dhe Hekuran Isait në Dhjetor të vitit 1990.

Ramiz Alia e pranoj dialogun, Lulzim Basha jo.

Hekuran Isai ushtroj dhunë me shkopinjë gome, por jo me gaz vdekjeprurës.

Po në i kujtojmë Lulzim Bashës i cili fshihet pas kostumit dhe kollares njëlloj si Bashar Al-Assad-i i cili ka vite që vret dhe e nxjerr jashtë atdheut popullin e tij.

I cili fshihet pas flamurit amerikan njëlloj si Sadam Hyseini për vite e dekada.

I cili është fshehur pas dogmave, lidhjeve mafioze dhe korruptive që i ka siguruar regjimi i Edi Ramës.

Që qysh dje me veprimet tua naziste ke dalë lakuriq bashkë me Bardhin dhe 20-30 eksponent të krimit ordiner që kishin afruar shërbimet e tyre në mbrojtje të sektit tënd.

Lulzim Basha që dje i ka siguruar vetës së tij fundin e turpshëm të diktatorucëve akoma po e shijuar karrigen aq shumë të dëshiruar prej tij të cilën s’do të mund ta ëndërroj më kurrë .

Ti vet e fute vetën në bunker o mjeran.

Ti mendon që prapë do të mbrojë Edi Rama dhe policia e tij por kjo s’do të mund të ndodhë më kurrë, sepse jashtë bunkerit  tënd të zi me veprimet tua dhe të sektit tënd përvers që dje i ke shtuar qindra e mijëra kundërshtarë të rinjë që deri dje i ke mashtruar me kostumin dhe kollaren tëndë të ngjashme me atë të Bashar Al-Asadit.

Erdhe në politik nga dritarja por me veprimet tua me çka po duket do të dalësh si një re tymi e zezë nga oxhaku i bunkerit që e ndërtove me duart e tua.

Kur të ndodhë kjo së afërmi s’kanë për të mëshiruar as vajzat tua dhe aq më pak kunati që do të jetë arratisur në ndonjë vend ekzotik duke prishur paratë e përfituara nga korrupsioni dhe trafiku i favorizuar prej statusit tënd si ministër i plotëfuqishëm, si kryebashkjak dhe si kryetar i opozitës së lëshuar me qira të kreu i mazhorancës.

Ne do të vazhdojmë të qëndrojmë nëpër sheshe sepse e kemi bindje që liria dhe demokracia vijnë nga sheshet dhe jo nga bunkerat.

Kryetari

Bislim AHMETAJ/E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘CO’ ka pasoja vdekjeprurëse/ Manjani nxjerr zbuluar Bashën: Shko e firmose vetë arrestin tani

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryetari i shkarkuar Lulzim Basha doli në media ku tha se për të larguar protestuesit që po tentonin të hynin brenda selisë ishte përdorur fikëse zjarri dhe jo gaz lotsjellës.

Lidhur me këto deklarata ka reaguar dhe ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, i cili zbulon se fikëset e zjarrit përbëhen nga monoksidi i karbonit, një substancë vdekjeprurëse.

Sipas tij, për këtë vepër Basha duhet të shkonte vetë në prokurori.

“Për fat të mirë janë hajvanë dhe në përpjekje për të mbuluar mutin me shurrë, thonë në kor se banditët nga brenda PD nuk hodhën gaz lotsjellës, por hodhën gazin dhe pluhurin e bombulave të fikjes së zjarrit.

Po mirë more kriminelë që vetëdenoncoheni, a e dini se nga bombulat e fikjes së zjarrit del moniksid carboni (co)?! Përveç pluhurit toksik që ka qëllim bukosjen e zjarrit për të mos marrë oksigjen…
A e dini more trutharë se CO është gaz helmues me pasoja vdekjeprurëse?LEXO EDHE:  Dy standartet e Lulit/ “Një të “nënës, e një të njerkës”

LEXO EDHE:  “PD të kthehet me këmbë në tokë”/ Rama thirrje Bashës

Po ajo lëndë në ato bombula është ndërtuar kimikisht që të fikë zjarrin dhe në mushkërinë e njeriut ajo bën kërdinë, more që kërdia u ngrëntë!

Gazin lotsjellsës është ta pish për qejf, përpara monoksidit të karbonit!

Shkoni e thuajeni në Prokurori këtë dhe firmosjani vetë arrestin vetes!!! Vërini edhe vulën e turpit që e varni te rrypi i pantallonave, se mos u marrin anëtarët!
Bah, çfarë kemi votuar!!!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tabaku mbështeti Bashën për dhunën ndaj demokratëve/ Hoxha e sfidon hapur

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Jorida Tabaku, nënkryetarja e shkarkuar e PD  ka mbështetur Lulzim Bashën për dhunën që ushtoi ndaj demokratëve në protestën e mbajtur ditën e djeshme para selisë blu.

Në një postim, Tabaku shkruan se protesta e djeshme shënoi edhe fundin politik të Sali Berishës.

Por pas këtij reagimi, ish anëtari i Këshillit Kombëtar Indrit Hoxha e ka sfiduar hapur.

Në një postim në Facebook, ai i ka kërkuar Tabakur të dalin në bazë dhe të shoh qartë se kujt i ka ardhur fundi në politikë.Më vjen keq ku ka degraduar gjuha e deputetes Jorida Tabaku!

Baza po të pret Jorida! Eja në bazë të shikojmë dhe të takojmë demokratët e do të duket se për kë është fundi politik; për ju që së bashku me Lulzim Bashën dhunuat, plagosët dhe helmuat demokratët që ju kanë zgjedhur për ti përfaqësuar apo për ne, shumicën e partisë demokratike që kërkojmë rikthimin e dinjitetit të opozitës shqiptare.

Boll u kthyet në veglat e Lulzim Bashës i cili ka vetëm një qëllim, pasurimin e tij dhe familjarëve të tij, mbajtjen e regjimit të Edi Ramës në këmbë në kurriz të mbi 600.000 qytetarëve që votuan herën e fundit Partinë Demokratike.”, shkruan Hoxha./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE