Connect with Us

Berisha uron shqiptarët në 109 vjetorin e Pavarësisë/ “Gëzuar ditëlindjen e re të Shqipërisë”

Aktualitet

Berisha uron shqiptarët në 109 vjetorin e Pavarësisë/ “Gëzuar ditëlindjen e re të Shqipërisë”

Publikuar

-

/
cna lajme politike

Ish kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha ka uruar të gjithë shqiptarët në 109-vjetorin e Pavarësisë.

Lideri historik, me anën e një postimi në faqen e tij zyrtare të Facebook, ka shprehur nderim për të gjithë ata që luftuan për Shqipërinë e pavarur.

“Gezuar 28 nentorin, ditelindjen e re te Shqiperise,  kombit dhe Flamurit tone.

Nderim perjete Ismail Bej Vlores, baballareve te tjere te Pavaresise se Shqiperise dhe te gjithe atyre qe luftuan dhe rane per Shqiperine e pavarur! Lavdi”, shkruan Berisha në postimin e tij“./CNA.al

cna lajme politike

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Shembja e shtëpive/ Kërcënon banorja: Do t’iu vë flakën të gjithëve

Publikuar

-

Nga

cna lajme

Protestat e banorëve të 5 Majit vijojnë. Një prej protestueseve, ka kërcënuar se do të kalojë në akte ekstreme nëse shteti shkon për t’i prishur shtëpinë.

Ajo është shprehur se do t’i vërë flakën banesës me veten e të tjerë brenda në të dhe kushdo që shkel në shtëpinë e saj për ta prishur është armiku i saj.Ne kërkojmë kompesim sipas kurorëve, unë nuk marr shtëpi, kjo është përgjigja që më është dhënë nga njësia bashkiake, jam lutur që të binte tërmet, të merrja dhe unë nj hyrje. I pari që hyn në shtëpinë time, është armiku im, se është polic se është punonjës i IMT, para fëmijëve të mi nuk vë përpara askënd.

Te shtëpia ime, mateni mirë, se do tiu vë flakën. Kushdo që të jetë, vëllai im, hajdeni provojeni, se do ti vë flakën, barriera e parë, po e përsëris, do tju vë flakën, do të rri brenda vetë. Mos të guxojë njeri atë ditë që të më prekë, unë kam humbur çdo gjë, çdo gjë, banesa ishte mundësia ime e fundit, edhe nëse duhet ti lë fëmijët e mi jetim. I bëj thirrje kujtdo, po dalin më burrnesha gratë se burrat, do tju djegë”, u shpreh banorja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berisha ka nxjerrë shejtanin nga shishja”/ Profesori paralajmëron kaos: Qetësia është prishur

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Profesor Artan Fuga, ndërsa bën një analizë të situatës politike aktuale në vend, thekson se Kuvendi është në kaos.

Në një postim në rrjetet sociale, Fuga shkruan se fjalimi Sali Berishës sot në Kuvend ka thyer Kodin e Heshtjes, dhe se gjuha politike do të ndryshojë tërësisht.

Sipas tij, e gjithë kjo situatë do të na nxjerrë të palara që as nuk na kishte shkuar ndëmend se do të ndodhnin.

Kuvendi në kaos!

Me fjalimin e z. Sali Berisha sot në Kuvend, u shqep ligji i heshtjes që prej vitesh kishte zaptuar Kuvendin. Gjuha politike do të ndryshojë tërësisht!

Sherri tani do të bëhet së paku katërsh dhe ne si qytetarë kemi nevojë për këtë sherr sepse do të prishi të gjitha ekulibrat e vendosura nga lidershipi politik në këta tridhjet vjet.

Berisha do të drejtohet kundër Ramës, por edhe kundër Bashës. Rama do të detyrohet të flasë kundër Berishës dhe kundër Bashës, pa i futur dot më në një thes. Basha do të detyrohet po aq të flasë kundër Ramës sa edhe kundër Berishës.

Prit sepse ka edhe brenda radhëve socialistë disa që sapo t’u jepet rasti do të nisin të flasin edhe kundër Ramës, edhe kundër Bashës dhe kundër Berishës.Ndërkohë prit se do të hyjë në lojë edhe LSI sapo zoti Ilir Meta do të shkojë drejt uljes së avionit të Presidentit në pistë. Atëhere pritet që zonja Monika Kryemadhi duke mbajtur një distancë heshtjeje ndaj zotit Sali Berisha, do të flasë kundër Ramës, Bashës, si edhe do të pozicionohet ndaj deputetëve socialistë që do të jenë kritikë ndaj Ramës. Prit se edhe mes deputetëve që përkrahin Foltoren ka prej tyre që duke ja bërë me sy zotit Berisha, i buzëqeshin fshehur zotit Lulzim Basha.

Prit se zoti Berisha ka “nxjerrë shejtanin nga shishja”, u ka thënë fjalën militantëve në foltoret e tij. Ata tani nuk mbyllen më kurrë në “shishe”.

Fjalimet e deputetëve të tjerë do të jenë ose jashtë teme, ose iso polifonike. Por ka rëndësi dy gjëra që Kuvendi do të hyjë në një kakofoni që nuk do të ketë Zot ta orkestrojë. Ligjërimi politik nga dydimensional do të bëhet shumë dimensional çka do të shqepi gjuhën e sotme politike. Dhe ka shumë mundësi që ky kaos diskursif të paralajmërojë krizë politike shumë madhore dhe rinisjen e lojës nga e para! Kjo është pozitive për Shqipërinë, për qytetarët, për forcat politike që duan të hyjnë në lojë, dhe do të na nxjerrë të palara që as nuk na kishte shkuar ndëmend se do të ndodhnin.

Zoti Edi Rama nuk e përballon dot këtë kakaofoni të rrerzikshme që i nxjerr Kuvendin jashtë kontrolli, duke shtuar një dimension tjetër kakofonisë politike, sikurse ai i bisedës gjoja me qytetarët me anë e pyetësorit. Krizën ligjërimore nuk e zgjidh duke e konsideruar të paqënë dhe bërë si ai që kur s’i pëlqen muhabeti në tavolinë sheh nga dritarja dhe iu flet njerëzve që ecin në shi pa çadëre!

Kriza politike po afron!

Gjithsesi qetësia brenda establishmentit politik është prishur. Ka vend për afera dyshe, kurse kur aktorët janë së paku pesë, karriget nuk mjaftojnë.

Janë së paku pesë persona për dy karrike, një në pushtet dhe një në opozitë. I pari ka monopolizuar pushtetin i dyti opozitën. Po ne thonë të tjerët? Erdhi shoqja prapa meje dhe shaminë ma vuriiii! E dini vallen besoj! “-shkruan Artan Fuga./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Balla bën zëdhënësin e Bashës në Kuvend/ Spaho: Jeni si mishi me thoin

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti demokrat, Edmond Spaho ka reaguar pas fjalës së mbajtur nga kreu I grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, sot në Kuvend.

Spaho tha se Balla, foli në emër të Lulzim Bashës dhe mbrojti këtë të fundit, duke treguar hapur se janë bashkë.

Bëni mirë që flisni në emër të Lulit në këtë sallë.LEXO EDHE:  Berisha zbulon emrat/ Kush janë dy të fortët e plagosur dje në Elbasan

LEXO EDHE:  Çështja Doshi/Kërkohet dëshmia e Ramës, Berishës, Metës dhe Tahirit

Ai ka nevojë për mbështetje.

Pavarësisht ndonjë finte që bëre ne fund, fjalimi isnhte totalisht në mbështetje të tij.

Ta shohin njerëzit si jeni lidhur si mishi me thoin me njëri-tjetrin”-tha Spaho./CNA.al

LEXO TE PLOTE