Connect with Us

A duhet të mburremi ende me luftën heroike dhe 28 mijë yje që shndrijnë për çdo km katror?

Aktualitet

A duhet të mburremi ende me luftën heroike dhe 28 mijë yje që shndrijnë për çdo km katror?

Publikuar

-

/
cna lajme politike

Nga Ndriçim Mehmeti

Prej më shumë se 100 vitesh Pavarësi dhe 76 vite gjasme çlirim, vijojmë ende të kemi të hapur debatin ‘e rëndësishëm’, me dy pytje, të cilave ende nuk i kemi dhënë zgjidhje: Ku është dokumenti origjinal i shpalljes së Pavarësisë dhe kur iku gjemani i fundit nga Shqipëria?

Por ngurrojmë, stepemi, bëhemi servil, kthehemi në origjinë, kur tentojmë të diskutojmë nëse: E kemi falsifikuar apo jo historinë tonë nga 1945 e deri më sot?

Ndonëse kemi kaluar dy dhjetëvjeçarë nga shek. XXI, ne ende helmojmë fëmijë, nxënës, publikun në masë me fakte të paqena, me heronj pa heroizëm dhe me veteran që anë lindur pas çlirimit të vendit e deri në 1960. I nxjerrim aty në rrugë, pranojmë të marrin pankarta me foton e Enver Hoxhës, të stolisin xhaketat e tyre firmato, me pafidhe që i quajnë medalje lufte e trimërie, ti takojmë përzemërsisht e madje të themi, se ‘këta janë të parët që na rreshtuan me aleatët e mëdhenj perëndimorë gjatë luftës’?!

Ja ta zëmë se kjo e fundit është e vërtetë dhe për një moment e marrim si të tillë. Po pse nuk i themi gjërat deri në fund e ashtu siç janë. Pse stepemi të themi me fakte e dokumente se ata që na rreshtuan me aleatët, vendosën diktaturën më të egër në vend, që për nga forma e përmbajtja, ishte e njëjtë me armikun që komunistët ‘trima e luftuan me aq furi e guxim’? Përse mohojmë faktin që rezistenca kundër fashizmit dhe nazizmit, nuk është atribut e meritë e një force politike, pra e Partisë Komuniste, por i një populli të tërë që shpresonte tek liria dhe ditët e mira për Shqipërinë?

Si mund të mohohet pas fakteve, dëshmive, njerëzve që janë vrarë, se në Shqipëri pati një konflikt të hapur civil mes forcave komuniste dhe atyre nacionaliste? Kush i mban ende disa dokumente të kyçura që vërtetojnë se Hoxha, kishte planifikuar ardhjen në pushtet, që në kohën kur Shqipëria ishte e pushtuar dhe jo se ja dha populli me votë të lirë e demokratike? Në cilat standarde, mbështetemi kur i mësojmë fëmijëve, nxënësve e të rinjve, se zgjedhjet e 2 dhjetorit 1945 ishin të lira, të drejta dhe demokratike?

Si mundet që ende edhe sot të quajmë mbretin e shqiptarëve Zog I, tradhtar se i jepte koncensione Italisë dhe ja mbathi jashtë vendit, me gjithë arin e vjedhur në Banka? A kemi ndonjë dokument se në cil/at/ën betejë, apo beteja ka luftuar ‘komandanti legjendar’ Enver Hoxha? Cilat janë arritjet më të mëdha të lirisë që fituam ‘me gjak e pushkë me gjalmë: Varfëria 45 vjeçare, shkatërrimi i ekonomisë së vendit, vrasjet, burgosjet, kampet internimit, të cilat sot quhen pa asnjë droje si kampe argëtimi, tollonat, urinë, fukarallëkun e maskarallëkun që kishte kapluar gjithë vendin?

A kemi për të folur dhe përse nuk flasim?

Ne duhet të flasim për shumë e shumë gjëra, po pa droje se kujt i mbetet hatri, pa frikën se na ikën ca vota, pa merakun, se dikujt i mbetet hatri, prandaj i ‘bëjmë nganjë qokë këtyre pak nostalgjikëve, që po pakësohen, se nuk na prish gjë’. Është dhe ka kaluar koha që duhet të flasim hapur të pranojmë të vërtetën dhe mos të trembemi prej saj dhe as të blejmë heshtjen me projekte që gjenerojnë të ardhura të mira, e poste.

Nuk ka asnjë gjë të keqe, të pranojmë atë që deklaron, shkruan dhe argumenton Bashkim Shehu, se i ati i tij, Mehmet Shehu ishte një diktator e pa frikë një vrasës gjakftohtë. Ka dokumente që vërtetojnë sesi Mehmeti mburrej që u hidhte trutë në erë kundërshtarëve të tij politik. Ka dokumente të firmosura prej Enver Hoxhës për vrasjen e Fundos, kërkesën për vrasje të Sadik Premtes, Anastas Lulos etj.

LEXO EDHE:  “U ndava sepse kisha 6 muaj me të dashurën jo një vit”/ Deklarata që shkaktoi të qeshura në studion e “Përputhen”

Dhe përse duhet të likuidoheshin (sikundër thoshte Hoxha, ekzekutimit)? Sepse mendonin ndryshe nga ai, vetëm për kaq. Po ashtu ka të dhëna dhe dëshmitarë që flasin, kanë shkruar për ligësinë, pabesinë, vrazhdësinë, shpirtin e diktatorit që fshihej pas fytyrës së qeshur e misterioze të Hoxhës. Nuk mundet të themi se ‘gjynah Liri Belishova se vuajti’, ‘Kadri Hazbiu u torturua’, ‘Balluku u vra dhe mezi i gjetën eshtrat’. Sepse Belishova, Balluku, Hazbiu, Mehmet Shehu, Feçor Shehu, e shumë të tjerë, ishin viktimë e sistemit që ata ngritën, mbrojtën dhe për të cilin ose vranë me duart e tyre ose me firmën e tyre.

Xhelatët e ashtuquajtur prokuror që dhanë vendime në emër të popullit, përveç Bedri Spahiut, nuk shfaqën asnjë pendesë, përkundrazi rrojtën, shëtitën e vdiqën krenar në sistemin pluralist. Ata që spiunuan, vranë njerëz të pafajshëm, i shtynë në vetëvrasje, divorce të dhimbshme i mbyllën në çmendina, janë lëvduar e pritet të dekorohen sërish prej shtetit demokratik, për të cilin luftuan me vetëmohim që të mos vinte kurrë në Shqipëri.

Pinjollët e tyre janë politikanë të rangut të parë, historian, jurist, biznesmen të fuqishëm, ndërsa viktimat e tyre, enden rrugëve në kërkim të varreve, të dëmshpërblimit të munguar, pronës që ju konfiskua, një pune për të rrojtur me nder e dinjitetet, e cila nuk ju ofrohet. Padyshim që kemi ish-të persekutuar që nuk e meritojnë këtë status se kanë hyrë e dalë në burgje për vjedhje e kurvëri, ashtu sikundër ka nga ata që janë majmur me lotët e krokodilit për vuajtjet e tyre dhe të parëve të tyre.

Këtyre të fundit pasuria nuk ju numërohet, por ata janë titullarë të lartë të institucioneve kinse në shërbim të të burgosurve politik, krimeve të komunizmit, rehabilitimit të viktimave të diktaturës, etj.

Asnjëherë dhe në asnjë rast tek ne nuk u dënua sikundër meritonte komunizmi dhe krimet e tij. Brigadierët e dikurshëm apo edhe oficer ushtrie e të sigurimit u bënë priftërinj e hoxhallarë, agjitatorët e fermës, kryetar të partive në rrethe e lokalitete, kryetarët e dikurshëm të kooperativave, drejtor e deputet të demokracisë, sekretaret e partisë, drejtuese të institucioneve të rëndësishme ‘të pavarura’ në vend, gjykatësit e dikurshëm, udhëheqës të reformave në drejtësi e me radhë.

A ka më zi se kaq? Ka. Është ushqimi i helmuar që i japim të rinjve përmes mediave, teksteve shkollore që kemi hartuar, librave të historisë që dalin me shumicë dhe njerëzve që na prezantohen si ekspert të fushës, ndonëse nuk kanë bërë asnjë cikël studimesh për historinë. Ne hartojmë tekste historie pa fund me projekte milionëshe e miliardshe dhe i ndajmë me ata që njohim, pa dalë nga rrethi ynë.

Nëse ke mbaruar për letërsi, arsim parashkollor, fillor, gjeolog, agronom, quhesh historian sepse ke emrin tënd në listën e gjatë të grupit, me interesa të ndërthurura fort. Nëse dëshiron të shkruash ndryshe, sigurisht që mund ta bësh, por me lekët e tua dhe tekste që i lexon vetë, pasi kudo do të pëshpëritet, ‘është libër koti’, ‘ e ka shkruar nga inati se nuk e morëm ne në grupin tonë’, ‘e njohim shumë mirë. Student i mirë, por më pas e nxori kokën që është i djathtë’.

Kështu që nuk na mbetet gjë tjetër veç të thërrasim edhe njëherë: ‘ Lavdi dëshmorëve. Në çdo kilometër ata ndrijnë me nga një yll. Rroftë Komandanti ynë, i radhës që i fillon edhe atij emri me E’. Nëse mendon ndryshe, kujt i bëhet vonë. Rri urtë se ky është mendimi ‘i shumicës’, apo harruat që fitimtari e shkruan historinë dhe e shkruan si ti dojë qejfi.

Gëzuar sot, nesër e nga mot Pavarësinë dhe Çlirimin, plot me gënjeshtra e vjetra dhe të radhës.

cna lajme politike

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Takimi ‘i fshehtë’ me Soros/ Berisha nxjerr zbuluar Bashën, si i kërkoi të mos e denonconte

Publikuar

-

Nga

Lideri historik Sali Berisha, është pyetur nëse beson se Lulzim Basha është i kompromentua nga Xhorxh Soros.

Në një lidhje me Nova media, Berisha zbuloi se Basha ka patur një takim personal me Soros dhe se i ka kërkuar të mos denoncojë katastrofën në sistemin e drejtësisë.

“Qëndrimi i tij për reformen në drejtësi rezulton se ai ka pasur një takim personal me Xhorxh Soros.LEXO EDHE:  Paloka akuza Ramës/ “Gënjeshtar i pafytyrë që fsheh kokën si struci sa herë kapet në flagrancë”

LEXO EDHE:  "PD-ja e Bashës nuk inspiron"/ Patozi: Rudina Hajdari, e sinqertë

Lulzim Basha me ka këkruar të mos denoncoj katrastofën në sitemin e drejtesisë së Xhorxh Soros. Që unë se kam pranuar asnjëherë por kam qenë zëri më i fuqishëm.

Kam paralajmëruar si ish kryetar shteti se rezultati i kësaj reforme do të jetë një sitem gjyqësor i paralizuar”, tha Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rekurset në Gjykatën e Lartë/ Rama u jep zgjidhje mijëra dosjeve

Publikuar

-

Nga

Në Gjykatën e Lartë vijojnë të presim për një vendim plot 35 mijë dosje. Mungesa e trupër gjyqësore ka bërë që Kolegji Administrativ të mos ketë ecuri të larta në shqyrtimin e çështjeve që janë në pritje.

Nën kryetari i Gjykatës së Lartë Sokol Sadushi, në daljen e tij publike para disa javëve, deklaroi se, gjatë periudhës 2013-2020, administrata publike ka humbur 3082 rekurse në fushën administrative dhe 2322 të tilla në fushën civile.

Ai e vuri theksin fillimisht te numri i lartë i çështjeve të prapambetura që presin për t’u gjykuar, duke paralajmëruar se ky institucion rrezikohet nga krijimi i një stoku të ri dosjesh për shkak të depozitimit të shumë rekurseve të pabazuara nga avokatët dhe institucionet publike.

Por duke iu referuar ankesave të Sadushit, kryeministri Edi Rama ka nisur lëvizjet.

Ai i kërkon ministrive dhe institucioneve në varësi të marrin masat e nevojshme për të hequr dorë nga rekurset e paraqitura nga përfaqësuesit e tyre ligjor.

Për ankimimet e vendimeve të Gjykatave të Apelit dhe Gjykatës Administrative të Apelit për çështje me natyrë civile dhe administrative, rekurse që Avokatura e Shtetit duhet t’i rishikojë kanë të bëjnë kryesisht për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve që lindin nga marrëdhëniet e punës, shpërblimin për dëmet pasurore apo jo pasurore, kontraktore ose jashtëkontraktore për personat fizik apo juridik, privat, vendas apo të huaj kur vlera e padisë është më e vogël se 40-fishi i pagës minimale në shkallë vendi.

Korrigjimi, ndryshimi, shfuqizimi anulimi apo konstatimi i pavlefshmërisë absolute të aktit administrativ, i nxjerrë nga organi publik, kur plotësohet një nga këto kushte: Këto kërkime nuk janë të shoqëruara me kërkimin për shpërblimin e dëmit, apo për shlyrjen e detyrimeve të tjera financiare, si dhe nuk dëmtojnë interesat pasurore të shtetit; ose kërkimi për shpërblimin e dëmit, për shlyrjen e detyrimeve të tjera financiare, apo dëmtimi i interesave pasurore të shtetit është në vlerë më të vogël se dyzetfishi i pagës minimale në shkallë vendi”.

LEXO EDHE:   “Nuk e shoh veten të martuar me shqiptar”/ Ola bën deklaratën e fortë

LEXO EDHE:  Habit Rama/ Pas kësaj nuk dal më nudoPo ashtu, në udhëzim specifikohen edhe rastet kur institucionet publike mund të tërhiqen nga rekurset të cilat janë të depozitura në gjykatën supreme, por që ende nuk janë shqyrtuar vendime kur është vendosur lënia në fuqi e gjykatës së shkallës së parë për rrëzimin e padisë që rezultojnë të kenë mbetur pa objekt për shkak të shuarjes apo të ndryshimit të rrethanave të çështjes. Padi, pavarësisht llojit të kërkimeve dhe vlerës së tyre, detyrime të cilat janë ekzekutuar plotësisht me kusht që Gjykata e Lartë të mos ketë vendosur pezullimin e ekzekutimit të vendimit të formës së prerë dhe që njëkohësisht të jetë prezente të paktën një nga këto rrethana:

-kur çështja është humbur nga organi publik në të dy shkallët e para të gjykimit

-çështja vlerësohet si e pafitueshme nisur nga vendimet unifikuese/njësuese të kolegjeve të bashkuara ose të kolegjeve të veçanta./CNA.al

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shpallja non grata/ Berisha flet ‘pa dorashka’, ja pse nuk udhëtoja në SHBA

Publikuar

-

Nga

Lideri historik Sali Berisha në një lidhje me Nova Media, e ka quajtur si periudhën më absurde atë të shpalljes non grata.

“Mund të quhet si periudha më absurde. Kurrë nuk e kisha menduar sepse tër jetën time, veprimatrinë time e kam ndërtuar mbi bazë parimesh të ndershme dhe kushtetuse të vendit.

Në 30 vite jam përpjekur të marr vendimet më të mira në interesin më të mirë të dy vendeve, SHBA-Shqipëri.

LEXO EDHE:  Video-Basha publikon deklaratën tronditëse/ Ultimatum Ramës: I druheshim kësaj

LEXO EDHE:   “Nuk e shoh veten të martuar me shqiptar”/ Ola bën deklaratën e fortëJam përball me këtë problem në vitin 2019, kur Edi Rama me thotë në parlament ti Sali nuk e kalon dot Altantikun. Unë në fakt se kisha dëgjuar asnjëherë, kisha marrë ftesa nga shoqata të ndryshme por nuk jam njeri që udhëtoj pa arsye të forta”, tha Berisha./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE