Connect with Us

109-vjetori i Pavarësisë/ Mbahet ceremonia e ngritjes së flamurit në Vlorë, të pranishëm Rama, Meta dhe Nikolla

Aktualitet

109-vjetori i Pavarësisë/ Mbahet ceremonia e ngritjes së flamurit në Vlorë, të pranishëm Rama, Meta dhe Nikolla

Publikuar

-

/
cna lajme politike

Sot, në 28 nëntor, kur Shqipëria feston 109- vite nga krijimi i shtetit, është mbajtur ceremonia e ngritjes së flamurit në Vlorë.

Meta e Rama kanë marrë pjesë në ceremoninë e ngritjes së flamurit, më pas kanë zhvilluar homazhe dhe kanë vendosur kurora me lule në monumentin e Pavarësisë.

E pranishme ishte dhe kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla, si dhe drejtues lokalë.

28 Nëntor 1912, Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë duke shpallur Shqipërinë shtet sovran dhe të pavarur.

LEXO EDHE:  Meta takim me ambasadorët e BE dhe OSBE/ Paralajmerimi i fortë për zgjedhjet

Festime pati jo vetëm në Vlorë, Tiranë por edhe qytete të tjera me pjesëmarrjen e shumë shqiptarëve nga Kosova dhe treva të tjera.

Për shkak të tërmetit në vitin 2019 të 26 nëntorit që mori jetën e 51 qytetarëve dhe për shkak të pandemisë së Covid 19 dy vitet e fundit, për të tretin vit radhazi festimet dhe shumë aktivitete të tjera kanë qenë të kufizuara./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Mafia e aferës së inceneratorëve/ Topalli: Për herë të parë sot u tha e vërteta

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish kryetarja e parlamenti Jozefina Topalli ka komentuar zhvillimet në seancën e sotme të Kuvendin, në lidhje me diskutimet për aferën e inceneratorëve.

Sipas Topallit, sot Parlamenti u kthye në misionin e tij, pas shumë kohësh.
Pasi, për herë të parë në seancë u tha e vërteta e implikimit tek mafia e inceneratorëvë të Ramës dhe shërbetorit të tij LB.“Për herë të parë u denoncua komisioni “hetimor” i inceneratorëve si një gënjeshtër e LB.
Ky komision prej 3 muajsh përveç ca deklaratave të rreme ka bërë thjesht demek…
Më ka çu nana me la gojën ..thonin dikur për raste të tilla.
Pas shumë vitesh në parlament po lind një opozitë reale, që ia çjerr maskën jo vetëm maxhorancës , por edhe opozitës së shitur tek i pari”, ka shkruar Topalli në rrjete sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vrau 65 vjeçarin për hakmarrje/ Gjykata jep masën për 17 vjeçarin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gjykata e Lezhës ka lënë në burg 17 vjeçarin Florian Përvathi, i cili vrau 65 vjeçarin Lekë Lekëgjonajn për hakmarrje.

17 vjeçari vrau para shtëpisë Lekëgjonajn, pasi vëllai i këtij të fundit i kishte vrarë babain në 2009.Ngjarja ka ndodhur të hënën në fshatin Manati të Lezhës, ku 17 vjeçari pas vrasjes është vetëdorëzuar në polici./ CNA.al  

LEXO TE PLOTE

Kronika

Tentuan të vrasin efektivët e policisë/ Shkatërrohet grupi kriminal

Publikuar

-

Nga

cna lajme kronike

5 persona janë arrestuar nga operacioni ‘Storm’, dhe dy të tjerë janë nën hetim dhe një është shpallur në kërkim.

Bëhet fjalë për personat që kanë tentuar të vrasin efektivët e policisë në Qafë Kashar dhe Fushë Krujë.Në pranga janë vënë Ibrahim Difaj,  Damian Lleshaj(Besmir Prelaj), Rober Laci, Ilirjan Peci, Erion Mulaj. Nën hetime janë shtetasit
M.M dhe E.V. Ndërsa është shpallur në kërkim Shëtim Kraja.

LEXO EDHE:  Meta takim me ambasadorët e BE dhe OSBE/ Paralajmerimi i fortë për zgjedhjet

LEXO EDHE:  Ironizon Blushi/Edi Rama, kryeministri i vetëm në botë që bie nga çadra!

Ata akuzohen  për vrasje të mbetur në tentativë, vjedhje./CNA.al

LEXO TE PLOTE