Connect with Us

Vrasja e trefishtë në Gllogjan/ Nga sulmi terrorist tek një autor i dyshuar

Kosova & Rajoni

Vrasja e trefishtë në Gllogjan/ Nga sulmi terrorist tek një autor i dyshuar

Publikuar

-

/
cna lajme rajon

Zëvendësdrejtori i Policisë Rajonale të Pejës, Veton Elshani, ka deklaruar se dyshimet e para bazuar në hetime, tregojnë se sulmuesi i autobusit mund të ketë qenë i vetëm, në kryerjen e veprës së rëndë në Gllogjan të Deçanit sonte, ku vdiqën tre persona, shoferi dhe dy nxënës.

Numri dy i Policisë Rajonale të Pejës, përjashtoi mundësinë e ndonjë akti terrorist. Ndërsa tha se kanë angazhuar të gjitha njësitet elite policore të rajonit e shumë shpejt pritet t’iu bashkohen edhe ato nga Prishtina, të udhëhequra nga Drejtori i Përgjithshëm.

LEXO EDHE:  Erion Veliaj si kapo-mafia e Shqipërisë

“Nuk mendohet e as bëhet fjalë për ndonjë akt terrorist. Nuk ka asi lajme që mund të qarkullojnë. Bëhet fjalë për ngjarjen tronditëse, vrasje të trefishtë dhe një të plagosur në gjendje stabile në spital. Kemi angazhuar të gjitha njësitet elite, njësiti me qen, specialët dhe shumë shpejt bashkohet edhe Prishtina, që nga Drejtori i Përgjithshëm. Kaq mund të them”, tha Elshani në RADIO 1’.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Situata e pandemisë në Kosovë/ Sa raste të reja u regjistruan sot

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë njoftoi më 10 dhjetor se janë regjistruar 236 raste të reja me koronavirus.

Rastet e reja dalin pas testimit të 8,460 mostrave.

Në raportin për 24 orët paraprake bëhet e ditur se janë shëruar edhe tetë pacientë, ndërkaq raste aktive janë 1,780.

Ndërkaq, sa i përket vaksinimit kundër koronavirusit, autoritetet shëndetësore kanë administruar edhe 904 doza kundër sëmundjes COVID-19.

Që prej fillimit të procesit të imunizimit, në Kosovë me dy doza të vaksinës janë imunizuar 790,175 persona.Në Kosovë, të drejtë vaksinimi kanë të gjithë personat mbi 12 vjeç. Ndërkaq, personat mbi 18 vjeç, që janë imunizuar me dy doza para tre muajsh, mund të marrin dozën përforcuese apo dozën e tretë.

Të hënën, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) paralajmëroi se në Kosovë mund të përkeqësohet situata epidemiologjike, për shkak të përhapjes së variantit Omicron të koronavrisut. Ky variant besohet se është më i transmetueshëm sesa variantet paraprake.

LEXO EDHE:  Kënaqej duke vrarë njerëz, rrënoi ekonomikisht Kubën/ Kush ishte realisht Ernesto Che Guevara

LEXO EDHE:  Erion Veliaj si kapo-mafia e Shqipërisë

“Është i domosdoshëm kujdesi i shtuar i të gjithëve që në mënyrë strikte të respektohet distanca fizike, të përdoren maskat, të bëhet dezinfektimi dhe ajrosja e hapësirave, duke pamundësuar dhe shmangur përhapjen eventuale të mëtejme të infeksionit të COVID-19”, është thënë në një postim të këtij Instituti në rrjetin social, Facebook.

IKSHPK po ashtu ka thënë se vaksinimi është mënyra më e mirë për t’u mbrojtur nga virusi, dhe u ka rikujtuar qytetarëve se mund të imunizohen çdo ditë në të gjitha institucionet e kujdesit parësor nëpër komuna./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Thirrja e ekspertëve/ “Situata epidemiologjike mund të përkeqësohet edhe më shumë në vijim”

Publikuar

-

Nga

Italia ndan 50 milionë euro për trajtimin e personave që vuajnë nga “Covid-i i zgjatur”

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), ka thënë të hënën, 10 janar, se situata epidemiologjike në Kosovë mund të përkeqësohet si pasojë e përhapjes së variantit Omicron të koronavirusit.

Ky Institut ka bërë thirrje që të mos ketë grumbullime.

“Është i domosdoshëm kujdesi i shtuar i të gjithëve që në mënyrë strikte të respektohet distanca fizike, të përdoren maskat, të bëhet dezinfektimi dhe ajrosja e hapësirave, duke pamundësuar dhe shmangur përhapjen eventuale të mëtejme të infeksionit të COVID-19”, është thënë në një postim të këtij Instituti në rrjetin social, Facebook.

IKSHPK po ashtu ka thënë se vaksinimi është mënyra më e mirë për t’u mbrojtur nga virusi, dhe u ka rikujtuar qytetarëve se mund të imunizohen çdo ditë në të gjitha institucionet e kujdesit parësor nëpër komuna.

LEXO EDHE:  Vrasja në Kryebushat/ “Arrest burg” për dy autorët

LEXO EDHE:  Vrasja në Kryebushat/ “Arrest burg” për dy autorëtA ka Kosova mjaftueshëm vaksina për vitin 2022?

Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë në Kosovë, 49.2 për qind e qytetarëve janë vaksinuar me dozën e parë të vaksinës, ndërsa 43.9 për qind me dozën e dytë.

Aktualisht në Kosovë jepet edhe doza përforcuese e vaksinës për të gjithë ata që kanë tre muaj prej marrjes së dozës së dytë.

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 304 raste të reja me koronavirus më 9 janar.

Aktualisht 1.552 persona janë aktivë në këtë virus./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Foto-Video/ Pasojat e tërmetit në Greqi, xhama të thyera dhe mure të vjetra përtokë

Publikuar

-

Nga

Tërmeti i fuqishëm 5.5 ballë i cili goditi mbrëmë kufirin mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, duke u ndjerë edhe në shumë qytete të vendit tonë, ka bërë që banorët e Florinas dhe zonave përreth të flenë në makinat e tyre nga frika.

Muret e ndërtesave të vjetra ranë, xhama e disa shtëpive u thyen dhe mobiliet e banesave lëvizën nga vendi, këto ishin disa prej dëmeve materiale që shkaktoi tërmeti.

LEXO EDHE:  Erion Veliaj si kapo-mafia e Shqipërisë

LEXO EDHE:  “Në çdo polic do shikoni fytyrën time”/ Hajdari thirrje Lleshajt të japë dorëheqjen

“Në fillim ndjeva të dridhej biblioteka, ndërsa librat filluan të binin njeri pas tjetrit. Sa e kuptuam që ishte tërmet, kemi dalë menjëherë jashtë”, tha njeri prej banorëve të Floridas për mediat greke.Sizmologët grekë, thanë se lëkundjet e tërmetit do të ndihen edhe për disa javë në vazhdim, por nuk do të jenë shqetësuese./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE