Connect with Us

Tiranë/ Zjarr në spitalin Covid 3

Aktualitet

Tiranë/ Zjarr në spitalin Covid 3

Publikuar

-

/
cna lajme sociale

Një zjarr ka rënë në mjediset e spitalit Covid 3 në QSUT. Zjarrëfikëset ndodhen në vendin e ngjarjes dhe po punojnë për shuarjen e zjarrit.

Ndërkohë ende nuk janë bërë të ditura shkaqet e zjarrit. Mësohet se nuk ka pacientë të shtruar në spital./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Vrasja e 34 vjeçarit në Ekuador/ Artan Hoxha nxjerr videon dhe zbardh dinamikën: Si ndodhi ngjarja

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ergys Dashi 34 vjeçari nga Durrësi u vra në një lokal në Ekuador mbrëmjen e 22 janarit, pasi ishte i përfshirë në organizatën kriminale te trafikut te kokaines.

Gazetari Artan Hoxha ka nxjerrë edhe videon në momentin kur autori ka hyrë në lokal me një tufë me lule dhe ka qëlluar në drejtim të Dashit, ndërsa ky i fundit ka humbur jetën në vend.

Hoxha shkruan se ngjarja ka ndodhur rreth orës 19:00, ndërsa shton se “gjatë largimit autori ka hapur serish zjarr, por këtë radhë jo në mënyrë selektive, duke plagosur një vajzë vendase, e cila ishte ulur me shoqërinë e saj në një tavolinë përpara tavolinës ku u vra Dashi”.

Video ekskluzive e momentit, kur u ekzekutua me një plumb në ballë, në Guayaquil të Ekuadorit, durrsaku 34-vjeçar Ergys Dashi…

Beteja mes organizatave kriminale të trafikut të kokainës, rregjistron viktimën e radhës në Ekuador.Durrsaku 34 vjeçar, Ergys Dashi, mbeti i vrarë me një plumb në ballë, mbrëmjen e djeshme në një lokal në Guayaquil, qytetin e dytë më të madh të vendit dhe porti më i madh Ekuadorit.

Viktima ndodhej nën shoqerinë e një personi tjetër në një kënd të lokalit, nga ku kontrollohej edhe hyrja edhe fasada, por ekzekutori nuk u la asnjë mundësi reagimi, pasi hyri në lokal me një tufë me lule në duar.

Në videon e publikuar nga Xhungel.al, tregohet qartë e gjithë skena e krimit. Dinamika e lëvizjeve të autorit dhe përpjekja e personit që ndodhej në tavoline me viktimën për ta sulmuar vrasësin me karrike dhe çfarë t’i kapte dora.

Vrasja ka ndodhur rreth orës 19:00 të mbrëmjes së 22 janarit, kur lokali ka patur edhe klientë të tjerë.

Gjatë largimit autori ka hapur sërish zjarr, por këtë radhë jo në mënyrë selektive, duke plagosur një vajzë vendase, e cila ishte ulur me shoqërinë e saj në një tavolinë përpara tavolinës ku u vra Dashi”, shkruan Hoxha./E.K-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova dhe Serbia pa vullnet për marrëveshjen finale

Publikuar

-

Nga

Prej disa muajsh, dialogu Kosovë Serbi duket se është në ngërç, pasi palët nuk po vendosin të nisin bisedimet, dhe as datë të përcaktuar për takimin e radhës nuk ka.

Njohës të fushës në Kosovë thonë se për shkak të zgjedhjeve të prillit në Serbi, nuk do të këtë asgjë konkrete.

“Para zgjedhjeve në Serbi nuk do të ketë asnjë progres. Kjo periudhë më shumë duhet të përdorët që institucionet e Kosovës të flasin me aleatët tanë në ShBA dhe BE për t’i bindur për këtë qasje të re dhe frymë të re në kuadër të që qeveria e re insiston. Unë besoj se këto muaj nuk duhet humbur që institucionet e Kosovës të bindin partnerët tanë për nevojën e ndryshimit të dialogut. Deri tani e shohim se ekziston një hendek mes qasjes së institucioneve të reja në Kosovë dhe aleatëve tanë ndërkombëtar, pasi ata po insistojnë që të vazhdohet rrjedhja dhe dinamika e dialogut siç ka qenë deri më tani”, shprehet Demush Shasha – drejtori i Institutit Epik.

“Serbia do të kalojë një proces zgjedhor në muajin prill dhe nuk pritet ndonjë zhvillim i menjëhershëm derisa të përfundojë procesi zgjedhor atje. Megjithatë pjesa e dytë e vitit nga muaji maj e tutje, mund të priten zhvillime të reja dhe dinamika të reja sa i përket procesit të dialogut Kosovë-Serbi…Kemi pa se kur ka procese zgjedhore në Kosovë dhe Serbi, dialogu pezullohet për një kohë. Ndërmjetësi i jep kohë atij shteti që të përfundojë procesin zgjedhor, pastaj edhe të vazhdon me diskutimet në dialog. Kjo bëhet në mënyrë që kjo temë mos të ndikojë në rezultatet e zgjedhje, apo mos të ketë ndonjë ndikim në këto procese”, thotë Violeta Haxholli nga Instituti Demokratik i Kosovës.

LEXO EDHE:  Helikopteri dhe ushtria me urgjencë drejt Malësisë së Madhe/Çfarë po ndodh?!

LEXO EDHE:  Helikopteri dhe ushtria me urgjencë drejt Malësisë së Madhe/Çfarë po ndodh?!Gazmir Raci, njohës i procesit të dialogut thotë se ekziston mundësia për një takim mes Kurtit dhe Vuçiç në Paris, madje ai shton se në Kosovë shumë shpejtë mund të vijnë për vizitë, përfaqësuesi special të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak dhe zëvendësndihmës sekretari amerikan, Gabriel Escobar.

“Mendoj se do të kemi një qasje të re, por kemi një ngërç momentalisht në dialog, për shkak të qëndrimeve të kundërta që i kemi mes të palëve. Po ashtu e kemi problemin se Serbia tashmë ka hyrë në fazën e zgjedhjeve në gjitha niveleve dhe do të jetë problem ndonjë takim i mundshëm. Ani pse po flitet kohëve të fundit se mund të ketë një takim në Paris, por kjo nuk është e konfirmuar dhe pres që dialogu të vazhdojë pas muajit prill”, shprehet Raci.

Referendumi për ndryshimet kushtetuese në Serbi shkaktoi tensione mes dy vendeve. Që nga viti I kaluar mes dy vendeve nuk ka pasur progres në procesin e bisedimeve./euronews

LEXO TE PLOTE

Bota

Gazetarja turke burgoset para gjykimit për fyerje të Erdoganit

Publikuar

-

Nga

Një gazetare e njohur turke është burgosur në pritje të një procedimi gjyqësor për fyerje të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, bëri të ditur avokati i saj.

Sedef Kabas u arrestua pasi citoi një fjalë të urtë në një kanal televiziv dhe median sociale, duke i referuar një kau. Bazuar në ligjin mbi fyerjet, me dhjetëra mijëra vetë janë ndjekur penalisht për vendosjen në shënjestër të zotit Erdogan, që kur ai u bë president në vitin 2014, pas më shumë se një dekade si kryeministër.

Avokati i gazetares, Ugur Poyraz, shkruante në Twitter se ajo ishte arrestuar zyrtarisht gjatë një paraqitjeje në gjykatë në Stamboll të shtunën. Gjyqtari pranoi argumentin e prokurorisë se gazetarja paraqiste rrezik për t’u larguar nga vendi.

Sedef Kabas, 53 vjeç, ka drejtuar një seri programesh shumë të njohura televizive gjatë një karriere rreth 30 vjeçare.

Ajo u ndalua nga policia në shtëpinë e saj në Stamboll, të shtunën herët në mëngjes pas komenteve të saj në televizionin Tele 1 dhe Twitter.

Figura të qeverisë e dënuan zonjën Kabas, ndërsa politikanët e opozitës mbrojtën të drejtën e saj për të folur lirisht.

LEXO EDHE:  A po shkon Shqipëria drejt rimbylljes?/ Flet Mira Rakacolli: Gjithçka varet nga shifrat

LEXO EDHE:  Zjarr në Peqin/ Flakët ‘përpijë’ ullinjt shekullor, rrezikohen varrezat e qytetitFyerja e presidentit të zgjedhur të kombit tonë, me shprehje të shëmtuara e vulgare, është në fakt një sulm ndaj vendosmërisë kombëtare”, shkruante në Twitter Numan Kurtulmus, nënkryetar i partisë në pushtet.

Kryetarja e partisë opozitare, Meral Aksener, përdori një hashtag në mbështetje të gazetares Kabas. “Kjo mendësi do të iki dhe drejtësia do të vendoset sërish në Turqi“, shkruante ajo.

Fyerjet ndaj presidentit janë shkelje që mund të çojnë në një dënim maksimal prej katër vitesh burg.

Sipas shifrave të Ministrisë së Drejtësisë që nga viti 2014, janë ngritur më shumë se 35,500 padi për fyerje të zotit Erdogan, duke rezultuar në rreth 13,000 dënime.

Turqia ndodhen nën trysni ndërkombëtare për të ndryshuar ligjin. Në tetor, Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut tha pas arrestimit të një personi në vitin 2017, bazuar në ligjin e fyerjeve, se autoritetet kishin shkelur lirinë tij të shprehjes./voa

LEXO TE PLOTE