Dortmundi ngjitet përkohësisht në krye, Furth dhe Hoffenheim luajnë tenis

BundesLiga

-

/

Janë luajtur sot ndeshjet e javës së 13-të të Bundesligës gjermane, takime që kanë dhuruar shumë gola.

Borussia Dortmund ngjitet përkohësisht në krye të renditjes, falë fitores me përmbysje 3-1 në fushën e Wolfsburgut. Vendasit zhbllokojnë sfidën që në minutat e para, por Dortmundi përmbys gjithçka, duke shënuar 3 gola në portën e Wolfsburg.

Sfida Greuther Furth – Hoffenheim ka prodhuar një rezultat tenistik, pasi miqtë fitojnë 6-3. Bebou shënon një tregolësh, ndërsa Rutter dopietë në këtë sukses të Hoffenheimit.

Freiburgu pëson një tjetër humbje në kampionat, kësaj radhe përballë Bochumit që fiton 2-1. Kolni rikthehet tek fitorja, pasi mposht bindshëm 4-1 Borussia M’gladbach.

Hertha Berlin qan tre pikët, pasi një gol i Gregoritsch në minutën e 7-të shtesë i ka dhuruar barazimin Augsburgut përballë kryeqytetasve.

Greuther Furth – Hoffenheim 3-6

Leweling 22’, Tillman 46’, Hrgota 68’/ Bebou 32’, 62’, 80’, Rutter 40’, 58’, Meyerhofer 66’ (aut)

-

Portieri nga Kosova, Diant Ramaj, ka bërë paraqitjen e tij të parë në Bundesligë. 20 vjeçari ka mbrojtur portën e Eintracht Frankfurtit në barazimin 1-1 si mysafir i Augsburgut.

Ramaj bëri dy-tri pritje mjaft të rëndësishme për skuadrën e tij dhe u vlerësua me një nga notat më të larta në ekipin e tij – 7.0, nga ‘SofaScore’.

Portieri i lindur në Gjermani mund të bashkohet me Kosovën por FFK nuk ka dhënë ndonjë informacion nëse ai është duke u përpjekur ta bind që të luaj për Dardanët.

20-vjeçari ishte larguar nga klubi ‘1. FC Heidenheim 1846’ për t’u transferuar te Eintracht Frankfurti, duke bërë kështu një hap gjigant në karrierë.

Ramaj shihet si një portier me të ardhme të ndritur, derisa për të është një ëndërr e relaizuar për të debutuar në elitën e futbollit gjerman.

Enitracht Frankfurti është aktualisht në vendin e tetë me 28 pikë, pas 19 xhirosh të zhvilluara dhe për Ramaj pritet të ketë minuta të tjera loje në vazhdim.

BundesLiga

VIDEO/ Tregolësh i Lewandowski-t ndaj Koln, Bayerni kthehet te fitorja në Bundesligë

-

Bayern Munich ka arritur të triumfojë përballë Koln në shtëpinë e këtyre të fundit në kuadër të javës së 19 të Bundesligës me rezultatin e thellë 0-4.

Serinë e golave do ta hapte i përhershmi, Robert Lewandowski që në minutën e 9 dhe në minutën e 25 do të dyfishte me mesfushorin, Tolisso.

Pjesa e parë u mbyll me rezultatin e dyfishte të miqve dhe një gol të anulluar në minutën e 31 për Koln.

E dyta do të niste sërish me dominim e Bayernit që do të shënonte edhe dy gola të tjerë me autorin e golit të parë, Lewandowski që do të kompletonte het-trikun në minutat 62 dhe 74’.

Kështu skuadra e Nagelssman u rikthye te fitorja pas asaj humbjeje ndaj Gladbach dhe kryeson me 46 pikë, 6 pikë më shumë se Dortmundi ndjekës.