“SHBA bën pazare në kurriz të demokracisë”/ Basha nuk ndal sulmet

26 Nëntor 2021, 08:36, Politikë CNA
“SHBA bën pazare në kurriz të demokracisë”/

Kreu në detyrë i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mbrëmjen e djeshme ka bërë një sërë akuzash, ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në një dalje të tij në median, e ortakëve të pronarëve të inceneratorëve, Lulzim Basha akuzoi SHBA-të se bëjnë pazare në kurriz të demokracisë. 

Për herë të parë kryetari aktual i PD shprehu rezerva për punën e ambasadores së SHBA, Yuri Kim.

Basha u shpreh se SHBA kishte mbështetur Ramën që të fitonte zgjedhjet, sepse ai nuk ishte distancuar nga Sali Berisha.

“Amerika e toleroi Ramën të vjedhë zgjedhjet se unë nuk isha distancuar nga Berisha”, u shpreh Basha.

Gjithashtu Basha dhe se SHBA ka bërë pazare në kurriz të demokracisë.

“Marrëveshja e 5 qershorit është një marrëveshje e garantuar nga 3 përfaqësues të lartë të ndërkombëtarëve. U shkel në mënyrë të njëanshme. Arsyet pse u shkel mund ti diskutojmë këtu një nga një. Rruga e djegies së mandateve kishte një qëllim por qëlloi e pasuksesshme. Për shkak se mesa duket PD dhe Basha nuk ishin garanci e mjaftueshme për kontrollin e hipotekave të të kaluarës. Për këtë shkak, u lejua Edi Rama të shkelte marrëveshjet e 5 qershorit. Kush e lejoi, kush tjetër. Çdo aktor duhet të marrë përgjegjësinë e vetë”, tha Basha duke atakuar SHBA-të.

Lajmet e fundit nga