Connect with Us

Pse Lulzim Basha nuk krahasohet me Berishën/ Borxhet që duhet t’iu shlyejë demokratëve  

Politikë

Pse Lulzim Basha nuk krahasohet me Berishën/ Borxhet që duhet t’iu shlyejë demokratëve  

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kreu i Partisë Demokratike, ende në detyrë, Lulzim Basha në një dalje të tij mediatike, gjashtë muaj pas humbjes së zgjedhjeve, në televizionin e ortakëve të pronarëve të inceneratorëve, dje ka lëshuar shumë nga “mufkat” e tij apo gënjeshtrat e tij.

Luli edhe pse i lodhur, me sy të skuqur, dje na tha edhe një “perlë” të radhës. Kjo është në fakt përsëritur disa herë edhe nga zëdhënësit e tij mediatikë që qarkullojnë studiove televizive. Se “Berisha duhej të tërhiqej për shkak të borxheve që iu ka demokratëve, sepse ata e kanë bërë dy herë kryeministër, e kanë bërë president”, e të tjera si këto.

cna lajme politikeDakort, e kanë bërë demokratët Sali Berishën, por ky ishte lideri i tyre. Erdhi në pushtet, i fitoi zgjedhjet.

Po Luli a iu ka ndonjë borxh demokratëve, që erdhi nga rruga në vitin 2005 dhe e morën e bënë ministër të Transporteve?!

Një ministër transportesh që u akuzua për një skandal 100 milionë euro, në lidhje me Rrugën e Kombit.

Më pas e bënë ministër të Jashtëm dhe firmosi marrëveshjen e ujërave me Greqinë, e cila u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese. Pra, firmosi një vendim antikushtetues.

Sërish demokratët, bashkë me Sali Berishën e kishin bërë ministër.

E mori sërish Sali Berisha, e bëri ministër të Brendshëm. Katër të vrarë janë në bulevard, në 21 janar të vitit 2011.

Më pas po demokratët dhe Sali Berisha e bënë për katër vite kryetar bashkie në Tiranë që të flinte e të ndërtonte kulla.

Shkojmë më tej në 2013, që janë po demokratët që e bënë kryetar të Partisë Demokratike, me mbështetjen e Sali Berishës. E në vitin 2017, edhe pse humbi në mënyrë katastrofale, me një rezultat minimal historic të 30 viteve të ekzistencës së PD-së, sërish e zgjodhën sepse besuan dhe menduan se do të ecte përpara, do të piqej.

Erdhi në 2021, humbi sërish. Dhe sërish demokratët e zgjodhën kryetar. Sigurisht me mbështetjen deri diku edhe të Sali Berishës.

Tani meqë Sali Berisha iu paska borxhe demokratëve se i mori, i mbajti 13 vite në pushtet, apo bashkë me ekipin që drejtoi dhe bashkë me demokratët e mbajti Partinë Demokratike në pushtet dhe drejtoi Shqipërinë me një vision që dikush e mbështet, dikush e kritikon, por që demokratët në shumicë absolute janë pro tij.cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

LEXO EDHE:  Basha: Ja dokumenti zyrtar/ 200 milionë dollarë kondrabandë e korrupsion

Nga ana tjetër është Lulzim Basha.

Ky Lulzimi që ishte tre herë ministër, një herë kryetar bashkie, dhe tre herë kryetar partie, nuk iu ka ndonjë borxh demokratëve? Që humbet, humbet dhe vetëm humbet.

Nga ana tjetër pasurohet, pasurohet dhe vetëm pasurohet në krye të Opozitës.

Demokratët nuk i kanë asnjë borxh Lulzim Bashës. Lulzim Basha iu ka shumë borxhe demokratëve dhe mund tua shlyejë vetëm duke u larguar. Por, jo duke përdorur një retorikë qesharakë që në fakt e bën edhe më idiot në ekrane sesa mund të duket në realitet. Me qëndrimet e tij, ku në vend që t’i ngrejë pikë vetes apo të marrë mbështetje në opinionin publik, thjeshtë dhe vetëm në çdo dalje mediatike humbet çdo ditë e më shumë mbështetjen e demokratëve dhe të elektoratit shqiptar.

Dalja e djeshme kisnhte një qëllim. Që Luli të ngrinte pikët pas sondazhit, që e nxirrte të shkatërruar Lulin nga mbështetja e demokratëve. Dhe në vend që të rikuperonte, dje sërish humbi. Pikërisht sepse harroi të thoshte borxhin që u ka ai demokratëve, apo borxhet e shumta që u ka ai atyre. Dhe krahasimisht i gabuar në qëndrimin e tij me Sali Berishën.

Nuk mund të jetë kurrë Lulzim Basha, Sali Berisha. Se po të ishte i tillë do ta kishte sjellë Partinë Demokratike të paktën një herë të vetme në pushtet. Dhe do të kishte fituar të paktën një herë i vetëm.

Lulzim Basha nuk ka fituar kurrë. Ia kanë dhënë pushtetin Sali Berisha dhe demokratët.

Kurse Sali Berisha ka fituar edhe pa Lulzim Bashën dhe i ka dhënë pushtet pa fund edhe Lulzim Bashës, përfshirë dhe faktin që të qëndrojë në krye të PD-së sot dhe të llomotisë si idiot ekraneve televizive./CNA.al

Basha nxjerr amerikanët si versionin e gjashtë të humbjes së zgjedhjeve

Ervin Salianji dhe Ergys Mërtiri shkatërrojnë audiencën e Lulzim Bashës

50 hijet e Lulzim Bashës

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Berisha ka nxjerrë shejtanin nga shishja”/ Profesori paralajmëron kaos: Qetësia është prishur

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Profesor Artan Fuga, ndërsa bën një analizë të situatës politike aktuale në vend, thekson se Kuvendi është në kaos.

Në një postim në rrjetet sociale, Fuga shkruan se fjalimi Sali Berishës sot në Kuvend ka thyer Kodin e Heshtjes, dhe se gjuha politike do të ndryshojë tërësisht.

Sipas tij, e gjithë kjo situatë do të na nxjerrë të palara që as nuk na kishte shkuar ndëmend se do të ndodhnin.

Kuvendi në kaos!

Me fjalimin e z. Sali Berisha sot në Kuvend, u shqep ligji i heshtjes që prej vitesh kishte zaptuar Kuvendin. Gjuha politike do të ndryshojë tërësisht!

Sherri tani do të bëhet së paku katërsh dhe ne si qytetarë kemi nevojë për këtë sherr sepse do të prishi të gjitha ekulibrat e vendosura nga lidershipi politik në këta tridhjet vjet.

Berisha do të drejtohet kundër Ramës, por edhe kundër Bashës. Rama do të detyrohet të flasë kundër Berishës dhe kundër Bashës, pa i futur dot më në një thes. Basha do të detyrohet po aq të flasë kundër Ramës sa edhe kundër Berishës.

Prit sepse ka edhe brenda radhëve socialistë disa që sapo t’u jepet rasti do të nisin të flasin edhe kundër Ramës, edhe kundër Bashës dhe kundër Berishës.Ndërkohë prit se do të hyjë në lojë edhe LSI sapo zoti Ilir Meta do të shkojë drejt uljes së avionit të Presidentit në pistë. Atëhere pritet që zonja Monika Kryemadhi duke mbajtur një distancë heshtjeje ndaj zotit Sali Berisha, do të flasë kundër Ramës, Bashës, si edhe do të pozicionohet ndaj deputetëve socialistë që do të jenë kritikë ndaj Ramës. Prit se edhe mes deputetëve që përkrahin Foltoren ka prej tyre që duke ja bërë me sy zotit Berisha, i buzëqeshin fshehur zotit Lulzim Basha.

Prit se zoti Berisha ka “nxjerrë shejtanin nga shishja”, u ka thënë fjalën militantëve në foltoret e tij. Ata tani nuk mbyllen më kurrë në “shishe”.

Fjalimet e deputetëve të tjerë do të jenë ose jashtë teme, ose iso polifonike. Por ka rëndësi dy gjëra që Kuvendi do të hyjë në një kakofoni që nuk do të ketë Zot ta orkestrojë. Ligjërimi politik nga dydimensional do të bëhet shumë dimensional çka do të shqepi gjuhën e sotme politike. Dhe ka shumë mundësi që ky kaos diskursif të paralajmërojë krizë politike shumë madhore dhe rinisjen e lojës nga e para! Kjo është pozitive për Shqipërinë, për qytetarët, për forcat politike që duan të hyjnë në lojë, dhe do të na nxjerrë të palara që as nuk na kishte shkuar ndëmend se do të ndodhnin.

Zoti Edi Rama nuk e përballon dot këtë kakaofoni të rrerzikshme që i nxjerr Kuvendin jashtë kontrolli, duke shtuar një dimension tjetër kakofonisë politike, sikurse ai i bisedës gjoja me qytetarët me anë e pyetësorit. Krizën ligjërimore nuk e zgjidh duke e konsideruar të paqënë dhe bërë si ai që kur s’i pëlqen muhabeti në tavolinë sheh nga dritarja dhe iu flet njerëzve që ecin në shi pa çadëre!

Kriza politike po afron!

Gjithsesi qetësia brenda establishmentit politik është prishur. Ka vend për afera dyshe, kurse kur aktorët janë së paku pesë, karriget nuk mjaftojnë.

Janë së paku pesë persona për dy karrike, një në pushtet dhe një në opozitë. I pari ka monopolizuar pushtetin i dyti opozitën. Po ne thonë të tjerët? Erdhi shoqja prapa meje dhe shaminë ma vuriiii! E dini vallen besoj! “-shkruan Artan Fuga./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Balla bën zëdhënësin e Bashës në Kuvend/ Spaho: Jeni si mishi me thoin

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti demokrat, Edmond Spaho ka reaguar pas fjalës së mbajtur nga kreu I grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, sot në Kuvend.

Spaho tha se Balla, foli në emër të Lulzim Bashës dhe mbrojti këtë të fundit, duke treguar hapur se janë bashkë.

Bëni mirë që flisni në emër të Lulit në këtë sallë.LEXO EDHE:  “PD forca më pro-amerikane”/ Shehu: Berisha katalizator në ngritjen e partisë

LEXO EDHE:  Socialisti i njohur ironizon rëndë situatën në PD/Qani si ku i dihet…

Ai ka nevojë për mbështetje.

Pavarësisht ndonjë finte që bëre ne fund, fjalimi isnhte totalisht në mbështetje të tij.

Ta shohin njerëzit si jeni lidhur si mishi me thoin me njëri-tjetrin”-tha Spaho./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Berisha, solidaritet me Ukrainën/ Kuvendi nuk mund të heshtë, duhet ndihmuar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ish-kryeministri Sali Berisha nga foltorja e Kuvendit shprehu solidaritetin e tij për Ukrainën, që rrezikohet nga një pushtim i mundshëm rus.

Berisha tha ndër të tjera se Kuvendi nuk mund të heshtë për këtë çështje.

Berisha theksoi se Shqipëria duhet të dërgojë fishekë dhe municione në Ukrainë, ndërsa hodhi akuza të rënda ndaj Edi Ramës dhe Lulzim Bashës, që siç thotë ai heshtin dhe kjo i shërben Serbisë.“A po kërcënohet për puthim një vend sovran? Çfarë është kjo marko-qeveri dhe ky narko-parlament që nuk thotë një fjalë të vetme. A rrihet në këtë parlament apo jo më thoni mua? Jo nuk rrihet. Natyrisht, por jam këtu për t’i shprehur solidaritetin tim të plotë në emër të PD, kombit ukrainas, jam këtu për të ngritur zërin, për të ndihmuar Ukrainën që kërcënohet nga një barbari e Kremlinit.

Shqipëria duhet të bëjë gjithçka për të ndihmuar këtë vend. Të paktën fishekë dhe municione mund tu dërgohen atyre, por argati i Beogradit jo më kot hesht dhe pengu i tij, natyrisht i paqenë, por ju zotërinj deputetë duhet të ngrini zërin se përfaqësoni PD jo Lul bravën.

Nuk mundet këtu të dominojë Beogradi. E kam ngritur dhjetëra herë ‘Ballkani i hapur’ është hegjemoni serbe dhe influencë ruse. Le të vijnë ata të dy njëherë këtu të japin llogari për këtë. Edhe kur mungojnë, mungojnë së bashku”, tha Berisha. /CNA.al

LEXO TE PLOTE