Connect with Us

Ndahen vazot, Portugalia rrezikon përballjen me Italinë në “Play-Off”-in e Botërorit

Sport

Ndahen vazot, Portugalia rrezikon përballjen me Italinë në “Play-Off”-in e Botërorit

Publikuar

-

/

Sot do të hidhet shorti për fazën e “Play Off-it” të Kupës së Botës. Duke nga ora 17:00 në Zyrih të Zvicrës do të hidhet shorti për Kombëtaret e Evropës që do marrin pjese ne Katar 2022.

10 kombëtaret që përfunduan kualifikimet në vendet e dyta, si dhe dy nga Liga e Kombeve do të marrin pjesë në short. Gjashtë skuadrat me rekordin më të mirë të kualifikimit (pikët dhe diferencën e golave) vendosen në vazon 1 dhe gjashtë të tjerat do të futen në vazon 2.

Interesant është fakti se Porgugalia ndodhet në të njëjtin rrugëtim me Italinë dhe ndoshta vetëm njëra prej tyre do shkojë në Botëror.

Vazo 1: Itali, Portugali, Rusi, Skoci, Suedi, Uells

Vazo 2: Austria, Republika Çeke, Maqedonia e Veriut, Polonia, Turqia, Ukraina

Skuadrat në vazon 1 do të presin gjysmëfinalen në grupin e tyre përkatës. Pritësi i finales do të përcaktohet me short.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

FORMACIONET ZYRTARE/ Talenti i Kombëtares U21 nga minuta e parë, Interi dhe Empoli bëjnë rotacion në Kupë

Publikuar

-

Inter-Empoli është sfida e 1/8 për Kupën e Italisë që do të luhet në orën 21:00. Zikaltërit janë favorit për të kaluar në raundin tjetër, ndërsa pak minuta më parë janë bërë publike edhe formacionet zyrtare.

Trajneri Inzaghi ka bërë rotacion duke lënë shumë titullarë pushim. Të njëjtn gjë ka bërë edhe Andreazzoli te Empoli që ka lënë në stol Ismajlin dhe Bajramin, ndërsa ka hedhur nga minuta e parë Asllanin, mesfushorin e Kombëtares U21.INTER (3-5-2): Radu; D’Ambrosio, Ranoçhia, Dimarco; Dumfries, Vidal, Gagliardini, Vecino, Darmian; Correa, Lautaro.

EMPOLI (4-3-1-2): Furlan; Marchizza, Viti, Romagnoli, Fiamozzi; Asllani, Stulac, Bandinelli; Zurkowski; Cutrone, Pinamonti.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Zidane-PSG, zbulohet plani i milionerëve për në verë

Publikuar

-

Zinedine Zidane dhe PSG nuk janë thjesht miq dhe të njohur, por për pak kohë mund të jenë “çift”. Bashkimi mund të bëhet realitet në sezonin e ardhshëm. E ardhmja e francezit kalon nga pankina e Parisit.

Drejtuesit e klubit i kanë bërë ofertë dhe në dhomat e zhveshjes e konsiderojnë të kryer diçka të tillë. Kryesuesit e Ligue 1 kanë nevojë për një revolucion total në aspektin sportiv. Në Paris duan të ndërtojnë të ardhmen edhe pa Mbappenë në ekip, për t’u shndërruar në një skuadër normale për sa iu përket shpenzimeve në aspektin ekonomik.Dhe për të vendosur rregull në dhomat e zhveshjes duhet një dorë që menaxhon mirë kampionët. Zizu e ka bërë diçka të tillë me Realin e Madridit. Maurizio Pochetino me shumë mundësi do të shkojë te Manchester United.

Këta të fundit kanë kërkuar informacione për argjentinasin dhe janë gati që ta afrojnë për të mbajtur edhe Cristiano Ronadon. Por e ardhmja e Pochetinos nuk ka aspak rëndësi për bosët e Katarit. Ata thjesht duan që Zidane të marrë drejtimin e skuadrës dhe janë të bindur që francezi është figura më e rëndësishme për të shmangur dramën për largimin e Mbappe.

LEXO TE PLOTE

Sport

Mbyllet java e 16-të, si ndryshon renditja në Superiore

Publikuar

-

Ditën e sotme u luajt ndeshja e fundit, për javën e 16-të në Abissnet Superiore.

Kukësi me humbjen ndaj Dinamos, humbi mundësinë për të ngushtuar diferencën me kreun që mbahet nga Tirana dhe tashmë verilindorët renditen të tretët me 28 pikë, po aq sa Laçi i vendit të dytë.Vllaznia renditet në vendin e katërt me 26 pikë, ndërsa Partizani me fitoren e fundit, shkoi në kuotën e 21 pikëve, në vendin e 5-të. Teuta dhe Dinamo janë në kuotë të barabartë pikësh, 18 pikë dhe ndajnë vendin e 6 dhe 7.

I teti renditet Skënderbeu me 16 pikë, ndërsa Egnatia me 14 pikë dhe Kastrioti me 11 pikë, mbyllin renditjen.

LEXO TE PLOTE